Zaczynamy odliczanie! Od środy 13 do niedzieli 24 maja słynnym bulwarem Croisette w Cannes przechadzać się będą największe gwiazdy filmowe na świecie: Brad Pitt i Jude Law, Johnny Hallyday, Eric Cantona, Monica Bellucci i Shu Qi… Pierwszym filmem pokazanym w Cannes podczas środowej ceremonii otwarcia będzie spektakularna trójwymiarowa animacja ze studia Disney-Pixar: „Odlot”.

Pokazy konkursowe rozpoczną się we czwartek. Widzowie na początek zobaczą „Spring fever”, który opowiada o homoseksualnej namiętności. Autor filmu, Lou Ye, dostał w 2006 roku od chińskich cenzorów pięcioletni zakaz robienia filmów. Drugim filmem pokazanym 14 maja będzie „Fish Tank” Brytyjki Andrei Arnold. W piątek Jane Campion, nowozelandzka reżyser, która jako pierwsza w historii festiwalu w Cannes kobieta zdobyła w 1992 roku Złotą Palmę za rewelacyjny „Fortepian”, zaprezentuje swoje nowe dzieło: „Bright star”, historię miłości romantycznego poety Johna Keatsa. Tego samego dnia Koreańczyk Park Chan-Wook, którego film „Oldboy” zdobył uznanie na całym świecie, pokaże swój nowy horror „Thirst”.

Jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów tegorocznej edycji festiwalu jest „Vengeance”. Mistrz thrillerów Johnnie To powierzył jedną z ról francuskiemu gwiazdorowi piosenki. Johnny Hallyday, bo o nim mowa, pojawi się na czerwonym dywanie w niedzielę. Dzień wcześniej, 16 maja, Jacques Audiard, pierwszy z czterech Francuzów w konkursie, zaprezentuje film „The Prophet”, dający wgląd w przemoc w więzieniu. Z kolei 20 maja drugi z Francuzów, Alain Resnais (87 l.), który powraca do Cannes po 29 latach (w 1980 roku przyjechał z filmem „Wujaszek z ameryki”), pokaże obraz „Les herbes folles” (drugi, angielski tytuł używany przez dystrybutora obrazu brzmi: „Wild Grass”).
W przeddzień ogłoszenia zwycięzców festiwalu wyświetlone zostaną dwa filmy. Argentyńczyk mieszkający we Francji, Gaspar Noé, którego film „Nieodwracalne” wywołał kontrowersje w Cannes w 2002 roku, ze względu na realistycznie ukazane sceny gwałtu i morderstwa, pokaże nakręcony w Japonii „Enter the Void”. Z kolei Xavier Giannoli zaprezentuje „In the Beginning”.

Publiczność festiwalowa zobaczy również nowy film Brytyjczyka Kena Loacha „Looking for Eric” (bohaterem filmu jest piłkarz Eric Cantona), oraz „Przerwane objęcia”, do udziału w którym mistrz Pedro Almodovar zaprosił oczywiście swą hiszpańską muzę, Penelope Cruz. Stały bywalec festiwalu w Cannes, Quentin Tarantino, laureat złotej Palmy (1994) za „Pulp Fiction”, który 5 lat temu sam przewodniczył jury festiwalowemu, przyjedzie z nowym filmem zatytułowanym „Bękarty wojny”, w którym grają takie gwiazdy jak Brad Pitt i Diane Kruger oraz Francuzka Mélanie Laurent.

Także poza konkursem będą miały miejsce wielkie premiery. 22 maja Terry Gilliam, znany wszystkim fanom grupy Monthy Pyton, pokaże w Cannes swój nowy film fantasy. Na liście płac „The Imaginarium of Doctor Parnassus” znaleźli się Johnny Depp, Colin Farrell, Jude Law i nieodżałowany, zmarły w styczniu 2008 roku Heath Ledger. Lista jest imponująca; nic dziwnego, że wielu z niecierpliwością czeka właśnie na ten pokaz. Perrine Sabbat http://festival-de-cannes.gala.fr/en-competition/62e-festival-de-cannes-le-compte-a-rebours-a-commence/