Qchnia Artystyczna - poleca Maja Ostaszewska

Miejsce kultowe. Autorska restauracja Marty Gessler w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Od 15 lat niezmiennie ciesząca się popularnością gwiazd (oprócz Mai Ostaszewskiej w restauracji można spotkać m.in. Olę Kwaśniewską i Małgorzatę Kożuchowską), artystów i gości z całego świata. Latem najpiękniejszy taras w Warszawie z widokiem na park Agrykola i Wisłę. Wnętrze proste, jasne, z często zmienianymi dekoracjami. W karcie zarówno wypróbowane i niezmiennie popularne placki ziemniaczane z wędzonym łososiem i sosem ze świeżych pomidorów, prawdziwa zupa grzybowa, sałatka z kurczakiem i truskawkami, jak i nowości w stylu: kurczak w cieście sezamowym z chutneyem żurawinowym czy sernik bananowo-karmelowy. Przebój: progresywna karta win. Czyli specjalnie wyselekcjonowane trunki w atrakcyjnych cenach, ułożone i opisane w sposób ułatwiający wybór. Ceny: sałatki ok. 25 zł, zupy ok. 16 zł, drugie dania od 29 zł do 65 zł, kawa 8 zł, wino 60 zł/but.
Warszawa, ul. Jazdów 2 (do niedawna Al. Ujazdowskie 6), tel. 022 625 76 27, www.qchnia.pl

 Nowa Prowincja - poleca Grzegorz Turnau


Kwintesencja Krakowa. W Nowej Prowincji, nalezacej do znanego artysty i jego rodziny panuje krakowska, niezobowiazujaca atmosfera. Kawiarnia miesci sie w jednej z najstarszych kamienic. Na scianach portrety przodków, w serwantkach mnóstwo bibelotów, dzieki którym ma sie wrazenie, ze to dom, a nie kawiarnia. Od wejscia kusi zapach swiezo mielonej kawy Vergnano i pieczonych ciast. Koniecznie trzeba zjesc tarte cytrynowa (wcale nie za słodka!) i orzechowca. Dla głodnych pasta soczewicowa z czarnuszka i sałata ze swiezych warzyw. Na pietrze czeka przytulna Sala Pod Kokarda, w której swietnie sie czyta. Ceny: juz od 6 zł.
Kraków, ul. Bracka 3-5, www.nowaprowincja.krakow.pl 

 Sushi Café - poleca Natalia Kukulska

Skorupka Mały lokal w centrum Warszawy z niekonwencjonalnym podejsciem do sushi. Miejsce jest dziełem Izy i Pawła Skorupków, którzy oprócz tego, ze kochaja to, co japonskie, lubia niepowtarzalna miejska atmosfere warszawskich knajp Powisla i Pragi. Wnetrze inspirowane latami 50., z lakierowanymi powierzchniami, eklektycznymi meblami, gadzetami i stojakiem z prasa tworzy niezobowiazujaca atmosfere klubokawiarni. Na scianach wisza monidła, z których na gosci spogladaja zaprzyjaznione z włascicielami małzenskie pary. Patrzy miedzy innymi Patrycja Woy-Wojciechowska, Adam Sztaba i Natalia Kukulska. W menu oprócz sushi, dobre miso ze swiezym tofu i wodorostami, prawdziwe lody Matcha z zielona herbata i szarlotka na deser. Miejsce na spotkania z przyjaciółkami. Zestawy sushi od 40 zł, maki 15 zł, miso 6 zł.
Warszawa, pl. Dabrowskiego 2/4, www.sushi.skorupka.pl

 Gar - poleca Małgorzata Foremniak

Restauracja Biało i przestronnie. Czeka cie tu kolacja w swietle niezliczonych swiec. Wysokie wnetrze w starej naroznej kamienicy ma cos z paryskich klimatów. Nowoczesnosc połaczona z pałacowym przepychem to pomysł nie tylko na wnetrze. Taki jest cały Gar, łaczacy ekstrawagancje i elementy klasyki, stare z nowym. W menu potrawy tradycyjnej kuchni polskiej mieszaja sie z wyszukana francuska cuisine. Małgorzata Foremniak: „Kiedy biegam po miescie, uwielbiam usiasc w Garze i na chwile wyłaczyc sie. Sprzyja temu jasny, oryginalny wystrój wnetrza. Mam juz tu nawet swój ulubiony stolik i deser. Crème brûlée nie ma sobie równych w miescie. Gar to powazna konkurencja dla mojego drugiego ulubionego miejsca – kawiarni Słodki, Słony…”. W karcie: tatar z pomidora jak… zywy – 39 zł, crème brûlée z migdałami aromatyzowany likierem pomaranczowym – 22 zł.
Warszawa, ul. Jasna 10, www.restauracjagar.pl