Spośród wielu miast, to Cannes zostało w końcu uznane za najbardziej odpowiednie miejsce dla tego typu ceremonii. I tak, z niemałym wsparciem Brytyjczyków i Amerykanów powstał Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

Roli pierwszego przewodniczącego festiwalu podjął się sam Louis Lumière, jeden z prekursorów historii twórców kina, konstruktor kinematografu (wspólnie ze swym bratem Augustem). Pomimo jawnej rywalizacji z festiwalem weneckim zdecydowano się by oba wydarzenia miały miejsce zamiennie w latach.

Z przyczyn oczywistych historycznie, w czasie II Wojny Światowej niektóre edycje były odwoływane. Kiedy w roku 1951 stosunki pomiędzy Francją a Włochami ociepliły się, przesunięto datę ceremonii w Cannes z jesieni na wiosnę i w ten sposób oba festiwale przestały być dla siebie konkurencją.

W kolejnych latach pojawiło się szereg imprez towarzyszących takich jak targi Marché du Film (1959), sekcje: The Critics' Week (Tydzień Krytyków) (1962), Directors' Fortnight (Przegląd Piętnastu Reżyserów) (1969) potem Un Certain Regard (Sekcja Młodych Talentów) (1978) i la Cinéfondation (Przegląd Filmów Krótkometrażowych) (1995). Celem każdej tych z sekcji jest wymiana doświadczeń pomiędzy profesjonalistami z różnych gałęzi przemysłu kinowego a także projekcje dzieł reżyserów z całego świata. To także możliwość prezentacji dla nowych scenarzystów.

W latach 70-tych festiwal stał się jeszcze bardziej niezależny dzięki utworzeniu specjalnej komisji, która selekcjonuje filmy do części konkursowej. Każdy kraj ma prawo decyzji, jakie filmy będą go reprezentowały. Jest również bardzo istotne, że jury składa się po jednym reprezentancie z każdego kraju.

Festiwal Filmowy w Cannes i jego Złota Palma są jednym z bardziej wpływowych i prestiżowych wydarzeń związanych z przemysłem filmowym, co jest niemałą zasługą dyrektora generalnego festiwalu, Gilles’a Jacoba, który pracuje nad tym fenomenem już od ponad trzydziestu lat. Co roku coraz większy tłum widzów zbiera się wokół Pałacu Festiwalowego aby podejrzeć gwiazdy pojawiające się na czerwonym dywanie w kreacjach od najznakomitszych projektantów mody i obserwuje ich kroczących po schodach do sławy...