Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić domowe zaopatrzenie w kosmetyki ochronne. Te używane w zeszłym roku lepiej wyrzucić, nawet jeśli ich data przydatności jeszcze nie minęła (były otwarte, działało na nie słońce). Na nasze pytania o bezpieczne opalanie odpowiada dermatolog Alicja Paśnik z salonu Celebrity Beauty & Spa w Warszawie (www.celebrity. com.pl).

Jak wybrać dla siebie najlepsze kosmetyki do opalania?

Osoby, które mają skórę z problemami, powinny kupować preparaty w aptece. Te kosmetyki nie mają substancji zapachowych i są delikatniejsze. Sprawdzą się przy trądziku, alergiach czy pękających naczynkach.

Co jest w filtrach najważniejsze?

Pod uwagę bierzemy rodzaj karnacji. Im skóra jaśniejsza, tym wyższy powinien być filtr. Ważne jest też miejsce, w które wybieramy się na urlop. Nawet jeśli opalenizna pojawia się szybko i cera jest śniada, ale wakacje planujemy w egzotycznym kraju, faktor powinien być wyższy niż zwykle.

Najczęstsze błędy urlopowiczów?

Chcemy szybko się opalić i wybieramy zbyt niski filtr. Poza tym zapominamy, że nakładanie kremu trzeba powtarzać. Osoby z wrażliwą skórą powinny to robić nawet co godzinę. Często nakładamy też zbyt mało produktu i wybiórczo, tzn. zapominamy np. o szyi i dekolcie. Gdy ktoś uprawia sporty wodne, powinien stosować balsam wodoodporny.

Jak pielęgnować skórę po powrocie z plaży?

Trzeba dokładnie umyć ją z piasku i soli morskiej, a potem dobrze nawilżyć. Specjalne kremy po opalaniu świetnie łagodzą podrażnienia.

Kto nie powinien się opalać?

Osoby o bardzo jasnej karnacji, wrażliwej skórze i te, które mają dużo znamion barwnikowych. Słońca powinny też unikać kobiety w ciąży.