Heatha przedstawiono jako ostatniego. Pean na jego cześć wygłosił Kevin Kline. Mówił o wspaniałej kreacji zmarłego ponad rok temu australijskiego aktora. „Joker to postać demoniczna. Sprawił, że wszyscy drżeli, oglądając »Mrocznego rycerza«”. Podczas przemowy kamera pokazywała wzruszonych Brada Pitta i Angelinę Jolie, Anne Hathaway (grali razem w „Tajemnicy Brokeback Mountain”) oraz Seana Penna. W końcu Alan Arkin otworzył kopertę z nazwiskiem zwycięzcy w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. „Oscara zdobył... Heath Ledger”.

Nagrodę odebrali jego rodzice i siostra Kate. Już kiedy szli na scenę, towarzyszyła im owacja na stojąco. Po słowach Kate: „Oscar jest twój, piękna Matyldo”, oklaski nie milkły przez kilka minut. To był najbardziej wzruszający moment całej ceremonii. Za kulisami najbliżsi aktora przyznali, że to był wspaniały wieczór. Zwłaszcza że zaczęły się też układać ich relacje z byłą partnerką Heatha Michelle Williams i wnuczką Matyldą. „Mamy regularny kontakt. Michelle jest świetną matką. Podziwiamy ją, jak wychowuje Matyldę” – mówiła matka aktora Sally. „Kiedy na nią patrzymy, widzimy, jak bardzo jest podobna do Heatha. Ma tę samą mimikę, podobnie reaguje na otaczającą rzeczywistość. Naprawdę czuję, że mój syn jest w Matyldzie” – dodała.

Tuż po śmierci Heatha między jego rodziną a Michelle wybuchł konflikt. Kim i Sally zarzucali aktorce, że odcięła się od czasów, kiedy byli jeszcze razem. „Wypominali jej, że to ona skończyła związek. Nie chcieli przyjąć do wiadomości, że Michelle naprawdę starała się pomóc Heathowi. Nawet po rozstaniu nie lekceważyła telefonów od niego. Przekonywała go, że ma dla kogo żyć. Matylda miała wtedy dwa lata” – opowiadali znajomi Michelle. Wzajemne animozje podsycane przez media osiągnęły apogeum przed ceremonią rozdania Złotych Globów. Organizatorzy zaproponowali, żeby to Michelle odebrała nagrodę, jeśli wygra Heath. To spotkało się z ostrą reakcją rodziny. Ostatecznie statuetkę za rolę Jokera odebrał reżyser „Mrocznego rycerza” Chris Nolan.

Pierwsza rękę na zgodę wyciągnęła Michelle. Publicznie przyznała, że wciąż myśli o Heathcie. „Czuję jego obecność i wiem, że w końcu odzyskał spokój. Bardzo mi go brakuje, ale wierzę, że jest szczęśliwy, patrząc na naszą córkę” – mówiła. Kilka dni później zadzwoniła do niej Sally Ledger. Już wspólnie walczyły w sądzie o odszkodowanie dla trzyletniej Matyldy. Aktor siedem miesięcy przed zagadkową śmiercią (wciąż nie wiadomo, czy popełnił samobójstwo, czy lekarstwa przedawkował nieumyślnie) wykupił polisę na życie. Matylda była jedyną osobą upoważnioną do odbioru 10 milionów dolarów. Według ostatnich doniesień prawnicy reprezentujący córkę Heatha zawarli umowę z przedstawicielami firmy ubezpieczeniowej. Na razie szczegóły owiane są tajemnicą. Ale nieoficjalnie mówi się, że wszystkie roszczenia zostały uznane, a Matylda będzie mogła skorzystać z pieniędzy, kiedy skończy 18 lat. Wtedy też w jej ręce trafi złota statuetka Oscara, którą zdobył jej ojciec. „To na pewno będzie jej najważniejsza pamiątka po ukochanym tacie” – mówiła wzruszona Kate.