CZYM JEST COACHING?

Najlepiej zobrazuje to cytat z Miltona Ericsona, znanego amerykańskiego psychiatry: „Pewnego dnia na podwórko gospodarstwa przywędrował nieznany koń. Nikt nie wiedział, skąd przybył. Mój ojciec zdecydował, że odprowadzi go do domu. Wsiadł na niego i po prostu zaufał, że instynkt konia zawiedzie go do jego domu. Gdy właściciel ujrzał zwierzę, zaskoczony zapytał: »Skąd pan wiedział, że koń pochodzi właśnie stąd?«. Na to ojciec: »Nie wiedziałem, to on wiedział. Tylko pilnowałem, żeby nie zszedł z drogi«”. Tym właśnie jest coaching. Pomocą w kierowaniu potencjałem, sztuką rozwijania swoich umiejętności.

Coaching narodził się na początku lat 90. w USA. Najpierw był wykorzystywany przez firmy, które dzięki niemu mogły lepiej pokierować pracownikami. Potem, ze względu na swoją skuteczność, został wprowadzony do życia prywatnego. „Zawsze jest za pięć dwunasta – aż do chwili, kiedy niespodziewanie będzie już pięć po. Teraz jest właśnie za pięć” – napisał Maciej Bennewicz w swojej najnowszej książce „Coaching, czyli restauracja osobowości”. Autor uświadamia nam, co należy zrobić, by skutecznie działać. Uczy, jak odnaleźć w sobie siłę i konstruktywnie ją wykorzystać. Specjalnie dla „Gali” Maciej Bennewicz, pionier coachingu w Polsce, na przykładzie kilku gwiazd wyjaśnia ich życiowe i zawodowe problemy.

JENNIFER ANISTON- JAKIEGO FACETA SZUKA?

Coach zadałby Jennifer kilka prostych pytań. Czego chcesz? Co dla ciebie znaczy normalny związek? Czym jest stabilizacja? Jennifer powinna przeanalizować wszystkie swoje relacje z mężczyznami. Zastanowić się, jakich wartości w nich szuka. Być może jej przykład jest tzw. klasyką rock and rolla, czyli oczekiwaniem tych samych, stałych cech od tego samego modelu mężczyzny.

AMY WINEHOUSE- SAMODESTRUKCJA

Jeśli ona sama uważa, że potrafi tworzyć dobrą muzykę tylko po zażyciu narkotyków, coach nie jest w stanie jej pomóc. Coaching nie zmusza do zmiany. Jest formą wsparcia w realizowaniu swoich celów. Amy nie tylko niszczy samą siebie, ale także jest niszczona przez swojego ojca, jednocześnie jej menedżera, który na tragedii tej kobiety robi świetny biznes. Amy powtarza czyjeś wzorce, np. te, które doprowadziły do samodestrukcji Kurta Cobaina. Piosenkarka powinna stworzyć hierarchię własnych wartości, odseparować się od toksycznych ludzi. Spojrzeć trzeźwo na swoją sytuację i być gotowa na przyjęcie pomocy.

TOM CRUISE -UZALEŻNIENIE OD SEKTY

Żaden coach nie może pomóc Tomowi, ponieważ aktor nie jest na tę pomoc gotowy. Dobrze mu się żyje w sekcie scjentologów. Nie widzi zagrożenia ani dla siebie, ani dla swojej rodziny. Jest przekonany o słuszności swojej misji, o prawości swoich poglądów. Dopóki sam nie dostrzeże destrukcyjnej siły sekty, coach nie ma nic do zrobienia.

NAOMI CAMPBELL- NIEKONTROLOWANA AGRESJA

Każdy człowiek ma w świadomości wzorzec, według którego funkcjonuje. Wydeptaną ścieżkę, na którą powraca, kiedy np. czuje zagrożenie, niepewność. Naomi w sytuacjach, które ją zaskakują, reaguje agresją, by ukryć swój strach (wzorzec małej, słabej dziewczynki). Takiej osobie coach pomoże odnaleźć wewnętrzną siłę.

BRITNEY SPEARS- ZAAKCEPTOWAĆ SIEBIE

Britney bardzo szybko osiągnęła sukces. Jako słodka nastolatka zdobyła sympatię ludzi na całym świecie. W momencie kiedy dorosła i urodziła dwoje dzieci, z dziewczynki zmieniła się w kobietę z problemami. Świat nie zaakceptował nowej Britney. Ona sama powinna się zastanowić, kim jest i czego chce. Powinna skupić się na uporządkowaniu swojego życia, polubieniu siebie, a nie na wkupywaniu się w łaski milionów.

MICHAEL JACKSON-CIĄGŁE ZMIANY WIZERUNKU

Przypadek Michaela Jacksona jest moim ulubionym. Bardzo modelowym. To człowiek, który uwierzył, że zmiana zewnętrzna jest równoważna z wewnętrzną, że wystarczy wybielić skórę, zarobić miliony, kupić dziesięć samochodów, by stać się innym człowiekiem, odciąć się od korzeni, których piosenkarz nie akceptuje. Trener indywidualnego rozwoju musiałby pomóc mu odkryć jego prawdziwe pragnienia, doprowadzić do rzeczywistej zmiany.