JAY DELANO Niesłychanie pogodny facet

Udostępnij

Widzowie TVN natychmiast się w nim zakochali. Holenderski piosenkarz zdobył ich serca ujmującym sposobem bycia. I tym, że wprost emanuje radością. A przecież życie nigdy nie głaskało go po głowie. Bywał na szczytach szczęścia, ale częściej na dnie rozpaczy, kiedy tracił najbliższe osoby. By zapomnieć, sięgał po narkotyki. Jay Delano „Gali” szczerze opowiada o najbardziej bolesnych chwilach.

JAY DELANO Niesłychanie pogodny facet

GALA: Masz wiele zainteresowań: śpiewasz, komponujesz, masz na koncie epizod aktorski, trenowałeś boks tajski, byłeś modelem, teraz taniec...

GALA: Dotarłeś do półfinału „Tańca z gwiazdami”, tym samym stałeś się w Polsce gwiazdą.

JAY DELANO: Jeśli mam być szczery, to gdybym był w jury, wykopałbym się od razu, bo nie jestem dobrym tancerzem. W ogóle nie jestem tancerzem. Słyszałem, że ludzie lubią mnie za moją osobowość, a nie za umiejętności taneczne.

JAY DELANO: Tak, ale najbardziej, bo już od 20 lat, jestem związany z muzyką. Dorastałem w jej otoczeniu. Moja mama – która miała zaledwie 18 lat, kiedy mnie urodziła – za każdym razem, kiedy płakałem, panikowała. Raz, przez przypadek, położyła mnie obok głośnika. I uspokoiłem się. Od tego czasu zawsze włączała muzykę, kiedy zaczynałem płakać. Natomiast babcia zawsze śpiewała, kiedy gotowała czy sprzątała.

GALA: Wiem, że babcia była dla ciebie bardzo ważna.

JAY DELANO: Właściwie to ona mnie wychowywała. Kiedy zachorowała – coś było nie tak z jej nerką i zawieźli ją do szpitala – codziennie przesiadywałem przy jej łóżku. Jej stan z dnia na dzień się pogarszał. Tak się złożyło, że w tym momencie dostałem pierwszą w życiu propozycję związaną z muzyką. Zaproponowano mi występ w show muzycznym w Amsterdamie. Bardzo się ucieszyłem. Nie chciałem jednak zostawiać babci samej, bo wiedziałem, że jest chora. Poszedłem do niej. A ona spojrzała na mnie i powiedziała: „Jedź tam, to twoja szansa”. To była nasza ostatnia rozmowa.

GALA: Pojechałeś?

JAY DELANO: Tak, byłem w Amsterdamie trzy, może cztery dni. Kiedy wracałem i podjeżdżałem pod mój dom, zobaczyłem mnóstwo samochodów i osób z mojej rodziny. Pomyślałem, że pewnie babcia wróciła ze szpitala. Wszedłem do środka i natknąłem się na moją siostrę. Zapytała, czy już wiem. Kiedy powiedziała, że babcia umarła, spadłem ze schodów.

GALA: Nie żałujesz, że nie byłeś przy niej?

JAY DELANO: Trudno mi się było z tym pogodzić. Rodzina powiedziała mi, że gdybym był w domu, odebrałbym telefon od lekarza z informacją, że jest już bardzo źle. Chociaż nie wiem, czy to by coś zmieniło. Nie wiem też, czego chciała sama babcia – być może miało być właśnie tak. Usłyszałem gorzkie słowa, że ważniejsza jest dla mnie kariera niż rodzina. Mama przestała ze mną rozmawiać.

GALA: Ty sobie wybaczyłeś?

JAY DELANO: To był okropny okres. Wyjechałem do Amsterdamu, musiałem to sobie wszystko poukładać. Kiedy tracisz kogoś naprawdę bliskiego, całkiem się zmieniasz. W tym okresie nie byłem sobą.

GALA: To znaczy?

JAY DELANO: Wpadłem w złe towarzystwo, schudłem okropnie, ubierałem się w cokolwiek, brałem narkotyki. W ten sposób spędziłem sześć lat.

GALA: Pracowałeś?

JAY DELANO: Nie. Tak się złożyło, że wszyscy moi znajomi podzielali pasję do muzyki. W domu u jednego z nich założyliśmy małe studio i nagrywaliśmy piosenki. W końcu jednak zaczęło mi ciążyć takie życie, brak pracy i stabilizacji.

GALA: I wróciłeś do domu?

JAY DELANO: Tak, zadzwoniłem do mamy, a ona powiedziała, żebym wracał i ułożył sobie życie od nowa. Zacząłem pracować, ale tęskniłem za muzyką. Pewnego dnia mama wysłała mnie po chleb. W supermarkecie zobaczyłem Ricarda – muzyka, którego znałem tylko w telewizji. Podszedłem do niego i zapytałem, czy to on. Kiedy przytaknął, przedstawiłem się: „Jestem Jay Delano, najlepszy piosenkarz w Eindhoven. Jeśli będziesz coś dla mnie miał, odezwij się do mnie”. Pięć miesięcy później zadzwonił, że szuka wokalisty. Tak rozpoczęła się działalność duetu R&G.

GALA: W Niemczech, gdzie przeprowadziłeś się z zespołem, spotkałeś swoją wielką miłość. J

AY DELANO: Marię poznałem na imprezie po jednym z dużych koncertów w Kolonii, gdzie oprócz mojego zespołu występowali m.in. Backstreet Boys i N’Sync. Byliśmy razem trzy lata. Dzięki mnie i mojemu menedżerowi stała się jedną z wokalistek zespołu Passion Fruits. Spędzaliśmy ze sobą 24 godziny na dobę, miałem świetny kontakt z jej 2-letnim synem.

GALA: Ten związek skończył się tragicznie.

JAY DELANO: Tak, Maria leciała na koncert z Berlina do Zurychu. Na pokładzie byli również inni artyści, m.in. Melanie Thornton z La Bouche. Samolot rozbił się podczas lądowania. Nie wiem dokładnie, co się stało. Słyszałem, że podobno pilot zlekceważył ostrzeżenie o złym przygotowaniu nawierzchni jednego z pasów. Z 200 osób przeżyło tylko dziewięć.

GALA: Co robiłeś w tym czasie?

 

JAY DELANO: Wtedy, w piątek po dwudziestej pierwszej, byłem w studiu nagraniowym. W poniedziałek Maria miała urodziny, więc jako prezent przygotowywałem jej piosenkę. Chyba się domyślała, bo kiedy rozmawialiśmy przez telefon przed jej odlotem, powiedziała: „Pewnie nagrywasz coś dla mnie”. A ja oczywiście zaprzeczyłem: „To zupełnie coś innego”. Tego pamiętnego wieczoru podczas nagrywania stała się dziwna rzecz – bardzo wesołą, szybką piosenkę zmieniłem na wolną i smutną. Miała tytuł „This is Your Day” (To jest twój dzień). To było zupełnie zaskakujące, że w jakiś niewytłumaczalny sposób bardziej odpowiadała mi harmonia smutnej piosenki. A przecież to był utwór urodzinowy, który zazwyczaj jest pełen radości! Skończyłem nagrywać o 5 rano. Zadzwoniłem do Marii, ale nie odebrała. Pomyślałem, że rozładowała się jej bateria. Nie przyszło mi do głowy, że mogło się stać coś złego. Na pogrzebie zagrano Marii tę piosenkę.

GALA: To był kolejny punkt zwrotny w twoim życiu?

JAY DELANO: Po tym wszystkim nie chciałem już sławy i pieniędzy. Zrezygnowałem z R&G i wróciłem do Eindhoven. Potrzebowałem czasu, żeby się odnaleźć.

GALA: Słyszałam, że pomogła ci religia?

JAY DELANO: Zawsze byłem wierzący, ale to prawda, że dopiero wtedy zacząłem chodzić do kościoła ewangelickiego. Pewnego dnia mama zaproponowała, żebym poszedł z nią na nabożeństwo. Za pierwszym razem wydawało mi się, że ludzie w kościele to jakaś sekta. Jednocześnie coś zaczęło się we mnie zmieniać i nawet nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo potrzebowałem religii. Zacząłem regularnie co tydzień chodzić do kościoła i studiować Biblię. Podczas ceremonii tłumaczyłem też kazania pastora z angielskiego na holenderski. Wiele się w ten sposób dowiedziałem. Po jakimś czasie sam zacząłem uczyć młodzież.

GALA: Zajęcia z Biblii?

JAY DELANO: Też, ale głównie z życia. Do kościoła przychodziło wiele dzieciaków z problemami. Rozumiałem je, bo sam miałem różne przejścia. Potrafi łem im pomóc. Nie przemawiałem do nich jak pastor: „To wolno, a tego nie”. Mówiłem: „Rób tak, jak Bóg chciałby, żebyś zrobił”. To im się podobało.

GALA: Twoja żona Cindy nie była zazdrosna, że w „TzG” spędzałeś 7–8 godzin dziennie z atrakcyjną tancerką?

AY DELANO: Od początku ustaliliśmy jasne reguły – tańczymy ze sobą na parkiecie, ale nie poza nim. A jeśli wychodzimy wieczorem, to z partnerami życiowymi.

GALA: Ty i Cindy jesteście cztery lata małżeństwem. Myślicie o dzieciach?

JAY DELANO: Od razu po ślubie Cindy zaszła w ciążę. Niestety, w 9. tygodniu zaczęła mieć silne bóle i niezbędna była operacja. Straciła dużo krwi i było to bardzo niebezpieczne dla jej życia. Lekarz powiedział, że nie będziemy mogli mieć dzieci. A mimo to parę miesięcy później Cindy znów zaszła w ciążę. Jednak sytuacja się powtórzyła. Już cztery razy próbowaliśmy zapłodnienia in vitro. Lecz szanse takiego zapłodnienia to zaledwie 30%, trzeba więc być ogromnym szczęściarzem i wierzyć mocno w Boga. Ale się nie poddamy. Na razie jednak postanowiliśmy skoncentrować się na karierze, zbudować fundamenty.

Komentarze

Agnieszka Szulim

Lee - Koszula Regular Western Crushed Blue

Kup teraz

319.9 zł

Kookai Spodnie materiałowe navy

Kup teraz

199.5 zł

Ivy Kirzhner STARSTRUCK Botki kowbojki i motocyklo...

Kup teraz

3149 zł

Bobbi Brown Usta Nr. 07 Pink Buff Błyszczyk 7.0 ml

Kup teraz

115 zł