Znana londyńska galeria handlowa Selfridges to miejsce, gdzie gwiazdy czują się jak w domu. Zazwyczaj nikt im się tam nie przygląda ani nie prosi nachalnie o autograf. Dla ekspedientów i bogatych klientów sklepu przy Oxford Street gwiazdy szperające na półkach z ubraniami to widok zupełnie normalny. Jednak pewnego październikowego przedpołudnia było inaczej. Wszyscy odwracali głowy i z niedowierzaniem obserwowali pewną parę. Ona miała na sobie zwyczajny biały T-shirt i dżinsy rurki, a on krótką, skórzaną kurtkę. Trzymali się za ręce, czule całowali po policzkach i podjadali ciastka. Nie wyróżniali się specjalnie. Jednak to właśnie smukła blondynka i roześmiany rockman zwrócili uwagę klientów Selfridges. Głównie dlatego, że jeszcze kilka tygodni wcześniej czytali w angielskich bulwarówkach o ich głośnym rozstaniu. Czwartym z kolei...

RODZINNE AWANTURY

Kate Moss i Jamie Hince byli tak bardzo zajęci sobą, że nawet nie zorientowali się, jak duże zainteresowanie wzbudzili w domu handlowym. Wyglądali niczym zakochani w sobie 15-latkowie, którym udało się urwać ze smyczy rodziców. W sumie to nic dziwnego. To był ich pierwszy wspólny weekend od czasu wrześniowego zerwania. Jamie spakował wtedy swoje walizki i wyprowadził się z apartamentu modelki w St. John’s Wood. I to nie tylko dlatego, że wyjeżdżał w trasę koncertową ze swoim zespołem The Kills. Postanowił raz na zawsze zerwać znajomość z Kate. Głównie dlatego, że spokojny i stateczny Hince miał dosyć nieunormowanego trybu życia ukochanej. Początkowo akceptował jej narkotykowo-alkoholowe wyskoki. W końcu czego się nie robi dla tej jednej jedynej kobiety. Pewnego dnia zrozumiał jednak, że nigdy nie będzie mógł założyć rodziny z kimś takim jak Kate. Znajomi pary mówili, że Jamie nieraz prosił ją, by zwolniła tempo, przestała chodzić na imprezy i nie wracała nad ranem pijana. „Nie jestem jak ten twój nieodpowiedzialny Doherty!” – wrzeszczał Jamie w trakcie wyprowadzki. Później wsiadł do samochodu i odjechał w siną dal.

IMPREZY? NIE, DZIĘKUJĘ

34-letnia Moss była załamana. Podobno nie mogła uwierzyć w to, że Jamie ją zostawił. Przestała wychodzić z domu. Nie odbierała telefonów od znajomych i nie chciała się z nikim widzieć. Zrobiła tylko wyjątek dla swojej wieloletniej przyjaciółki Vivienne Westwood. Pojawiła się na jej pokazie podczas Londyńskiego Tygodnia Mody. Razem z innymi gwiazdami usiadła w pierwszym rzędzie. Uśmiechała się do fotoreporterów i rozmawiała ze znajomymi. Nie potrafiła jednak ukryć tego, jak bardzo cierpi. Po pokazie na afterparty nie tańczyła jak zwykle do białego rana. Nie miała także ochoty na wysokoprocentowe drinki. Stała w kącie sama jak palec, odpalała papierosa od papierosa i wycierała łzy płynące po policzku. Odrzuciła zaproszenie na wystawę fotografii Stelli McCartney i charytatywny pokaz mody Fashion for Relief, zorganizowany przez jej koleżankę z wybiegów Naomi Campbell. Choć zapewniała, że przyjdzie, w ostatniej chwili wszystko odwołała. „Kate nie była w stanie wyjść z domu, ubrać się i robić dobrą minę do złej gry. Bała się, że już nigdy nie zobaczy Jamiego” – powiedzieli dziennikarzom z dziennika „Daily Mirror” przyjaciele modelki.

KOCHAM CIĘ, ALE...

Przypuszczenia Kate nie sprawdziły się jednak. Choć Hince zarzekał się, że tym razem ich wrześniowe rozstanie to nie żarty, kilka tygodni po wyprowadzce znowu zapukał do jej drzwi. Postanowił dać modelce ostatnią szansę. Postawił jednak kilka warunków, które Moss musiała spełnić. Zabronił jej kontaktowania się z ekschłopakiem Pete’em Dohertym. Miał dosyć ciągłego domyślania się, czy Kate jeszcze coś do niego czuje. Od roku walczył z nachodzącymi go czarnymi myślami, że być może jest dla niej jedynie pocieszeniem po burzliwym związku z liderem zespołu Babyshambles. Miał już tego dosyć. „Musisz zapomnieć o tym człowieku raz na zawsze!” – zażądał. Zakazał jej także imprezowania z wiecznie nietrzeźwą córką Roda Stewarta, Kimberly i permanentnie odchudzającą się Allegrą Versace. „Nie chcę cię nigdy widzieć pijanej do nieprzytomności” – powiedział podobno Jamie. Na koniec dodał również, że nie życzy sobie już więcej scen zazdrości, jakie mu urządzała. Modelka była piekielnie zazdrosna o wokalistkę The Kills, szaloną Alison Mosshart. Kate zgodziła się na to bez słowa. Powiedziała swoim znajomym, że tym razem zrobi wszystko, by naprawić swój związek. Chce być szczęśliwa i prowadzić normalne życie. Ma już dosyć ciągłych głośnych awantur z partnerami, a także powracających po wyczerpujących kłótniach stanów depresyjnych. Poza tym przekonała się, że niespokojna atmosfera w domu może źle wpływać na jej 6-letnią córeczkę Lilę Grace. Zrozumiała, że dziecko potrzebuje ciepła i stabilizacji, a to może dać jej właśnie Jamie, który ma z małą świetny kontakt. Dużo lepszy niż wszyscy pozostali kochankowie Kate. Dba o nią jak o własną córkę, zabiera do kina, bawi się w Regent’s Park w chowanego i pilnuje, by dziewczynka nie przebywała w złym towarzystwie. Krzyczał na Kate, gdy ta organizowała w domu imprezy i kładła małą spać z papierosem w jednej ręce i z drinkiem w drugiej. „Jesteś przede wszystkim matką” – tłumaczył jej. Wtedy Kate nie słuchała rad. Zaczęła się do nich stosować dopiero wtedy, gdy zrozumiała, że może stracić Jamiego na zawsze.

ZARADNA BIZNESWOMAN

 

Prywatna metamorfoza zabawowej gwiazdy wybiegów w spokojną abstynentkę to niejedyna zmiana w jej życiu. Kate już od kilku miesięcy powtarza, że być może wkrótce definitywnie zrezygnuje z pracy modelki, by na poważnie zająć się biznesem. „Chcę w stu procentach skoncentrować się na projektowaniu ubrań dla Topshopu” – powiedziała w sierpniu w wywiadzie dla amerykańskiego „Vogue’a”. „Zrozumiałam, że faktycznie mam nosa do nowych trendów. Przekonałam się o tym już kilka lat temu, gdy zauważyłam, jak niektórzy projektanci wykorzystują w swoich kolekcjach moje pomysły” – dodała. Poza tym do pracy projektantki dopingują ją młode Brytyjki, które są gotowe zrobić wszystko, by kupić choćby podkoszulek sygnowany nazwiskiem ulubionej modelki. „To działa na mnie bardzo mobilizująco” – przyznała gwiazda. Oprócz ubrań Kate ma własne perfumy: Kate by Kate Moss i Velvet Hour, cieszące się ogromną popularnością. Pod koniec zeszłego roku razem z przyjacielem i fryzjerskim guru Jamesem Brownem wylansowała także serię kosmetyków do pielęgnacji włosów, która podbiła zachodnią część Europy. Cała linia składa się z 16 wyjątkowych produktów. Każdy z nich kosztuje niecałe sześć funtów. Jedynie głęboko nawilżająca maseczka jest nieco droższa. Dziewczyny bez opamiętania kupują szampony i spraye Kate. Wszystkie chcą stylizować sobie włosy tak jak ona.

WYSTAWA, JAKIEJ NIE BYŁO

O tym, że modelka odniesie sukces w biznesie, są przekonani jej przyjaciele i współpracownicy. „To dziewczyna z głową na karku. Pracuje od 14. roku życia, dlatego doskonale zna mechanizmy tego rynku” – powiedział o niej brytyjski projektant Alexander McQueen. Talentem Kate zaintrygowani i zachwyceni są poza tym szefowie paryskiego Musée des Arts Décoratifs. W listopadzie 2009 roku planują zorganizować wystawę poświęconą 20-letniej karierze modelki. „To będzie naprawdę wielkie wydarzenie. We wnętrzach naszej galerii pokażemy zdjęcia Kate nawet z początków jej kariery” – powiedział jeden z przedstawicieli muzeum. Rodzina pięknej Brytyjki ma nadzieję, że za sukcesami w życiu zawodowym przyjdą także te w życiu prywatnym. Wszyscy trzymają kciuki, by tym razem udało jej się z Jamiem i by już nigdy więcej żadne z nich nie musiało wyprowadzać się z mieszkania w środku nocy. Przyjaciółki supermodelki wspierają ją, by dotrzymała słowa danego ukochanemu. „Nie możesz pić. Zapomnij nawet o kieliszku czerwonego wina na dobre trawienie i oczywiście o skrętach” – powtarzają jej ciągle. A Kate pokornie im przytakuje. Tylko z papierosów nie zrezygnowała. Ale na to ma pozwolenie Jamiego.