Makijaż „no make-up” jest bardzo modny w tym sezonie, ale idealny efekt można osiągnąć tylko dzięki wprawnemu posługiwaniu się pędzlami. Profesjonalne przybory do makijażu zza kulis pokazów i sesji trafiają coraz częściej na półki perfumerii. Kolekcje pędzli mają już chyba wszystkie marki kosmetyków kolorowych. Czym się kierować przy wyborze? „Polecam pędzle z naturalnego włosia” – mówi Sergiusz Osmański, makijażysta i dyrektor artystyczny Sephory. – „Nie podrażniają skóry i w przeciwieństwie do sztucznych, nie kruszą się” – tłumaczy. Wyjątek stanowią pędzle do podkładów i płynnych kosmetyków. W ich wypadku lepiej sprawdza się włosie syntetyczne. „Pędzel jest tym wygodniejszy, im dłuższą ma rączkę. Dzięki temu podczas malowania widzisz całą twarz” – dodaje Sergiusz Osmański. A kształt? Ścięty, zaokrąglony czy prosty? Końcówka pędzla decyduje o tym, do czego należy go używać.

PODKŁAD

Nakłada się go pędzlem z szeroką i sztywną końcówką, która przypomina wachlarzyk. Taki kształt włosia pozwala rozprowadzić podkład cienką i równą warstwą na skórze. Efekt jest lepszy niż przy nakładaniu fluidu gąbeczką lub palcami. Makijaż należy rozpocząć od grzbietu nosa i policzków, a następnie poprowadzić pędzel ku zewnętrznym partiom twarzy.

CIENIE

Warto mieć dwa pędzelki – mniejszy, zaokrąglony do podkreślania załamania powieki i linii nad rzęsami (zwilżony wodą zostawi kreskę podobną do eyelinera). Drugi, grubszy – do rozprowadzania cieni na całej powiece.

SZMINKA

Pędzelek do ust powinien być wąski i mieć spłaszczoną końcówkę. Może zastąpić nawet konturówkę. Szminka nałożona pędzelkiem jest trwalsza!

PUDER

Makijażyści coraz częściej używają pudrów mineralnych. Do ich nakładania, a także do tych klasycznych, sypkich, najlepszy jest gruby, okrągły pędzel. Poprawna technika: masowanie twarzy kolistymi ruchami. Wtedy pigment przylega do skóry równą warstwą i najlepiej spełnia swoje zadanie: ukrywa zmarszczki oraz widoczne pory.

KOREKTOR

Pędzelek do korektora przypomina ten do cieni do powiek, ale jest bardziej płaski. Świetnie tuszuje cienie pod oczami oraz zaczerwienienia wokół nosa. Korektor nałożony pędzelkiem idealnie wtapia się w skórę.

RÓŻ I BRONZER

Do podkreślania policzków różem lub modelowania twarzy pudrem brązującym wystarczy jeden pędzel. Powinien być dość gruby, miękki, z ukośnie ściętym włosiem. Według Sergiusza Osmańskiego częstym błędem jest wciąganie policzków i nakładanie bronzera w zagłębieniach – to zamiast modelować, poszerza twarz (należy nakładać go wzdłuż kości policzkowych, a tuż nad nim róż).

CZYSZCZENIE

Pędzle do makijażu trzeba co jakiś czas umyć, najlepiej szamponem do włosów. Te do podkładu najlepiej po każdym użyciu, pozostałe wystarczy co 7–14 dni. Ważne, aby pędzle schły na leżąco. Warto je też co jakiś czas zdezynfekować antybakteryjnym płynem w sprayu.