KU PAMIĘCI

Udostępnij

Zapominasz, gdzie położyłaś kluczyki od auta i na którą godzinę umówiłaś się z przyjaciółką? Oto rady, jak w prosty sposób poprawić swoją pamięć.

Trenuj szare komórki

Każdego dnia, gdy włączamy telewizor, otwieramy gazetę czy internet, jesteśmy bombardowani ogromną liczbą nowych informacji. Nic więc dziwnego, że coraz młodsze osoby mają problemy z pamięcią, choć do niedawna tego typu dolegliwości były typowe dla osób w starszym wieku. Radzimy więc, jak zadbać o mózg, aby nigdy nas nie zawodził.

Neurobik to ćwiczenia poprawiające kondycję mózgu. Chodzi o to, by zerwać z przyzwyczajeniami, które go spowalniają. Wprowadzając proste zmiany w codziennych czynnościach, poruszysz uśpione przez rutynę obszary mózgu. Na przykład zmieniaj kolejność wykonywanych codziennie czynności. Tuż po przebudzeniu wchodzisz pod prysznic? Zacznij dzień od śniadania. Rozmawiasz przez telefon, trzymając go w prawej ręce? Chwyć słuchawkę lewą. Dzięki temu pobudzisz nowe połączenia między komórkami nerwowymi, a umysł stanie się bardziej twórczy. Więcej ćwiczeń znajdziesz w książce „Neurobik. Zadbaj o kondycję mózgu” Larry’ego Katza i Manninga Rubina (wyd. Klub dla Ciebie, ok. 20 zł). Mózg intensywnie pracuje także podczas rozwiązywania krzyżówek i łamigłówek oraz gdy uczestniczysz w grach zespołowych (zainwestuj na przykład w scrabble, ok. 90 zł).

Dotleniaj mózg

Wysiłek fizyczny nie tylko świetnie wpływa na kondycję ciała, ale również umysłu. Dotleniony mózg działa sprawniej. Badania dowodzą, że osoby regularnie uprawiające sport szybciej zapamiętują nowe informacje i łatwiej kojarzą fakty.

Odżywiaj IQ

Prawidłowe funkcjonowanie mózgu jest także związane z właściwym poziomem w organizmie witamin z grupy B oraz C i E, a także mikroelementów: magnezu, żelaza, cynku, potasu i fosforu. Dlatego jedz jak najczęściej kasze, migdały, pestki dyni, rodzynki, świeże warzywa i owoce. Niezbędne są też kwasy omega-3 (w rybach, orzechach włoskich). Unikaj dużych ilości kawy, czarnej herbaty i coli. Pij wodę mineralną i zieloną herbatę. Nie stroń od czerwonego wina – lampka do obiadu poprawia ukrwienie mózgu, dzięki czemu jest lepiej dotleniony.

Sięgnij po suplement

Wyciągi z niektórych roślin mają pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. Znajdziesz je w aptecznych „wspomagaczach”. Warto je wykorzystać w okresach wytężonego wysiłku umysłowego, np. przed egzaminami lub podczas pracy nad nowym projektem. Żeń-szeń przyspiesza czas reakcji, ułatwia zapamiętywanie i zwiększa odporność na stres. Miłorząb japoński (ginkgo biloba) poprawia krążenie i zwiększa dopływ tlenu oraz glukozy do mózgu. Jego ukrwienie i funkcjonowanie poprawia też ekstrakt z imbiru. Guarana zmniejsza zmęczenie i poprawia koncentrację. Yerba mate wyostrza zmysły i podnosi sprawność intelektualną.

Dodaj zapach

Aromatyczne świece przyspieszają naukę języków obcych – dowiodły tego badania przeprowadzone przez japońskich naukowców. Po zapaleniu świecy o cytrusowym, miętowym lub kwiatowym zapachu zdolność zapamiętywania słówek wzrosła o 17 procent! Włącz muzykę Dzięki niej obie półkule mózgu lepiej współpracują. Najlepiej wybierz jazz lub muzykę klasyczną. Pod wpływem odpowiednich dźwięków zwiększa się poziom neuroprzekaźników, które biorą udział w procesie zapamiętywania.

Daj sobie pospać

Nocny wypoczynek zapewnia umysłowi odprężenie i pozwala uporządkować informacje zdobyte w ciągu dnia. Po zarwanej nocy zmęczenie uniemożliwia przyswajanie wiedzy. Naukowcy z Harvardu dowiedli, że ważna jest też drzemka po południu, między godz. 14 a 16. Już 20 minut snu (ale maksymalnie 1,5 godz.) sprawia, że pamięć wzmacnia się, a mózg lepiej chłonie informacje. Dlatego nie wzbraniaj się przed drzemką – dzięki niej będziesz efektywniej pracować!

Komentarze

Agnieszka Szulim

Lee - Koszula Regular Western Crushed Blue

Kup teraz

319.9 zł

Kookai Spodnie materiałowe navy

Kup teraz

199.5 zł

Ivy Kirzhner STARSTRUCK Botki kowbojki i motocyklo...

Kup teraz

3149 zł

Bobbi Brown Usta Nr. 07 Pink Buff Błyszczyk 7.0 ml

Kup teraz

115 zł