GALA: Tegoroczne święta spędzi pani sama, choć mogła wspólnie z ośmiomiesięczną córką Marysią. Antarktyda wygrała?

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: To będą pierwsze święta, które spędzę poza domem. Dlatego wcześniej zrobiliśmy ubieranie choinki, wręczanie prezentów, a ja nagrałam Marysi płytę z kolędami i bajkami, żeby słuchała mojego głosu przez trzy tygodnie rozłąki. Decyzja o wyjeździe właśnie teraz była trudna, ale na Antarktydę można jechać od listopada do stycznia. Te pół roku po porodzie minęło błyskawicznie. Na wyprawę wybrałam optymalny termin. Następną szansę miałabym za rok.

GALA: Córka będzie wtedy starsza. Ciężej byłoby wyjechać?

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: Dlatego wolę teraz. Decyzję poprzedziłam rozmową z całą rodziną. Moja mama powiedziała mi: „Dziecko, my wiemy, że ty nas kochasz. Mnóstwo cudownych chwil spędziliśmy razem, daj sobie spokój. Święta to raptem dwa dni, które szybko miną, a my i tak mamy siebie na co dzień. Nie psuj sobie życiowych planów, realizuj pasję”. Tym mnie przekonała.

GALA: Rodzice bardzo panią wspierają?

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: Mówię wprost: nie poradziłabym sobie, gdyby nie oni. Gdy ja wyjadę, z Marysią zostanie mój partner Jurek, który jest zakochany w córce po uszy, moi rodzice, mama Jurka i wszystkie ciocie.

GALA: Dlaczego wybrała pani właśnie szczyt na Antarktydzie?

MARTYNA WOJCIECHOWSKA: Powody są dwa. Pierwszy i zasadniczy – lubię kończyć to, co zaczęłam. Lubię dotrzymywać danych obietnic. Kiedyś powiedziałam, że zrealizuję projekt „Korona Ziemi”. I robię to sumiennie, sukcesywnie zdobywając kolejne szczyty siedmiu gór na siedmiu kontynentach. Do tej pory zdobyłam pięć gór, zostały mi dwie. Właśnie Masyw Vinsona na Antarktydzie i Piramida Carstensza w Nowej Gwinei.