MARY KAY Piękno i sukces

Udostępnij

Mary Kay to jedyna firma kosmetyczna bezpośredniej sprzedaży, której charyzmatyczna założycielka pozostaje do dziś guru wielu kobiet na całym świecie. Oto tajniki historii amerykańskiej marki.

MARY KAY Piękno i sukces

Pierwszym produktem był zestaw pięciu kosmetyków potrzebnych do codziennej pielęgnacji. Mary Kay była prekursorką katalogów dla konsultantek: co tydzień w czwartek wysyłała do nich gazetkę swojego autorstwa, aby wiedziały, o czym mogą rozmawiać ze swoimi klientkami w następny poniedziałek. W 1969 roku pięć najlepszych konsultantek otrzymało w nagrodę różowe cadillaki, a trwającą do dziś tradycją stały się luksusowe prezenty dla liderek sprzedaży, m.in. podróże i diamenty oraz tzw. Auta Kariery. Firma osiągająca spektakularne zyski w 1976 roku weszła na nowojorską giełdę, aby w 1979 roku osiągnąć 100 mln dolarów obrotów. Po kilku latach okazało się jednak, że nikt nie potrafi zarządzać nią tak jak sama Mary Kay, i na początku lat 80. założycielka z powrotem przejęła swoją firmę. Wraz z nastaniem lat 90. sprzedaż kosmetyków marki objęła niemal wszystkie kontynenty. Dziś Mary Kay Inc. jest jedną z największych firm kosmetycznych sprzedaży bezpośredniej (trzy największe zagraniczne rynki to Chiny, Rosja i Meksyk) i ma w swojej ofercie ponad 200 produktów do pielęgnacji i makijażu, a także zapachów. Hitami są odmładzająca linia Time Wise, preparaty na cellulit i imponująca gama makijażu.

Kiedy Mary Kay Ash otwierała w 1963 roku własną firmę, miała kilkunastoletnie doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej. Na tej podstawie postanowiła spróbować podobnej działalności na własną rękę i założyła Beauty by Mary Kay, zaczynając ze środkami w wysokości niespełna 5 tys. dolarów. W tamtych czasach był to odważny krok, bo świat biznesu zdominowany był przez mężczyzn. Jednak pomysł Mary Kay na sprzedawanie kosmetyków przez konsultantki w prywatnych domach okazał się genialny i wkrótce zaczął przynosić bardzo duże zyski. W firmie wprowadzono tzw. złotą zasadę: „Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany”. Zapewne dzięki takiemu podejściu Mary Kay szybko udało się zdobyć zaufanie tysięcy klientek.

Komentarze

Agnieszka Szulim

Lee - Koszula Regular Western Crushed Blue

Kup teraz

319.9 zł

Kookai Spodnie materiałowe navy

Kup teraz

199.5 zł

Ivy Kirzhner STARSTRUCK Botki kowbojki i motocyklo...

Kup teraz

3149 zł

Bobbi Brown Usta Nr. 07 Pink Buff Błyszczyk 7.0 ml

Kup teraz

115 zł