MIKA URBANIAK Mam w sobie nutę szaleństwa

Udostępnij

Do nagrania debiutanckiej płyty zbierała się 10 lat. W tym czasie dostała surową lekcję życia, musiała dojrzeć i – jak mówi – nauczyć się optymizmu. Płytą „Closer” Mika Urbaniak udowadnia, że jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek. Teraz pracuje nad biografią matki, Urszuli Dudziak

MIKA URBANIAK Mam w sobie nutę szaleństwa

GALA: Kontrakt na płytę podpisałaś dziesięć lat temu, ale wydajesz ją dopiero teraz. Co w takim razie porabiałaś przez te wszystkie lata?

MIKA URBANIAK: Uczyłam się psychologii, śpiewałam z innymi artystami, podróżowałam. Spędziłam rok na Martynice, bo zakochałam się w tym miejscu. Poza tym imprezowałam.

GALA: To był fajny okres w twoim życiu?

MIKA URBANIAK: Zabawny, ale i trudny. A to dlatego, że dopiero na studiach – nieco później niż inni ludzie – dojrzewałam. A jak wiadomo, dojrzewanie wiąże się z buntem i z zadawaniem sobie mnóstwa egzystencjalnych pytań. Pamiętam, że miałam wtedy problem z dostrzeganiem radosnych stron życia. Jedni rodzą się optymistami i nie mają z tym problemu. Inni – jak ja – muszą się tego optymizmu dopiero nauczyć. Może trudniej im się cieszyć, bo widzą i czują więcej? W dodatku Nowy Jork, w którym się urodziłam i w którym mieszkałam do dwudziestego pierwszego roku życia, sprawia, że gdy jesteś szczęśliwa, odczuwasz to szczęście podwójnie. Ale gdy jesteś przygnębiona, to również podwójnie, bo tamtejszy styl życia, a nawet architektura to uczucie potęgują. Popełniłam wtedy także trochę błędów. Ich konsekwencją był ból – dla mnie wielka nauczka. Ale to naprawdę stare dzieje…

GALA: Jakie błędy masz na myśli?

MIKA URBANIAK: Teraz mam radosny okres w moim życiu i nie chcę wracać do tego, co złe. Może kiedyś ci opowiem… Mogę zdradzić, że wiele doświadczyłam, ale – jak to mówią – co nas nie zabije, to nas wzmocni. Być może właśnie te przejścia sprawiły, że moja muzyka zyskała. A ja poznałam techniki, dzięki którym teraz jestem prawdziwą optymistką.

GALA: Mogłabyś zdradzić, jakie to techniki?

MIKA URBANIAK: To ma związek z buddyzmem. Szukasz w sobie wewnętrznego spokoju poprzez medytację. Uczysz się być szczerym człowiekiem, dążącym do prawdy, pomagającym innym. Zrozumiałam także, że możemy w naszych myślach stworzyć taki świat, jaki chcemy, żeby był. Pojęłam, że magia pozytywnego myślenia naprawdę działa. Dużo piszę o tym w swoich tekstach.

GALA: A jak wspominasz Stany?

MIKA URBANIAK: Choć w USA się urodziłam, długo czułam się tam obco. Gdy z moją siostrą Kasią poszłyśmy do szkoły, na początku dzieci się z nas śmiały. Po pierwsze dlatego, że była wtedy moda na tak zwane polish jokes (dowcipy o Polakach, którym przypisywano głupotę – przyp. red.). A poza tym z tego powodu, że miałyśmy trudności ze zrozumieniem niektórych słów, ponieważ w domu rozmawialiśmy tylko po polsku. Nasi rodzice jako muzycy też różnili się od rodziców innych dzieci: prawników, lekarzy czy nauczycieli. Obie z Kasią wstydziłyśmy się tego. Dużo później zrozumiałyśmy, że inność może być atutem. I zaczęłyśmy się nią szczycić.

GALA: Słyszałam, że kiedy rzuciłaś studia, roznosiłaś tortillę w knajpie na Manhattanie. Rodzice na pewno martwili się o ciebie.

MIKA URBANIAK: No tak… I tym oto sposobem „niepostrzeżenie” wchodzimy na mój ulubiony temat (śmiech). Ale tym razem się nie dam, bo spotkałyśmy się po to, by rozmawiać o mnie i mojej płycie, a nie o Uli i Michale. A wszystkim, którzy są zainteresowani historią mojej rodziny, proponuję, by poczekali, aż ukaże się biografia mamy. Pracuję nad nią razem z Kasią.

GALA: Trudno nie rozmawiać o twoich rodzicach, skoro ty i Kasia jesteście ich częścią. Twoja siostra twierdzi, że z charakteru bardziej przypominasz tatę. To prawda?

MIKA URBANIAK: Oboje jesteśmy uparci, mamy charyzmę i podobne poczucie humoru. Tak samo czujemy muzykę.

GALA: Po mamie za to podobno odziedziczyłaś skłonność do tak zwanych trudnych mężczyzn?

MIKA URBANIAK: Faceci to temat rzeka… Nie do końca to rozumiem, ale wiem, że bardzo często fascynujący mężczyźni wiążą się z komplikacjami. A komplikacje z kolei powodują, że trudno się w miłości odnaleźć i nie ma mowy o naiwności, otwartości, dzięki którym miłość jest beztroska. Każdy z nas ma określone skłonności, kierują nami pewne mechanizmy. Warto je zrozumieć, żeby świadomie dobierać się w pary. I żeby szukać miłości jak najbardziej czystej, naiwnej. Takiej, którą czuje się w ciszy, takiej, która nie potrzebuje słów. Ja przeżyłam ból w związku, ale wiem, że jeszcze będę szczęśliwa, bo umiem kochać. Na razie skupiam się na muzyce.

GALA: Nie paraliżuje cię myśl, że choćbyś nie wiem co osiągnęła, zawsze będziesz postrzegana jako córka genialnych jazzmanów?

MIKA URBANIAK: Kiedyś tak było. Czułam, że jestem w ich cieniu. Ale dzisiaj w ogóle nie myślę o tym w tych kategoriach. Przeciwnie – cieszę się, że mam właśnie takich rodziców. Bo dzięki temu, że są muzykami, potrafią mnie zrozumieć, dzielimy się muzycznymi odkryciami, doradzamy sobie nawzajem. Jestem z nich bardzo dumna.

GALA: Jesteście ze sobą bardzo zżyci, mimo że twoi rodzice rozwiedli się wiele lat temu.

MIKA URBANIAK: To prawda, gdy jesteśmy razem, nie możemy się rozstać. Przez to święta Urbaniakowo-Dudziakowe trwają nawet do… wiosny. Nasza choinka czasem stoi aż do kwietnia. Potrafimy też do białego rana wspólnie oglądać filmy albo słuchać muzyki. A jak jesteśmy w bardzo dobrych humorach, to kolędujemy, bez względu na porę roku.

 

GALA: A jak teraz odnajdujesz się w Polsce? Słyszałam, że na początku nie czułaś się tu komfortowo.

MIKA URBANIAK: Kiedy jako czternastolatka po raz pierwszy przyjechałam do Polski, przeżyłam szok kulturowy. Pamiętam, że gdy jechałam na rolkach ulicą i głośno śpiewałam, ludzie patrzyli na mnie dziwnie. I nikt nie odwzajemniał uśmiechu. Na szczęście teraz powoli to się zmienia. Ale i ja się zmieniłam.

GALA: To znaczy?

MIKA URBANIAK: Na początku drażniło mnie, że gdy z potarganymi włosami i z rozmazanym makijażem schodzę rano do sklepu po kawę, ludzie zwracają na mnie uwagę. Bo w Nowym Jorku nikogo by to nie obchodziło. Ale dzisiaj myślę, że ten problem był jedynie w mojej głowie. To znaczy mnie się tylko wydawało, że wszyscy gapią się na mnie, ponieważ byłam wtedy zbyt skoncentrowana na sobie. Kasia twierdzi, że odkąd jestem w Polsce, stałam się bardziej konserwatywna, i może coś w tym jest. Kiedyś na przykład trudno było mi używać formy pan i pani, a teraz widzę w tym sens. Podoba mi się też, że tu ludzie są jednak bardziej porządni niż w Stanach i odnoszą się do siebie z szacunkiem.

GALA: Nie tęsknisz za Nowym Jorkiem?

MIKA URBANIAK: Tęsknię, ale inaczej niż kiedyś.

GALA: A zostały w tobie jakieś typowo nowojorskie cechy?

MIKA URBANIAK: Mam w sobie nutę szaleństwa przynależną nowojorczykom. Poza tym uwielbiam się wygłupiać. Gdy spotykam się z koleżanką z dzieciństwa, wspólnie wyśmiewamy różnego rodzaju absurdy. Dramaty zresztą też wolimy zabijać śmiechem, zamiast wypłakiwać. A poza tym? Woody Allen twierdzi, że wszyscy nowojorczycy są neurotyczni, ale to mam już za sobą. Podobnie jak fascynowanie się gwiazdami, z czego słyną Amerykanie. Wstyd się przyznać, ale kiedyś miałam obsesję na punkcie newsów o Britney Spears i Amy Winehouse. Z czasem zrozumiałam jednak, że jest to psychiczny fast food, czyli że jest to niezdrowe, wręcz szkodliwe dla człowieka.

GALA: Pisarka Manuela Gretkowska w jednym ze swych felietonów stwierdziła, że masz głos, który… obezwładnia ból.

MIKA URBANIAK: Modliłam się, żeby tak było. Ula też twierdzi, że mój głos ma działanie terapeutyczne. Ludzie po koncertach też czasami zwracają na to uwagę. Więc może moja modlitwa została wysłuchana?

Komentarze

Agnieszka Szulim

Lee - Koszula Regular Western Crushed Blue

Kup teraz

319.9 zł

Kookai Spodnie materiałowe navy

Kup teraz

199.5 zł

Ivy Kirzhner STARSTRUCK Botki kowbojki i motocyklo...

Kup teraz

3149 zł

Bobbi Brown Usta Nr. 07 Pink Buff Błyszczyk 7.0 ml

Kup teraz

115 zł