Ostatnio znacznie wzrosła liczba bardzo młodych kobiet korzystających z botoksu. Chcą jak najdłużej zachować młody wygląd, a lekarze obiecują, że to niezawodny sposób na zatrzymanie czasu. Dowody? W ciągu ostatnich 15 lat American Academy of Dermatology przeprowadzało testy na ochotniczkach – bliźniaczkach. Jednej z nich regularnie wstrzykiwano botoks, podczas gdy druga poddała się temu zabiegowi tylko kilka razy. W efekcie pierwsza nie miała żadnych wyraźnych oznak mimicznego starzenia się skóry (zmarszczek, bruzd), podczas gdy druga ewidentnie wyglądała na swój wiek – miała sporo utrwalonych zmarszczek mimicznych. Nie ma sensu jednak podawać botoksu profilaktycznie dziewczynom z bardzo gładką skórą i bez wyraźnych tendencji do tworzenia się zmarszczek. Wskazaniem do wstrzyknięcia toksyny jest nie tyle wiek, co skłonność do silnej mimiki, która utrwala zmarszczki na naszej twarzy.Botoks blokuje przewodnictwo nerwowe, dzięki czemu nasze mięśnie mimiczne nie pracują, a skóra się nie odkształca. Efekty tak wstrzykniętego preparatu utrzymują się do pół roku. Kiedy substancja przestanie działać, mięśnie wrócą do swojej aktywności.

Co potrafi toksyna botulinowa (zwana też jadem kiełbasianym)?

„Stosuje się ją nie tylko na górne partie twarzy” – twierdzi dermatolog Barbara Walkiewicz-Cyrańska z warszawskiego gabinetu Viva-Derm. Podana w czoło likwiduje lwią zmarszczkę, wstrzyknięta nad górną wargę zmniejsza tzw. zmarszczki palacza. Jeśli ostrzykniesz nią szyję – zmniejszy na niej załamania, a wstrzyknięta w opadający koniuszek nosa może go nieznacznie podnieść. Jeśli twoim problemem jest nadpotliwość (w tym także dłoni i stóp), zastrzyki z botoksu są skutecznym sposobem poradzenia sobie z tym kłopotem (w przypadku leczenia nadpotliwości efekty utrzymują się dwa razy dłużej – do roku).

Czego spodziewać się, idąc na zabieg?

Lekarz może poprosić cię, abyś zademonstrowała mu kilka min: zmarszczyła czoło, zrobiła groźny wyraz twarzy. „Dzięki temu będzie widział, w którym miejscu należy wstrzyknąć preparat – może nawet oznaczyć sobie te miejsca, bo nie zawsze są symetryczne” – mówi dr Walkiewicz- Cyrańska. Sam kilkuminutowy zabieg jest praktycznie bezbolesny (jeśli boisz się nakłuć, możesz poprosić o znieczulenie emlą). Efekt końcowy pojawi się po kilku dniach. Jeśli na przykład ostrzykujesz czoło (to najpopularniejsze zastosowanie botoksu), przez kilka pierwszych dni możesz mieć wrażenie, jakby coś lekko ciągnęło je w dół. Może nieznacznie irytować cię to, że będziesz mieć kłopoty z okazywaniem emocji za pomocą mimiki (która zostaje odłączona). Po kilkukrotnym podaniu botoksu mięśnie „zapominają” o swojej pracy – w naturalny sposób przestaniesz się krzywić, a to najlepsza profilaktyka przeciwzmarszczkowa. Ostrzyknięcie czoła daje zawsze dodatkowy pozytywny efekt nieznacznego uniesienia brwi, co sprawia, że twarz wygląda na bardziej wypoczętą. Za ostrzyknięcie jednej partii twarzy, np. czoła, zapłacisz około 700 zł.

Dr Mauricio de Maio, słynny chirurg plastyczny z Brazylii, twierdzi, że kobietom powinno się podawać botoks w nieco inny sposób niż mężczyznom. U mężczyzn bardziej naturalne jest wstrzyknięcie mniejszej ilości toksyny – wtedy zachowują oni bardziej aktywną mimikę i nie będą wyglądać zniewieściale.

Botoks-czym tak naprawdę jest? 

Botoks jest handlową nazwą dla preparatu toksyny botulinowej typu A produkowanego tylko przez jedną firmę – Allergan (fabryki w Irlandii). Żaden inny preparat (w tym także kosmetyk i lek), który wykorzystuje w swojej nazwie słowo botoks – nie jest właściwym preparatem.


Botoks jest zarejestrowany ze wskazaniem do zabiegów estetycznych – wygładzania zmarszczek.


Preparat dostępny jest w postaci fiolek zawierających 100 jednostek substancji czynnej. Przed rozpuszczeniem preparatu (substancja ma postać nalotu na dnie fiolki i by ją aktywować, trzeba wprowadzić do fiolki sól fizjologiczną).

Botoks powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 8 stopni Celsjusza. Po rozpuszczeniu trzeba przechowywać go w lodówce i zużyć w ciągu 24 godzin od rozpuszczenia.

Ilość znajdująca się w jednej fiolce teoretycznie wystarcza dla 2–3 pacjentek. Można używać preparatu z tej samej fiolki dla kilku pacjentek jednocześnie – za każdym razem pobierając go nową sterylną igłą.

Działanie preparatu zaczyna się po kilku dniach, efekty utrzymują się zazwyczaj od 4 do 6 miesięcy.