Znają Londyn jak własną kieszeń, a robienie zakupów i doradzanie, „jak się nie ubierać”, to ich pasja i praca. Trinny i Susannah prowadzące programy „Jak się nie ubierać” i „Trinny & Susannah rozbierają” (u nas w TVN Style) zapraszają na łowy w londyńskim stylu. Jak zdradzają w swoim „The Survival Guide”, nowy sezon najlepiej zacząć od wizyty w butiku Matches na Ledbury Road. W nim sukienki Alexandra McQuinna, topy Chloe, dżinsy od Stelli McCartney, torby od Marca Jacobsa czy Balenciagi. Warto tu zajrzeć choćby po to, by zorientować się, co będzie modne. Matches ma też swoją tajemnicę – pyszne cappuccino (www.matchesfashion.com/stores/ notting+hill/store-15).

Zaczynajac wyprawe po Londynie zgodnie z zaleceniami Trinny i Susannah, ladujemy w samym centrum zakupowej awangardy: na Notting Hill, w dzielnicy, którą rozsławił fi lm z Hugh Grantem i Julią Roberts. Tu nie ma banalnych miejsc. Najsłynniejszy zakupowy adres dzielnicy to barwny, orientalny bazar przy Portobello Road. W soboty (8–17) i niedziele (od 9–16) Trinny i Susannah wysyłają tu miłośników artystycznych dodatków, niebanalnej biżuterii i vintage – można wyszperać nawet Gucci czy Chanel. Stałymi bywalcami są: Kate Moss, top modelka Sophie Dahl, projektanci: Stella McCartney, Matthew Williamson, Paul Smith. Na ozdoby lubi tu polować także Katarzyna Zielińska z „Barw szczęścia”. To także ulubiony adres aktorki Joanny Koroniewskiej, odkąd zaczęła urządzać dom. Na targu wyszukała podkładki pod kubki, stare mapy czy tabliczki z zabawnymi napisami „Land Rover parking only” czy „Tego miejsca pilnuje labrador”.

Oficjalnie w Londynie jest 30 tysiecy sklepów, z czego 3000 w samym centrum. Trinny i Susannah nie są fankami centrów handlowych z jednym wyjątkiem: Selfridges (www.selfridges.com). Tam właśnie wysłałyby kobietę, której miałyby polecić tylko jeden sklep w Londynie, nie znając ani jej rozmiaru, ani budżetu.

I tym sposobem trafi amy na Oxford Street, najsłynniejsza handlowa ulice Londynu. Znajdziecie tu Top Shop, dla którego kolekcję zaprojektowała m.in. Kate Moss, domy towarowe wyspecjalizowane w trendach: Debenhams (www.debenhams.com), John Lewis (www.johnlewis.com), House of Frazer (www.houseoffraser.co.uk). Nieco dalej, na pełnej sklepów Regent Street, adres nie do pominięcia: Hamley – słynny sklep z zaczybawkami (www.hamleys.com). I dom towarowy Liberty (www.liberty.co.uk) z końca XIX w. z ciekawą drewnianą fasadą inspirowaną stylem dynastii Tudorów. Zasłynął własną kolekcją tkanin i fascynacją Orientem. Dziś znajdziecie tu Miu Miu, Yohji Yamamoto. I młodych zdolnych projektantów.

Fashion victims nie moga ominac Covent Garden, gdzie targ kwitł (dosłownie) juz w sredniowieczu. Wtedy mnisi sprzedawali tu kwiaty. Dziś targowisko jest równie hedonistyczno-artystyczne co otaczająca je, pełna artystów i teatrów dzielnica. Znajdziecie tu wszystko – od stylowych second-handów po nowoczesne butiki Oasis, French Connection, Next. W Covent Garden nietrudno o znane twarze: po zakupach, w bistro IVY przy odrobinie szczęścia spotkacie Siennę Miller, Madonnę czy Stinga. A inne gwiazdy? Elton John kupuje płyty w sklepie Virgin Megastore na Kings Road. Trinny i Susannah po nowości księgarskie i fi lmowe w sensownych cenach wysyłają do Fopp na Earlham Street. Nie sposób też ominąć butiku Manolo Blahnika, o którym nasze przewodniczki wykrzykują rozmarzone, że on nie sprzedaje butów, ale Manolos! Ale tego miłośniczkom „Seksu w wielkim mieście” tłumaczyć nie trzeba. Za to ulubione buty Trinny i Susannah – te od Christiana Laboutina – zobaczycie albo w jego fi rmowym sklepie (16 Motcomb Street), albo w Browns, którego właścicielka jako jedna z pierwszych poznała się na jego talencie (24–27 South Molton Street, www.brownsfashion. com). Warto też odkryć, co nowego w butiku Stelli McCartney przy 30 Bruton Street i zbuntowanej Viviene Westwood na 44 Conduit Street w Westminster.

ADRESY GWIAZD

JOANNA HORODYNSKA, prezenterka, w piatek lub sobote rano lubi sie wybrac na Portobello Market. Kryje sie tu najgoretszy sklep vintage w Londynie – Rellik (8 Golborne Road; metro Westbourne Park; www. relliklondon.co.uk). Czesto zaglada tu Kate Moss czy Sienna Miller. Poleca tez concept store Browns na South Molton Street z duzym wyborem rzeczy od młodych projektantów. A po zakupach pyszna herbata w Wolseley na ulicy Piccadilly naprzeciwko Bond Street.

NATALIA JAROSZEWSKA, projektantka mody inspiracji i unikatowych ubran szuka w second-handach ekscentrycznej dzielnicy Camden Town. To dla niej okazja do podpatrywania krojów z lat 60. czy 70. i lekcja historii mody. Za ciekawe odkrycie uwaza siec CyberDog: sklepy dla technomaniaków podporzadkowane stylistyce z fi lmu „Obcy” (www.cyberdog.net).

KATARZYNA ZIELINSKA, aktorka, w second- -handzie w St. Johns Wood niedaleko Abbey Road upolowała mnóstwo bluzek, sukienek, kapelusz i wachlarz. Polubiła mała knajpke w teatrze Old Vic (www.oldvictheatre.com), którego dyrektorem artystycznym jest Kevin Spacey. Za ciekawe miejsce uwaza restauracje Baltic z kuchnia nadbałtycka (74 Blackfriars Rd, www.balticrestaurant.co.uk).