OSCARY Oscary zostały rozdane

Udostępnij

W tym roku nie było dużego zaskoczenia. W najważniejszych kategoriach zwyciężali faworyci. Najlepszy Film - „To nie jest kraj dla starych ludzi", Najlepsza Rola Męska - Danel Day-Lewis („Aż poleje się krew"), Najlepsza Rola Żeńska - Marion Cotillard (Niczego nie żałuję - Edith Piaf), oraz Najlepsza Reżyseria - Joel i Ethan Coel („To nie jest kraj dla starych ludzi").

OSCARY Oscary zostały rozdane

Jednak największy aplauz wzbudziła wypowiedź Tildy Swilton, która została nagrodzona Oscarem za Najlepszą Drugoplanową Rolę Żeńska („Michael Clayton"). Aktorka swoją statuetkę zadedykowała filmowemu partnerowi George'owi Clooney'owi. „Clooney, to dla ciebie. Za twoje zaangażowanie i poświęcenie sztuce. Nie każdy dałby radę wbijać się w kostium Batmana codziennie rano i paradować w nim przez cały dzień. Rządzisz stary" - dokuczała przyjacielowi.

Lista nagrodzonych jest prawie identyczna z listą laureatów nagród brytyjskiego przemysłu filmowego BAFTA. Angielscy i amerykańscy eksperci różnili się tylko w jednej kategorii. BAFTĘ za najlepszy film otrzymała „Pokuta" z Keirą Knightley w roli głównej. Mimo braku zaskoczeń, 80 ceremonia wręczenia najważniejszych nagród w przemyśle filmowym znowu przejdzie do historii.

Daniel Day - Lewis po otrzymaniu statuetki uklęknął przed Helen Mirren (zeszłoroczna laureatka nagrody za Najlepszą Rolę Żeńską - film „Krolowa"). Brytyjska aktorka Oscarem, niczym mieczem pasowała swojego rodaka na rycerza, nadając mu tytuł szlachecki. „Byłem najbliżej rycerskości, niż kiedykolwiek indziej w całym moim życiu" - żartował Day-Lewis. „Mam nadzieję, że wszyscy, którym powinienem podziękować i dzięki którym zawdzięczam ten sukces wybaczą mi, jeżeli powiem tylko - dziękuję" - dodał później. Najlepsza aktorka Marion Cotillard po odebraniu statuetki dziękowała reżyserowi „Niczego nie żałuję - Edith Piaf", Olivierowi Dahanowi. „Maestro Olivier, zmieniłeś moje życie. Naprawdę. Dziękuję ci życie, dziękuję ci miłość" - mówiła.

Komentarze

Agnieszka Szulim

Lee - Koszula Regular Western Crushed Blue

Kup teraz

319.9 zł

Kookai Spodnie materiałowe navy

Kup teraz

199.5 zł

Ivy Kirzhner STARSTRUCK Botki kowbojki i motocyklo...

Kup teraz

3149 zł

Bobbi Brown Usta Nr. 07 Pink Buff Błyszczyk 7.0 ml

Kup teraz

115 zł