Dawno, dawno temu gwiazdy zatrudniały stylistkę tylko wtedy, kiedy zbliżała się oscarowa gala, a styliści byli anonimowi. Dziś nawet trzeciorzędna aktorka nie może się obejść bez stylistki, a te bardziej znane bez jej pomocy nie wyjdą nawet na kawę. To w dużej mierze zasługa Rachel Zoe, najbardziej rozchwytywanej stylistki gwiazd.

Wśród jej klientek są Cameron Diaz, Anne Hathaway, Salma Hayek i Demi Moore. W czym tkwi sekret Zoe? „Pracuję na mój sukces czternaście lat, od skończenia college’u” – mówi.

Urodziła się w 1971 r. w zamożnej rodzinie w New Jersey. Jej rodzice byli marszandami, dzięki nim miała okazję obcować z artystami, podróżować do Europy. Była zafascynowana stylem disco lat 70., chłonęła wszystko, co usłyszała o słynnym Klubie 54. Kiedy w wieku 14 lat pojechała z mamą do Paryża, wszystkie oszczędności wydała na oryginalną torbę Louis Vuitton. Już wtedy była uzależniona od zakupów, a projektantów traktowała jak bogów.

Dziś co roku kupuje lub dostaje kilkadziesiąt designerskich torebek. Dlatego choć skończyła studia na wydziale psychologii i socjologii, bardzo szybko zajęła się tym, co naprawdę kocha: ubraniami. Karierę zaczęła w połowie lat 90. w Nowym Jorku. Była stylistką magazynu „YM”, dla którego ubierała nastoletnie wówczas gwiazdy – Britney Spears i Jessicę Simpson. Wtedy jeszcze stylizowała je tylko na oficjalne okazje. Jednak coraz częściej Jessica radziła się jej, co włożyć także na kameralne przyjęcia, a nawet na co dzień. Rachel poczuła, że to może być jej szansa.

Kiedy poznała Nicole Richie, adoptowaną córkę Lionela Richie, początkującą aktorkę i piosenkarkę, ta ubierała się jak nastolatka: bejsbolówka, kucyki, różowe dresy. Zoe wyszła z założenia, że przy nieograniczonym budżecie z każdego można zrobić ikonę stylu. W kilka miesięcy Richie zmieniła w elegantkę.

Bardzo szybko styl zmieniły też inne młode gwiazdy: Mischa Barton, Lindsay Lohan i Jessica Simpson. Wszystkim doradzała Zoe. Cechy charakterystyczne: smukła sylwetka, opalenizna, gigantyczne okulary, powiewne suknie, obcisłe dżinsy, dużo złotej biżuterii, bardzo wysokie obcasy. Mieszanka najnowszych propozycji designerów i dodatków vintage z lat 60. i 70. – ulubionej epoki Rachel Zoe.

Nowy styl robił furorę, choć wychudzone dziewczyny wyglądały chwilami, jakby uginały się pod ciężarem markowych okularów i ozdób. Większość domów mody utrzymuje z Zoe doskonałe stosunki i chętnie podsyła jej sukienki na potrzeby gwiazd. Wiedzą, że to się opłaca. Zdjęcia gwiazd trafiają do tysięcy magazynów i serwisów. Można nie lubić Rachel Zoe, ale nikt nie odmówi jej wpływów.

W kilka lat dzięki niej Lindsay Lohan, dotąd znana jako lubiąca kłopoty nastoletnia gwiazda, nie tylko trafiła na okładki najbardziej prestiżowych pism, ale też do kampanii Miu Miu. I jak tu nie płacić 6 tysięcy dziennie?

Jeszcze bardziej Rachel pomogła Nicole Richie, która w przeciwieństwie do Lohan nie miała własnych osiągnięć poza znanym nazwiskiem. „Ludzie docenili wyczucie mody Nicole. Stała się ikoną mody, nie będąc nawet gwiazdą. To ja jej mówiłam, co nosić, a czego nie” – mówi Zoe dzisiaj, kiedy zarówno ich współpraca, jak i przyjaźń należą do przeszłości.

Richie oskarżyła stylistkę o wpędzenie w anoreksję. W dziwny sposób młode gwiazdy wkrótce po związaniu się z Zoe zaczynają chudnąć w zastraszającym tempie. Pojawiły się pogłoski, że stylistka zmusza je do drakońskich diet, a nawet sprowadza z Meksyku nielegalne odchudzające tabletki. Wszystko po to, żeby utrzymać ich sylwetki w rozmiarze 0 – jedynym, na który pasują designerskie kreacje. Takim, który ma sama Rachel.

Zoe pogardliwie zdementowała plotki. Odparowała, że nigdy „nawet nie próbowała” kokainy, bo nie może sobie pozwolić na utratę kontroli. Jest pierwszą stylistką równie znaną i chętnie fotografowaną jak jej klientki. Ale Rachel Zoe tak naprawdę dopiero się rozkręca. Właśnie wydała osobisty przewodnik po modzie „Style: A to Zoe”. Została też doradcą kreatywnym w modnej w latach 70. firmie Halston, która wróciła na rynek. Teraz mierzy wyżej – w ścisłą czołówkę hollywoodzkich aktorek. Chciałaby też projektować dla wielkiego domu mody. „Chciałabym, żeby to była marka z historią. Yves Saint Laurent przychodzi mi do głowy” – zwierzyła się niedawno jednej z gazet.