BYĆ JAK MARILYN
SCARLETT JOHANSSON od poczatku swojej kariery porównywana jest do Marilyn Monroe. „Wyglad, sposób mówienia, poruszania sie. Jest jak jej kopia. Szczególnie kiedy uwodzicielsko mruzy oczy” – zachwycał sie fotograf Darcy Hernley, który jako pierwszy dwa lata temu sportretował aktorke, stylizujac ja na Marilyn. Od tamtego czasu Scarlett regularnie wykorzystuje to podobienstwo. Pozuje do sesji zdjeciowych w stylu Monroe, nosi podobne kreacje. Nagrała tez płyte w konwencji jazzowej z lat 50., na której jej głos brzmi niemal identycznie jak wokal legendy fi lmu.

LATA 20.,LATA 30.
MAJA OSTASZEWSKA dzięki swojej klasycznej urodzie jest jakby stworzona do mody retro. Dobry tego dowód to jej rola rotmistrzowej Anny w fi lmie „Katyń” Andrzeja Wajdy. W sukniach i fryzurach z lat 30. czuje się bardzo naturalnie. Dla porównania zdjęcie Natalie Paley, kuzynki cara Rosji Mikołaja II, która uciekła do Francji, została aktorką i stała się ikoną stylu.

W STYLU MII
MICHELLE WILLIAMS po raz pierwszy zaprezentowała nowy image podczas rozdania nagród Independent Spirit w lutym 2007. Krótką fryzurą à la Mia Farrow sktorka wywołała burzę wśród fanów. „Całe szczęście, że mieszkam w Nowym Jorku, a nie w Los Angeles. Tutaj mogłam sobie pozwolić na taką ekstrawagancję. Kalifornia lubi tylko długowłose blondynki” – podsumowała spór Michelle. Później przyznała, że włosy obcięła na potrzeby fi lmu „Incendiary”.

SZYK I ELEGANCJA MARLENY
MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA modę retro pamięta z rodzinnych albumów. Tamten świat ma dla niej wiele magii. „Lata 20. i 30. – mówi – to okres femme fatale, kobiety tajemniczej, ale już wyzwolonej, która świadomie podkreśla kobiecość”. Oprócz fokstrotowych sukienek i włosów układanych w uwodzicielskie fale nosi też, jak Marlena Dietrich, garnitury i smokingi. Perfekcyjnie bawi się w nowoczesne interpretacje stylu gwiazd starego kina.

GRACJA GRACE
REESE WITHERSPOON najlepiej czuje się w klasycznych sukniach. Specjalnie dla niej Valentino tworzy nowe kreacje, wzorując się na stylu księżnej Grace Kelly. „Kiedy zobaczyłam jej zdjęcia, zrozumiałam, dlaczego była uznana za jedną z najpiękniejszych kobiet. Ona miała to coś. Ja też chcę znaleźć to w sobie” – mówi Reese.

KLASA AUDREY
NATALIE PORTMAN tak jak Audrey Hepburn zaczynała karierę jako modelka. I tak jak ona angażuje się w pomoc najbiedniejszym. Audrey była ambasadorką UNICEF, Natalie wspiera akcję Shoe 4 Africa. Na jednej z okładek magazynu modowego „Harper’s Bazaar” młoda aktorka wystąpiła w oryginalnej sukni Hepburn z fi lmu „Śniadanie u Tiffany’ego”.