Teraz o wybieleniu zębów myśli każdy, kto dba o wygląd. Jak najlepiej to zrobić i w jaki sposób się przygotować, radzi dr Wojciech Ryncarz, stomatolog wielu polskich celebrities, z kliniki Proimplant w Warszawie (www.proimplant.pl).

GALA: Jakie są teraz najpopularniejsze metody wybielania zębów?

WOJCIECH RYNCARZ: Dominują dwie tendencje – wybielanie podczas godzinnej, jednorazowej wizyty w gabinecie oraz wybielanie prowadzone w domu, ale profesjonalnymi preparatami i pod kontrolą lekarza (trwa 10-14 dni). Wybielanie w gabinecie za pomocą lampy ma jedną wadę – jest bardziej krótkotrwałe niż nakładkowe. Używamy silnego stężenia, ale krótko, nie dajemy szansy penetracji w głębsze warstwy zęba i efekt po pewnym czasie cofa się. To trochę jak solarium – ładnie wyglądamy zaraz po zabiegu, ale już po kilku miesiącach znowu musimy wybielać. To uzależnia.

GALA: Czy wybielanie może być szkodliwe dla zębów?

WOJCIECH RYNCARZ: Jeśli mam odpowiedzieć jednym słowem, to zdecydowanie nie. Ale trzeba mieć zęby wolne od próchnicy lub przynajmniej szczelnie zabezpieczone. Preparat nie może dostać się do we-wnętrznych warstw zęba, bo może wywołać stan zapalny. I tu istnieje pierwszy konfl ikt – wybiela się tylko naturalne szkliwo, więc wszelkie uzupełnienia i wypełnienia powinny być robione po wybielaniu, a nie przed. Zęby muszą być zabezpieczone...

GALA: Jak więc przygotować się do wybielania? Są jakieś przeciwwskazania?

WOJCIECH RYNCARZ: Na pewno są to stany zapalne dziąseł i wrażliwość szkliwa na zimne i kwaśne produkty. W takim wypadku należy zaimpregnować zęby, żeby wybielanie nie było koszmarem związanym z bólem. W czasie stosowania preparatu trzeba zrezygnować z palenia, czarnej kawy, czerwonego wina, buraków itp. silnych barwników spożywczych oraz koloryzowanych słodyczy. Mogą opóźnić proces wybielania i zmniejszyć jego efekt. Taka „biała dieta” jest też zalecana przez 48 godzin od zakończenia wybielania.

GALA: Jak często odwiedzać stomatologa, aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem?

WOJCIECH RYNCARZ: Tak często, jak wymagają tego zęby. Tendencja do próchnicy czy osadów to rzecz indywidualna i każdy musi mieć własny harmonogram wizyt.

GALA: Dlaczego zęby stają się żółtawo-szarawe i jak temu zapobiegać?

WOJCIECH RYNCARZ: Proszę sobie wyobrazić, że dzienna porcja jedzenia, soków i wina ląduje na białej koszuli – wygląda koszmarnie, prawda? Podobnie szkliwo – jego porowata struktura każdego dnia chłonie różne barwniki spożywcze. Barwę szkliwa dostajemy też w genach, więc to kumulacja kilku czynników.

GALA: Co najczęściej poprawiają w swoim uśmiechu gwiazdy?

WOJCIECH RYNCARZ: Światła lamp i kamery obnażają wszelkie niedoskonałości, również zębów. Jednak znaczenie ma nie tylko ich kolor, ale też ustawienie i kształt. Dlatego dla szybkiej poprawy wyglądu robimy licówki. Mogą one zlikwidować przebarwienia, zmienić kształt lub np. zamknąć szpary między zębami. Często wykonujemy takie porcelanowe korekty zębów. Trwałość licówek to ok. 10-15 lat. Po tym okresie może się pojawić konieczność ich wymiany.