STEPHEN HAWKING Słynny profesor cierpi na infekcję w klatce piersiowej

Udostępnij

Stephen Hawking, matematyk i fizyk, znany ze swojej teorii Wielkiego Wybuchu oraz prac nad czarną dziurą trafił we wtorek 21, kwietnia do szpitala Addenbrooke's w Cambridge, w północnym Londynie. Naukowiec od kilku tygodni zmagał się z infekcjami w klatce piersiowej.

STEPHEN HAWKING Słynny profesor cierpi na infekcję w klatce piersiowej

Stephen Hawking to jeden z najsłynniejszych matematyków naszych czasów. Zawdzięcza to swojemu wkładowi w rozwój kosmologii i fizyki, ale niestety również swojej niepełnosprawności. Od ponad 40 lat cierpi na stwardnienie boczne, które spowodowało niemal całkowity paraliż ciała i utratę zdolności mowy. Profesor porusza się na specjalnym wózku inwalidzkim, a do komunikowania się ze światem używa zaprojektowanego specjalnie dla niego syntezatora mowy.

Od kilku tygodni Stephen Hawking zmagał się z kilkoma infekcjami, które zmusiły go do odwołania podróży do USA, na uniwersytet w stanie Arizona. Ponieważ stan chorego nie poprawiał się, konieczna okazała się hospitalizacja.

67-letni Stephen Hawking jest autorem książki pt. „Krotka historia czasu”, która stała się jednym z największych sukcesów literatury naukowej. Jego imieniem nazwano asteroidę 7672. Jest tak popularny, że zainteresował się nim nawet świat showbusinessu: pojawił się w kilku odcinkach Simpsonów oraz zagrał hologram samego siebie w serialu Star Trek: Następne Pokolenie. Jego syntezator mowy został wykorzystany w piosence Pink Floyd „Keep Talking”.

Komentarze

Marcelina Zawadzka

Vero Moda - Sweter

Kup teraz

129.9 zł

Spódnica sp25

Kup teraz

89 zł

Carinii - Szpilki

Kup teraz

179.9 zł

Mango - Płaszcz Manuela

Kup teraz

199.9 zł