Nie zawsze na miejscu jest apteka, a przykre przygody zdrowotne jak na złość często zdarzają się właśnie podczas letniego urlopu. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i w wodzie wyjątkowo im sprzyja. Łatwo o otarcia skóry podczas długich pieszych wędrówek, ukąszenia komarów, gdy spędzamy czas nad jeziorem, albo oparzenia słoneczne na plaży. Dlatego, zgodnie z zasadą: „przezorny zawsze ubezpieczony”, zaopatrz się w podstawowe preparaty ratunkowe.

Jeśli do walizki zapakujesz podręczną apteczkę, na pewno nie raz wybawisz z opresji siebie lub swoich bliskich. Słońce często bywa zdradliwe. Nawet gdy ci się wydaje, że grzeje delikatnie, może spowodować poparzenia, jeśli skórze brak dobrej ochrony. Dlatego nakładaj kremy z filtrami zawsze – także w pochmurny dzień. Jeśli po powrocie do hotelu odkryjesz, że skóra jest czerwona i piecze, ulgę przyniosą ci specjalne kojące preparaty z D-panthenolem i alantoiną (np. Bepanthen, Lirene). W kolejnych dniach nakładaj zaś kremy z wysokimi filtrami, a najlepiej zakrywaj poparzone miejsca ubraniami i unikaj kontaktu ze słońcem.

Insekty potrafią uprzykrzyć wypoczynek nad wodą, a ich bzyczenie w hotelowym pokoju lub pod namiotem – spędzić sen z powiek podczas wymarzonego urlopu. Dlatego zawsze miej pod ręką preparat przeciw komarom, a jeśli w planach masz wędrówki po lesie, koniecznie także spray odstraszający kleszcze (np. OFF!). Jeśli jednak złośliwe stworzenie zdążyło cię ugryźć i nie możesz powstrzymać się od drapania, zastosuj preparat zmniejszający swędzenie i ból.

Lubisz aktywnie spędzać wolny czas? Podczas jazdy na rowerze, górskiej wspinaczki czy windsurfingu może ci się zdarzyć uraz. Chłodzący spray (polecamy Altacet Ice) zapobiegnie bólowi, pojawieniu się siniaków i opuchlizny. Na wakacjach zawsze dbaj o to, by mieć czyste ręce, a gdy nie ma możliwości, aby je umyć, użyj żelu bez wody, który usunie 99% bakterii.