Zawsze była bardzo wybredna. Już jako nastolatka, a później jako dojrzała kobieta często miała problemy z dopasowaniem odpowiedniego stroju. Głównie dlatego, że niewiele rzeczy naprawdę jej się podobało. Największy kłopot miała jednak z wyborem sukni ślubnej. Gdy w 1989 roku jej długoletni partner, biznesmen Arthur Becker poprosił ją o rękę, Vera wpadła w popłoch. Nie wiedziała, w jakiej kreacji pokaże się w kościele. Przez kilka tygodni szukała stroju na ten wyjątkowy dzień. Niestety, bez skutku. Przez chwilę myślała nawet o tym, by odwołać całą ceremonię i wziąć z ukochanym potajemny ślub bez obecności żadnych świadków. Towarzyska Vera szybko jednak zarzuciła ten szalony pomysł. Uznała, że z powodu źle zaopatrzonych butików nie będzie rezygnować z marzeń o wystawnym weselu. Postanowiła więc wziąć sprawy w swoje ręce. Naszkicowała rysunek wymarzonej sukni i zleciła jej wykonanie najlepszym nowojorskim krawcom. Całość kosztowała 10 tys. dolarów. Vera nie żałowała jednak wydanych na nią pieniędzy. Kreacja, w której się pokazała, wzbudziła ogromny aplauz. Wszyscy goście zastanawiali się, gdzie panna młoda ją kupiła. Ona zaś zaczęła się zastanawiać nad stworzeniem własnej marki odzieżowej.

ŁYŻWIARSKA PASJA

Dzisiaj Vera Wang jest najsłynniejszą projektantką ślubnych ubrań i dodatków. Od 18 lat doradza, co włożyć, by czuć się wyjątkowo. Po poradę przychodzą do niej zarówno zapracowane bizneswoman, jak i hollywoodzkie gwiazdy. Suknie ślubne jej projektu miały na sobie m.in. Uma Thurman, Jennifer Lopez, Avril Lavigne i Sharon Stone. Wszystkie były zachwycone kreacjami, jakie specjalnie na ten dzień stworzyła dla nich Vera. Niewiele jednak brakowało, by Chinka nigdy nie zaczęła profesjonalnie zajmować się modą. Choć już jako nastolatka ubierała się u Yves Saint-Laurenta i Chanel, nie marzyła o projektowaniu. Całym sercem pragnęła tylko jednego: coraz lepiej jeździć na łyżwach. Gdy miała 8 lat, rodzice po raz pierwszy zaprowadzili ją na lodowisko. Okazało się, że filigranowa Vera błyskawicznie nauczyła się kręcić piruety i skakać podwójne aksle. Jej trenerzy byli nią oczarowani. Wróżyli jej międzynarodową karierę. „Codziennie wstawałam bardzo wcześnie tylko po to, by być na lodowisku choć 10 minut dłużej od moich koleżanek. Za wszelką cenę chciałam znaleźć się w reprezentacji olimpijskiej” – wyznała po latach. Vera nie pojechała jednak na zimową olimpiadę. „Gdy trener powiedział mi, że są lepsze zawodniczki ode mnie, miałam wrażenie, że zawaliło się całe moje życie. Na szczęście mama wyciągnęła mnie z depresji. Przypomniała mi, że na łyżwach świat się nie kończy. Jest przecież jeszcze moda” – wspominała Vera. O sportowej porażce szybko zapomniała. W 1971 roku 23-letnia wówczas świeżo upieczona absolwentka college’u trafiła do redakcji prestiżowego „Vogue’a”. Najpierw parzyła kawę i obsługiwała kserokopiarkę. Jednak naczelna magazynu Grace Mirabella błyskawicznie poznała się na talencie Very. Po kilku miesiącach powierzyła jej stanowisko redaktorki mody. Wang pozostała na nim przez 16 lat. Zdetronizowała ją dopiero sama Anna Wintour.

MISJA: IDEALNY ŚLUB

Oprócz sukien ślubnych w butikach projektantki można znaleźć również codzienne ubrania z dwóch linii: Vera Wang i Vera Wang Lavender Label. Ich miłośniczkami są m.in. dwie słynne łyżwiarki figurowe Nancy Kerrigan i Michelle Kwan. W jej strojach występowały również podczas zawodów. Specjalnie dla nich Vera stworzyła wyjątkowe, kolorowe kostiumy. Choć co roku jej ubrania z linii prêt-à- -porter sprzedają się znakomicie, to prawdziwe uznanie Vera Wang zdobyła dzięki sukniom ślubnym. Na jej stronie internetowej można znaleźć wzory kreacji, ale także przeczytać porady dla zakochanych. Wang podpowiada, gdzie kupić obrączki, jak dobrać odpowiedni bukiet i jaką wybrać salę weselną. Projektantka wyznała niedawno, że swoją pracę traktuje jak misję. A uśmiech na twarzach panien młodych jest dla niej największą nagrodą