Dochodziła szósta rano, kiedy pierwszy radiowóz podjechał pod dom w północnej dzielnicy Londynu, Camden. Po kilku minutach prawie cała uliczka była zastawiona policyjnymi samochodami. Okoliczni mieszkańcy nie byli tym zaskoczeni. Odkąd zamieszkała tam piosenkarka Amy Winehouse z mężem Blakiem Fielderem- Civilem, takie „wizyty” na stałe wpisały się w codzienność Camden. „Ciągle się kłócą, biją i urządzają dzikie imprezy w domu” – opowiadała dziennikarzom sąsiadka pary. Po jednej z takich domowych awantur paparazzi zrobili im zdjęcia. Amy miała podbite oko i rozciętą wargę, a Blake podrapaną całą twarz i ślady po ugryzieniach na szyi.

Gwiazda pytana o przyczyny obrażeń powiedziała tylko: „Mieliśmy z mężem mały wypadek”. Tak samo tłumaczyła, kiedy jej ukochany został aresztowany za próbę przekupstwa barmana Jamesa Kinga. Fielder-Civil miał zaoferować Kingowi 400 tysięcy dolarów i sfinansować mu urlop w dowolnym miejscu na świecie w zamian za wycofanie pozwu. Mąż Amy razem z kilkoma kolegami próbował odurzyć barmana pigułką gwałtu. „To było małe nieporozumienie. Chłopcy tylko żartowali” – mówiła Amy.

Częste zatargi z policją miewa również jeden z najbliższych przyjaciół Amy i były partner supermodelki Kate Moss, Pete Doherty. Od lat bezskutecznie próbuje rzucić narkotyki. „Jest jak tablica Mendelejewa. Spróbował już wszystkiego” – mówią o liderze kapeli Babyshambles znajomi. Kilka miesięcy temu po jednym z koncertów zatrzymała go drogówka. Prowadził motocykl pod wpływem narkotyków bez ważnych dokumentów. Znaleziono też przy nim kilka gramów kokainy i heroinę. Wyrok sądu: cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Oprócz tego muzyk przez najbliższe 18 miesięcy będzie poddany dozorowi policyjnemu. „Narkotyki mnie zabijają. Muszę w końcu przestać ćpać” – wyznał po ogłoszeniu wyroku. Nie była to jednak pierwsza taka deklaracja Pete’a. Abstynencję kilkakrotnie obiecywał Kate Moss. Najdłużej w tym postanowieniu wytrwał tydzień. „Udzielał wywiadów, w których zapewniał, że jest czysty, mając białe ślady po kokainie pod nosem” – opowiadał były agent muzyka. Doherty zapewniał też, że zrobi wszystko, by pomóc wyjść z nałogu Amy Winehouse. „Musimy się wspierać. Amy ma taki sam problem jak ja. Nie jest dość silna, by powiedzieć stop!” – przyznał. Po aresztowaniu jej męża Pete nawet wprowadził się na moment do domu w Camden, jednak częste naloty policji w poszukiwaniu narkotyków sprawiły, że wrócił do swojego mieszkania na Primerose Hill. Ten adres znany jest w całym rozrywkowym Londynie. To właśnie w dwupoziomowej kamienicy Doherty’ego odbywają się najlepsze „startery” w mieście. Kiedy muzyk spotykał się z Kate Moss, modelka próbowała namówić go, by zmienił adres, odciął się od swojego towarzystwa. „Specjalnie kupiła dom pod Londynem, żeby mogli uciec tam razem. Pete jednak wciąż odbierał telefony od Amy i Jonathana Rhysa Meyersa, którzy chcieli, żeby wrócił – tłumaczył zwolniony menedżer. – Tęsknili za niczym nieskrępowaną atmosferą mieszkania Pete’a. Mogli być pewni, że zaufani sąsiedzi nie doniosą prasie, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami”. A działo się ponoć dużo. Narkotyki leżały na stołach, a whisky lała się strumieniami. Później całe towarzystwo przenosiło się do jednego z modnych klubów przy Notting Hill lub w centrum Londynu, gdzie za kilkanaście tysięcy funtów bawili się do rana.

Sprawa narkotykowych ekscesów Amy czy Pete’a często była przedmiotem analiz w mediach. Tak jak w przypadku amerykańskich gwiazd – Britney Spears i Lindsay Lohan – próbowano znaleźć przyczynę tych zachowań. Według psychologów ich kłopoty wynikają z tego, że są zbyt wrażliwi, by udźwignąć ciężar sławy. „Ucieczka w narkotyki lub alkohol to wynik presji ze strony wytwórni, agentów.Dodatkowy problem to przyzwolenie społeczne na takie zachowania. Kiedy Amy odwołuje koncert dla 15 tysięcy osób i jako powód podaje porannego kaca, nie sprawia to, że ludzie się od niej odwracają. To buduje jej legendę. I koło się zamyka” – tłumaczy terapeutka Kate Taylor.

Polskie gwiazdy raczej unikają skandali. A jeśli już, są to wyczyny na dużo mniejszą skalę. Michał Koterski, który w piosence naśmiewa się z „Janka Pożycza” („Pożycz mię dwóch stów”), sam został oskarżony o oszustwa finansowe. Kuba Wojewódzki słynie z tego, że potrafi obrazić wszystkich w rekordowo krótkim czasie. Lista osób, które nie podają mu ręki, wciąż się wydłuża. Niecenzuralnych słów używa Agnieszka Chylińska, ale odkąd została mamą, gryzie się w język. Jako skandalistka zasłynęła Agnieszka Frykowska zwana „Frytką”, po tym jak odważnie uprawiała seks w jacuzzi na oczach milionów widzów. Dziś woli być nobliwą damą. Na szczęście została jeszcze Doda i teraz to ona dostarcza wszystkim największych atrakcji.