Aby wyobrazić sobie, na czym polega NLP, czyli neurolingwistyczne programowanie, porównajmy człowieka do komputera. Obudowa i jego części to ciało, a procesor to mózg. Jednak aby zadziałał, potrzebne jest oprogramowanie, które jest odpowiednikiem ludzkiego umysłu. NLP zajmuje się właśnie takim programowaniem umysłu” – wyjaśnia Mateusz Grzesiak, psycholog, międzynarodowy trener rozwoju osobistego i założyciel NLP Polska (www.nlppolska.pl), największego w Europie Instytutu Programowania Neuro- -Lingwistycznego.

Dzięki NLP można dokonać zmian w swojej osobowości i pokonać słabe strony, osiągnąć wymarzone cele w życiu osobistym i karierze zawodowej, a nawet wpływać na innych ludzi. Znajomość technik NLP przydaje się niemal we wszystkich sytuacjach, poczynając od rzucania palenia poprzez zmianę zawodu aż do skutecznego uwodzenia. Niektórzy takie umiejętności mają wrodzone, ale większość z nas musi się ich nauczyć. Czary? Nie. Oto jak działa NLP.

Umysł w roli głównej

Wyjaśnijmy skomplikowanie brzmiący termin „neurolingwistyczne programowanie”. „Neuro” to system nerwowy i współpracujące z nim zmysły, „lingwistyczne” – oznacza, że aby coś zmienić, zapamiętać i zrozumieć, trzeba to najpierw nazwać. „Programowanie” natomiast zakłada, że możemy wpływać na swój sposób postrzegania świata i umiejętności komunikacyjne tak, aby osiągnąć zamierzone cele.

Wymyśl, stwórz, zapisz

Jeśli obecna praca nie daje ci spełnienia i satysfakcji albo nie lubisz jakiejś swojej cechy, możesz ją zmienić. Jednak aby osiągnąć sukces w wyznaczonej przez siebie sferze, musisz nauczyć się stawiać sobie cele i nazywać je. Wytłumaczmy to na przykładzie. Dręczy cię własna nieśmiałość i zamknięcie na innych ludzi? Jeśli zaczniesz odpowiednio „ćwiczyć”, masz szansę się zmienić. W tym wypadku po pierwsze: wejdź w stan pewności siebie. „Zmień oddech, pozycję ciała, przypomnij sobie moment w życiu, gdy czułeś się pewny siebie” – radzi Mateusz Grzesiak. – „Potem wyobraź sobie siebie takiego w przyszłości. Postaraj się to zobaczyć. Zwróć uwagę na to, jak wyglądasz, mówisz, co robisz. Przyglądaj się temu obrazowi wnikliwie, ponieważ w ten sposób uczysz swój umysł nowego wzorca. Następnie wejdź fizycznie w ten obraz: zacznij wykonywać gesty, mów w taki sposób, jak przed chwilą w wykreowanym obrazie. Pomyśl, w jakich sytuacjach chcesz się tak czuć i w każdej z nich oglądaj siebie jako osobę pewną siebie. Wprowadź w życie swój nowy plan, ćwicząc i programując nowe nawyki jako stan naturalny. Wkrótce zacznie działać” – zapewnia trener.

Do sukcesu małymi krokami

Może nie staniesz się w rok gwiazdą światowego formatu, ale zdaniem fanów NLP jesteś w stanie odmienić swój los. To, co dzisiaj wydaje się nieosiągalne, np. zmiana zawodu lub zrealizowanie marzeń z dzieciństwa, może stać się realne. Nie należy jednak skupiać się na samym sukcesie. Trzeba także zrozumieć drogę, która cię do niego doprowadzi. „Pomyśl, co chcesz osiągnąć. Następnie rozważ wszystkie sposoby, które pomogą ci dotrzeć do tego celu. Zrób szczegółowy plan działania, który na bieżąco będzie stymulował cię do wykonywania poszczególnych zadań. W razie niepowodzeń nie poddawaj się od razu, cierpliwie i powoli realizuj kolejne etapy ułożonej strategii” – radzi Mateusz Grzesiak. Jeśli jesteś zainteresowany technikami NLP, bardziej szczegółowo możesz je poznać podczas warsztatów.