2008
Miła niespodzianka dla Francuzów! Jury 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, któremu przewodniczył Sean Penn, jednomyślnie przyznało Złotą Palmę filmowi „Klasa”. Laurent Cantet, reżyser filmu opartego na powieści François Bégaudeau, sam zagrał główną rolę. Na scenę podczas gali wręczenia nagród weszli wszyscy filmowi uczniowie tytułowej klasy. Była to pierwsza Złota Palma dla francuskiego filmu od 1987 roku, gdy tę nagrodę otrzymał Maurice Pialat za obraz „Pod słońcem szatana”.

2007
Cristian Mungiu laureatem Złotej Palmy 60. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes za film "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni". Nagrodę rumuńskiemu reżyserowi wręczyła podczas ceremonii w pałacu festiwalowym aktorka Jane Fonda.

2006
Ken Loach zwycięzcą 59. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Brytyjski reżyser otrzymał Złotą Palmę za dramat „Wiatr buszujący w jęczmieniu". Pzrzewodniczący jury, Wong Kar-wai, reżyser z Hongkongu, powiedział, że wszyscy byli wzruszeni po obejrzeniu filmu i decyzja o przyznaniu nagrody była jednomyślna. Ken Loach już po raz ósmy brał udział w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes, ale dopiero film opowiadający o walce Irlandczyków o niepodległość przyniósł mu pierwszą w karierze Złotą Palmę.

2005
Najbardziej prestiżowe wyróżnienie 58. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes otrzymali Luc i Jean-Pierre Dardenne za film „Dziecko”. Belgijskim reżyserom Złotą Palmę wręczyli amerykańscy aktorzy Morgan Freeman i Hilary Swank. Była to już druga Złota Palma w karierze braci Dardenne. Jury, któremu przewodniczył Emir Kusturica postanowiło tym razem nagrodzić film opowiadający o młodym człowieku, który nie dorósł do bycia ojcem.

2004
Najważniejszym zwycięzcą 57. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes został Michael Moore. Amerykański reżyser otrzymał Złotą Palmę za film „Fahrenheit 9/11”, który krytykuje politykę ówczesnego prezydenta USA Georga W. Busha. Po raz pierwszy w historii jury festiwalu w Cannes nagrodziło Złotą Palmą film dokumentalny. Przewodniczącym jury był Quentin Tarantino