2009 "VINCERE" Dzieło Marco Bellocchio

Film opowiada historię związku Benito Mussolini i jego pierwszej żony Idy Irene Dalser, która wspierała go mentalnie i finansowo w początkach jego kariery. Z punktu widzenia Benito, związek ten w pewnym momencie stał się niewygodny. Kiedy doszedł do władzy agenci faszystowscy starali się usunąć wszelkie dowody istnienia Idy – a także ich wspólnego syna. Zostali przymusowo odesłani i zamknięci w odosobnieniu.

To tragiczna, pełna tajemnic historia. Włoska aktorka Giovanna Mezzogiorno wyjaśniła na konferencji prasowej, że przyszło jej w udziale sportretowanie kobiety zdeterminowanej, ale naiwnej, która musi poświęcić swoje dziecko, która nie jest w stanie zaakceptować faktu, że została odrzucona przez mężczyznę, którego kochała. Dla Filippo Timi wielkim wyzwaniem było zagranie postaci historycznej i pokazanie go jako człowieka z krwi i kości. Tak o tym mówi: „Będąc Włochem jest to jedna z najważniejszych ról, jaka przypadła mi w udziale. Trzeba być w niej wiarygodnym jako dyktator, jako szczególnie silna osoba. Bardzo trudno jest się potem tego pozbyć po powrocie z planu do domu”.

Film został oparty na książkach „L'ultimo filo” i „La moglie di Mussolini” autorstwa Marco Zeni. Reżyser Marco Bellocchio jest w Cannes po raz szósty ale nie ma jeszcze na swoim koncie canneńskiej Palmy.

"Vincere"

Reżyseria: Marco Bellocchio

Występują Giovanna Mezzogiorno, Filippo Timi

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze