ANDRZEJ PIASECZNY Uczę się przegrywać

Mieszka na wsi, bo lubi. Wybrał się w podróż do Indii, bo szukał siebie. Pazerny na życie, bo tak już ma. Na scenie już 15 lat. Bo Piasek wcale nie w oczy.

ANDRZEJ PIASECZNY Pierwszą płytę nagrał z zespołem Mafi a. Najnowszy album „15 dni” to podsumowanie 15 lat na scenie. Teraz pracuje nad kolejnym projektem, tym razem z Sewerynem Krajewskim.

GALA: 15 lat minęło jak jeden dzień?

ANDRZEJ PIASECZNY: Bardzo szybko. Jak piętnaście pstryknięć palcami.

GALA: Za co najbardziej oberwałeś?

ANDRZEJ PIASECZNY: Paradoksalnie za sukces, nie za porażki. Jestem popowcem. Nie ukrywam, że najlepiej się sprawdzam w muzyce pop. Ale to gatunek, który powodował, że wylewano na mnie kubły pomyj.

GALA: Z czego jesteś dumny?

ANDRZEJ PIASECZNY:Kiedy miałem gorszy moment, marzyłem, żeby mi się udało jeszcze raz. I udało się. Kolejny numer jeden to wielkie szczęście, ale nie po to, żeby coś sobie udowodnić. Dziś wiem, że to bez sensu. Ambicja, która prowadzi do ścigania się w peletonie – nie dla mnie.

GALA: Czego wciąż nie rozumiesz?

ANDRZEJ PIASECZNY: Tańca z gwiazdami, na lodzie, z pochodniami, wrotkami i wszystkimi innymi atrybutami. Wojciech Młynarski napisał: „Róbmy swoje”, i ja się będę tego trzymał. Kogo ci ludzie chcą teraz zagrać i po co?

GALA: Nigdy nie chciałeś nikogo zagrać?

ANDRZEJ PIASECZNY: Bardzo często grałem, bo sam siebie nie rozumiałem. Debiutant się napina, chyba nie da się tego uniknąć. Fałszuje rzeczywistość. Przeszło mi.

GALA: Wierzysz w przeznaczenie?

ANDRZEJ PIASECZNY:  Nie jestem bardzo religijny, ale wierzę, że Bóg jest i wie, dokąd mamy dojść. Ale mamy też wolną wolę i sami pakujemy się w zakamarki losu.

GALA: Potrafisz prosić?

ANDRZEJ PIASECZNY: Musiałem się nauczyć. Ostatnio najczęściej proszę o to, żebym potrafił zabiegać, troszczyć się. To też dotyczy miłości, w której jestem długodystansowcem. Chcę zabiegać, bo mam o kogo.

GALA: Jesteś sową czy kolibrem?

ANDRZEJ PIASECZNY:Sową, popatrz na mnie! Nie lubię wychodzić, lubię gościć ludzi u siebie.

GALA: Co to jest szczęście?

ANDRZEJ PIASECZNY: Otwarte oczy, które chcą widzieć. Dużo szczęścia nas omija, bo nie potrafimy go dostrzec.

GALA: Co ci w duszy gra?

ANDRZEJ PIASECZNY: Bębenek z niepokojem. Nie jestem w stanie się od niego uwolnić. To chyba lęk przed sobą samym.

GALA: Przed niespełnieniem? Pustką?

ANDRZEJ PIASECZNY: Nigdy się ze sobą nie nudziłem, a jednak się tego boję.

GALA: Czego ci brakuje?

ANDRZEJ PIASECZNY:Niczego. Ukojenie daje mi natura. Mieszkam na wsi w Górach Świętokrzyskich – tam za oknem zawsze dzieje się coś ciekawego. Można na golasa wyjść na trawnik i pooddychać powietrzem, które pachnie.

GALA: Co ostatnio stało się twoje?

ANDRZEJ PIASECZNY:Znalazłem dystans do siebie i tego, co robię. Jestem konformistą, lubię się godzić, nie walczę. Poddanie się może być zwycięstwem. I dobrze mi z tym.

GALA: Potrafisz przegrywać?

ANDRZEJ PIASECZNY: Uczę się, bo kiedyś nie potrafiłem, robiłem się czerwony, wściekałem się.

GALA: Co dały ci Indie?

ANDRZEJ PIASECZNY: Poczucie, że póki co nie chcę tam wracać. Nie lubię nieustającego zgiełku, tłumów.

GALA: Pies czy kot?

ANDRZEJ PIASECZNY: Kiedyś myślałem, że kot: tylko własna droga, nie oglądając się na boki. Dziś wiem, że wolę żyć dla kogoś. Największym szczęściem dla psa jest jego pan. Powód do życia. Chcę taki powód mieć.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze