BILL GATES Znowu najbogatszym człowiekiem na świecie

Bill Gates odzyskał pozycję lidera. Według najnowszego rankingu amerykańskiego Forbesa, założyciel Microsoftu znów jest najbogatszym człowiekiem na ziemi, z majątkiem wycenianym na 40 miliardów dolarów.

Bill Gates zapewne nigdy nie odczuje na własnej skórze co oznacza kryzys. Wyceniany na 40 miliardów dolarów współzałożyciel firmy Microsoft ponownie wyprzedził Warrena Buffeta (37 miliardów dolarów) i w tegorocznym rankingu magazynu Forbes, opublikowanym 11 marca tego roku, zajął najwyższe miejsce. "Najważniejsze, że lista nadal powstaje i nadal są miliarderzy” powiedziała podczas konferencji prasowej z okazji ogłoszenia listy Monie Begley, wiceprezes Forbesa. Ich liczba maleje jednak w szybkim tempie: obecnie na świecie jest tylko 793 miliarderów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 1125 – o 332 nazwiska więcej. Zniknęli przede wszystkim biznesmeni z Rosji, Indii i Turcji – krajów, w których aktualny kryzys jest wyraźnie odczuwalny.

O ile Hindusom udało się utrzymać dwóch przedstawicieli w pierwszej dwudziestce, to Rosjanie mają teraz tylko jednego, zamiast czterech w 2008 roku. Innymi słowy, czasy są ciężkie nawet dla najbogatszych. Najlepiej pokazują to dane zbiorcze: łączny majątek sklasyfikowanych osób został wyceniony na 2 400 miliardów dolarów, podczas gdy rok temu było to niemal dwukrotnie więcej – 4 400 miliardów.

45% bogaczy w rankingu to Amerykanie. Na 15 miejscu znalazł się szef LVMH, Bernard Arnault, z majątkiem wycenianym na 16,5 miliarda dolarów. Wśród kobiet, dziedziczka imperium L’Oreal Liliane Bettencourt, nie jest już najbogatszą kobietą na świecie, a jedynie w Europie. Z fortuną szacowaną na 13,4 miliarda dolarów zajmuje 21 miejsce na liście. Jedynym sklasyfikowanym Polakiem jest właściciel Polsatu Zygmunt Solorz-Żak, którego wyceniono na 1 miliard dolarów.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze