GRZEGORZ TURNAU Ćwierć wieku minęło

GRZEGORZ TURNAU Ćwierć wieku minęło Zdjęcie: Gala 14/2009

Na „Do zobaczenia”, nowym albumie, Grzegorz Turnau grzebie w „wykopaliskach” ze swojego repertuaru. A jako bonus dorzuca DVD z większością swoich teledysków. I, jak zawsze, daje się lubić.

Wprawdzie nie jest to materiał najnowszy, ale nierzadko premierowy. Aż 10 utworów nie było wcześniej publikowanych. I to dla fanów Grzegorza z pewnością spora gratka. Poza tym warto znać świetne, a nie zawsze pamiętane duety artysty, jak „Naprawdę nie dzieje się nic” ze Zbigniewem Zamachowskim czy „Byłem w Nowym Jorku” z Anną Marią Jopek (to z płyty DVD).

Ten album to także niezły przykład ewolucji, jaką przeszedł Turnau w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Jego pierwsze nagranie „Nowe wyzwolenie” z 1984 roku, do tekstu Witkacego, brzmi jeszcze dość patetycznie. Z czasem artysta ewidentnie nabrał do siebie dystansu, zyskał swobodę. I pewnie dlatego poezja śpiewana w jego wykonaniu nadal cieszy i – w większości – się nie starzeje. Nawet jeśli „Wspomnienie” do wspaniałego tekstu Tuwima, po mistrzowskiej interpretacji Czesława Niemena, nie tylko on powinien sobie odpuścić.

Grzegorz Turnau, „DO ZOBACZENIA”, Pomaton EMI

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze