"ZAPAŚNIK" Ze szczytu na dno

"ZAPAŚNIK" Ze szczytu na dno Zdjęcia:

Mickey Rourke, a więc tytułowy „Zapaśnik”, był kiedyś symbolem seksu. Potem jednak alkohol i nieszczęśliwe życie zmieniły mu twarz nie do poznania. Stracił przyjaciół, odeszła od niego żona. Ta historia jest mu więc szczególnie bliska.

Był wrestlerem numer jeden. Gdy wykonywał swój słynny skok, publika szalała. Randy’ego „The Ram” Robinsona poznajemy jednak 20 lat później, gdy szczyt kariery ma już za sobą. Mieszka w przyczepie kempingowej. Pracuje w supermarkecie, m.in. w dziale mięsnym (na zdj. po lewej). Jeździ na turnieje oldbojów. Po jednej z walk dostaje zawału serca. Diagnoza: koniec z wrestlingiem. Co innego jednak mógłby robić? W życiu przegrał na całej linii. Córka go nienawidzi, mieszka sam, potajemnie kocha się w striptizerce (świetna Marisa Tomei), która jednak widzi w nim jedynie klienta. Wraca na ring…

Barwnie i dowcipnie o kulisach wrestlingu. Sportu, który w dużej mierze jest wyreżyserowany, a mimo to krwawy (gdy np. zawodnicy używają zszywaczy jako broni). Główny atut filmu to jednak wspaniały Mickey Rourke. Oszczędny w grze, ale bardzo przekonujący. Za tę rolę powinien otrzymać Oscara.

„ZAPAŚNIK”, reż. Darren Aronofsky, wyst. Mickey Rourke, Marisa Tomei, w kinach od 20 marca

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze