ADAM WORONOWICZ Kto to jest święty?

ADAM WORONOWICZ Kto to jest święty? Zdjęcie: ons.pl

Poradził sobie z oczekiwaniami kilkudziesięciu milionów ludzi – jest autentyczny w roli księdza Popiełuszki. Statyści płakali na jego widok, on sam na planie przełamał fobię z dzieciństwa. Kim jest człowiek, który przez najbliższe miesiące i lata będzie kojarzony z postacią ks. Jerzego?

GALA: Podoba się panu plakat do filmu „Popiełuszko”?

ADAM WORONOWICZ: Podoba. Ale nie miałem wpływu na jego formę. Co do swoich zdjęć, chętnie wybrałbym inne, skromniejsze. Natomiast jestem pewien, że ksiądz Jerzy uśmiałby się z tych porównań z Jamesem Bondem. Miał poczucie humoru.

GALA: Wie pan, że dzięki roli ks. Popiełuszki z dnia na dzień stanie się pan popularny?

ADAM WORONOWICZ: Może tak się zdarzyć. Wychodzę na miasto i widzę wiszące wokół plakaty ze mną… Trochę mnie to przerasta. Wcześniej byłem znany znacznie mniejszej publiczności.

GALA: Głównie teatralnej.

ADAM WORONOWICZ: Teatr zawsze był dla mnie najważniejszy. W filmie najwyraźniej nie było na mnie zapotrzebowania, tak mi się życie ułożyło. Wiem, że zdania o tym filmie będą różne. Jedni przyjdą do kina otwarci, a drudzy będą mieli gotową opinię już przed seansem. Takie mamy czasy. Ale obciachu chyba nie ma. Nie ukrywam, przerażała mnie ta rola, bo z jednej strony łatwo tu popaść w kicz i naiwność, a z drugiej, w nieznośny patos. Mam nadzieję, że udało mi się obu tych pułapek uniknąć. O ileż łatwiej jest zagrać postać złą.

GALA: Kto był pana rywalem do tej roli?

ADAM WORONOWICZ: Nie wiem, nie powiedziano mi tego. Startowało wiele osób. Wiedziałem, że jeśli dostanę tę rolę, muszę skorzystać z szansy, bo następna może się szybko nie pojawić. A dobijam już do grupy wiekowej, o której my, aktorzy, żartujemy: „młody, zdolny po szkole”, czyli po czterdziestce. Ten czas był mi potrzebny. Dojrzałem, okrzepłem. Śmielej przystąpiłem do tej roli.

GALA: Długo się pan przygotowywał. W macierzystym Teatrze Powszechnym nie było pana przez siedem miesięcy.

ADAM WORONOWICZ: Z przerwami dłużej, około półtora roku, od kiedy zacząłem o tym filmie myśleć. I dobrze mi to wycofanie zrobiło. Oglądałem filmy dokumentalne, przeglądałem archiwa, spotykałem się z ludźmi, którzy znali księdza Jerzego. Ocierałem się o miejsca, w których bywał. W Dębkach wciąż stoi dom pani Branickiej, do którego jeździł na wakacje, a jego pokój jest niezmieniony. Próbowałem się czymś zainspirować. Duże znaczenie miała dla mnie rola Jeremy’ego Ironsa w „Misji”. Zrozumiałem, że można zagrać pozytywną postać w sposób przekonujący, że pozytywny bohater nie musi być słaby.

GALA: Był pan u mamy księdza Popiełuszki, rozmawiał z rodzeństwem… Czego pan tam szukał?

ADAM WORONOWICZ: W ich twarzach, gestach szukałem jakiegoś śladu, być może wspólnych cech charakteru czy gestów. Czułem, że muszę przesiąknąć tą atmosferą, spróbować zbudować tę rolę od środka. To były niesamowite spotkania, ciepło je wspominam. Chociażby pobyt w Suchowoli, u siostry księdza Jerzego Teresy. Podziwiam otwartość tych ludzi. Przekonałem się, że fundament człowieczeństwa, wiary, wyniósł z domu. Pamiętam taki klimat z dzieciństwa, kiedy jeździłem na wakacje do babci w Czarnej Białostockiej. Babcia nie opowiadała mi o Bogu, tylko brała za rękę i szła ze mną na nabożeństwo. To było naturalne, proste jak chleb. I tak samo było u tych ludzi. Oni się z wiarą nie obnoszą. W telefonie komórkowym mam jeszcze zdjęcie zasuszonego przez panią Mariannę Popiełuszko bukietu prymicyjnego księdza Jerzego. Dostał go po odprawieniu pierwszej po święceniach mszy w rodzinnej parafii. Bukiet zrobiono z kwiatów, które rosły w ogrodzie jego mamy.

GALA: Spędził pan także tydzień w seminarium duchownym, do którego uczęszczał ksiądz Jerzy.

ADAM WORONOWICZ: Na ten tydzień postanowiłem zapomnieć, że powstaje taki film i że jestem aktorem. Oto nagle znalazłem się na pierwszym roku i brałem udział w zajęciach. Miałem pokój gościnny, schodziłem rano na jutrznię, potem msza święta, śniadanie, zajęcia, obiad, znowu wykłady. Zwolniono mnie tylko ze sprzątania. Jest tam ciągle ksiądz prałat Kądziela, u którego ksiądz Jerzy się spowiadał. Czułem, że nie powinienem zadawać pytań. To był czas na przemyślenie wielu rzeczy. Wyłączyłem telefon komórkowy. Z żoną i córeczką pozwolono mi się kontaktować wieczorami.

GALA: Na pewno myślał pan również o swoim życiu. Coś się przewartościowało?

ADAM WORONOWICZ: Zadawałem sobie pytania, czym jest dla mnie wiara, patriotyzm, Polska, jakim jestem mężem, ojcem. Na ile jestem wolny wewnętrznie, szczery w swoich intencjach, a na ile zawód, który wykonuję, sprawił, że patrzę egocentrycznie na świat.

GALA: Zna pan przecież dobrze ten świat: oklaski, wywiady, bankiety po premierach. Wie pan, co znaczy aktorska próżność...

ADAM WORONOWICZ: Wiele o tym myślałem. Zrozumiałem, że są sprawy ważniejsze niż mój zawód. Jestem zaszczycony, że mogłem spotkać się z rodziną księdza Jerzego i jego znajomymi, bo czuję, że jest mnie teraz więcej, gdzieś w środku.

GALA: W filmie jest pan uderzająco podobny do księdza Jerzego. Co pan czuł, gdy zobaczył siebie po charakteryzacji?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze