AGATA PASSENT Jestem z miasta...

AGATA PASSENT Jestem z miasta... Zdjęcia: Wojtek Wieteska

Z poprzednich związków uciekała, bo... mężczyźni nosili ją na rękach. Teraz sama walczy o względy partnera. Z fotografikiem Wojtkiem Wieteską i dwuletnim Kubą stworzyła szczęśliwą rodzinę. „Nie wiem, czy się pobierzemy z Wojtkiem. Zwlekanie też ma swoje dobre strony” – mówi „Gali” i zaprasza nas do ich wspólnego domu.

Przedwojenna kamienica w centrum Warszawy, nieopodal Sejmu i wydawnictwa Czytelnik, gdzie spotykają się ludzie ze świata kultury, m.in. Tadeusz Konwicki, Janusz Głowacki, Krystyna Kofta, niegdyś bywał tu stale Gustaw Holoubek. Mieszkanie Agaty jest w oficynie, która oddziela je od miejskich hałasów.

GALA: Czujesz się zakotwiczona w życiu?

AGATA PASSENT: Żyję w poczuciu, że wszystko się zmienia. Jestem szczęśliwa, ale wiem, że nic nie trwa wiecznie. Dlatego pielęgnuję to, co mam, moją sytuację rodzinną. Nie chciałabym jej zepsuć. Lęk jest dobry, bo mobilizuje, żeby dbać o związek. To efekt dojrzałości. Przedtem, gdy tylko pokazywały się rysy, uciekałam. Ale jak się ma 26 lat, oczekujemy, że wszystko będzie świetnie. A kiedy coś idzie nie tak, zwijamy manatki i w nogi. Przynajmniej ja tak żyłam.

GALA: Wyciągnęłaś wnioski z poprzedniego związku?

AGATA PASSENT: Nawet z paru poprzednich związków. Pierwszy, wspaniały, miałam już w liceum, ale z niego uciekłam. Potem na studiach miałam narzeczonego, którego też skrzywdziłam. Tyle już napsułam, że teraz jak w sklepie z porcelaną drżę, żeby tego związku nie rozbić.

GALA: Dlaczego uciekałaś od mężczyzn?

AGATA PASSENT: Nie wiem, chyba muszę gonić króliczka. W poprzednich związkach było mi za dobrze. Na siłę dopatrywałam się czegoś negatywnego. Fakt, że noszono mnie na rękach, że było słodko, mnie demobilizował. A Wojtek, mój partner i ojciec naszego synka, jest artystą, indywidualistą. Dla niego ważna jest praca, jego życie, więc żeby móc konkurować z fotografią i sztuką, muszę zabiegać o względy. Nie jesteśmy parą, która siedzi sobie na głowie. Żyjemy razem, ale i oddzielnie. Mamy osobne pracownie i osobno spędzamy dużo czasu. Wojtkowi zdarza się wyjechać na miesiąc w podróż fotograficzną.

GALA: Za czym wtedy tęsknisz?

AGATA PASSENT: Za wspólnym czytaniem Kubie. Albo wspólnym odwożeniem synka do przedszkola, gdy później idziemy z Wojtkiem na szybką kawę na mieście. To sympatyczne: randka z własnym narzeczonym! I to w związku, który trwa już cztery lata. Lubię też wyskoczyć razem na lunch. I chwile, gdy Wojtek radzi się mnie w sprawach swoich projektów. Chętnie oglądam jego archiwum. Są tam zdjęcia, np. z Paryża lat 80., kiedy się jeszcze nie znaliśmy. Dzięki temu mogę wtargnąć w przeszłość. Lubię też wspólne podróże, kiedy mamy siebie na wyłączność. Nawet stanie w korku w zamkniętym samochodzie, kiedy możemy się nagadać, jest dobre.

GALA: Co was różni, a co łączy?

AGATA PASSENT: Jestem katastrofi tką. Cały czas się zamartwiam, wszystko analizuję. A Wojtek ma dużo luzu. Mówi: „To się ułoży”. To twórcze myślenie, bo nie wszystko trzeba planować. I kiedy teraz zastanawiamy się, jak ma wyglądać mieszkanie po remoncie, ja chciałabym zaprojektować każdą półeczkę, a Wojtek mówi: „Pomyślimy o tym później”.

GALA: Co oznacza dla ciebie dom?

AGATA PASSENT: Jest miejscem we mnie, więc jest ruchomy, ale i nieruchomy, gdyż w sensie przyziemnym to rodzaj przystani, gdzie się mogę zresetować po stresie czy męczącym dniu. Wcześniej domy mi się zmieniały. Jak nomada jestem wiecznie gotowa do zmiany miejsca. Nie czuję się aż tak przywiązana do Warszawy, że nie wyobrażam sobie życia poza nią. Ale nie mam też wymarzonego miejsca, w którym chciałabym się zakotwiczyć. Lubię jeździć do Niemiec, bo z wykształcenia jestem germanistką.

GALA: Masz mieszkanie w Berlinie?

AGATA PASSENT: Tak, w bloku, w spokojnej dzielnicy po zachodniej stronie miasta. Jeżdżę tam głównie dla licznych galerii sztuki. Dobrze się tam czuję, bo Niemcy to uporządkowany kraj, a ja jestem niepewna siebie. Potrzebuję porządku i ludzi, na których mogę polegać. Do Berlina ciągnie mnie też duch osoby lubiącej dobrze zjeść. Przynajmniej dwa razy dziennie idę do jakiejś knajpeczki. W Warszawie restauracji jest mało i są drogie. Podoba mi się też życie w społeczeństwach mieszanych, przyzwyczaiłam się do tego w Stanach. A w Berlinie mieszka mnóstwo mniejszości narodowych. W Warszawie męczy mnie, gdy w metrze są sami biali katolicy.

GALA: Mówisz, że jesteś niepewna siebie. Z twoich felietonów można jednak zbudować inny obraz: osoby, która wie, jak żyć. W tekstach jesteś śmiała, otwarta, czasami autorytatywna.

AGATA PASSENT: Własną niepewność kompensuję w tekstach. Trochę się taka urodziłam, a trochę to wpływ polskich szkół, w których indywidualność była ostro dyscyplinowana. Szkołę pamiętam głównie jako traumę. Stresowałam się, że jestem słaba z niektórych przedmiotów. I te lęki były przez szkołę umacniane. Pewności siebie dodały mi dopiero studia na Harvardzie. Znalazłam grono profesorów, którzy byli zainteresowani tym, co młodzież ma do powiedzenia. Poza tym w mojej rodzinie dominuje pokora. Wiele od siebie wymagamy i nie uważamy się za gwiazdy. Zarówno moja mama, jak i Marta, druga mama, żona Daniela, a i on sam, zawsze dużo od siebie wymagali i byli niepewni swoich osiągnięć. Tata, choć jest jednym z najwybitniejszych polskich felietonistów, uważa dziennikarstwo za drugorzędne zajęcie. Ja też nie wiem, czy to, co robię, ma sens.

GALA: Zawsze możesz na nowo przełożyć „Fausta”.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze