AGNIESZKA HOLLAND I KASIA ADAMIK Jaka matka, taka córka

AGNIESZKA HOLLAND I KASIA ADAMIK Jaka matka, taka córka Zdjęcia: Jacek Marczewski/Agencja Gazeta, Robert Pałka/Forum, ONS

„Mama jest dla mnie autorytetem. Podoba mi się jej bezkompromisowość i tolerancja” – mówi Kasia. „Do nikogo nie mam takiego zaufania jak do niej” – to Agnieszka. Właśnie skończyły robić wspólny film – „Prawdziwą historię Janosika”. Czy teraz już zawsze będą pracować razem?

GALA: Kasiu, czy talent mamy Cię przytłacza?

KATARZYNA ADAMIK: Nie. Jestem z niej bardzo dumna i nie mam kompleksów z tego powodu, że jest taka znana, zdolna, wybitna i inteligentna.

GALA: I silna?

KATARZYNA ADAMIK: I silna.

GALA: Więcej w Tobie genów ojca czy mamy?

KATARZYNA ADAMIK: W środku jestem totalnym miksem. Genetycznie na pewno jestem tatą, ale ostatnio sporo cech przejęłam od Agnieszki.

GALA: Dlaczego nie mówisz „mamo”, tylko „Agnieszko”?

KATARZYNA ADAMIK: To byłoby fatalne, nieprofesjonalne. Jak by to brzmiało na planie: „Mamusiu, nie wchodź mi w kadr”?

GALA: Który film mamy jest dla Ciebie najważniejszy?

KATARZYNA ADAMIK: Mam do nich osobisty stosunek, ponieważ byłam przy ich powstawaniu. Po latach zachwyciłam się, odkrywając jeszcze raz „Kobietę samotną”. Jak byłam dzieckiem, obejrzałam ją chyba ze 150 razy. Wszyscy, którzy przychodzili wtedy do naszego domu, chcieli ją obejrzeć, bo była zakazana w kinach.

GALA: Jakie są Wasze relacje w życiu prywatnym?

AGNIESZKA HOLLAND: Różnie bywa. Jak to w rodzinie: raz miło, raz niekoniecznie.

GALA: A kiedy nie jest miło?

KATARZYNA ADAMIK: Gdy Agnieszka wchodzi do mojego domu i zaczyna od sprzątania. Kiedyś mnie to irytowało, a teraz to nawet mi się podoba: zamiecie, pozmywa naczynia i nie muszę tego robić sama.

AGNIESZKA HOLLAND: To pokazuje, że podniosła się jej samoocena (śmiech).

GALA: Kasiu, a Ty po sąsiedzku sprzątasz w domu u mamy?

KATARZYNA ADAMIK: Nie, bo u Agnieszki jest zawsze strasznie wysprzątane. Jak tam jestem, to mogę tylko troszkę pobałaganić. Nie irytuje cię to specjalnie?

AGNIESZKA HOLLAND: Nie, nie mam z tym problemów. Kasia kiedyś była tak patologicznie bałaganiarska, jak to nastolatki bywają. Teraz jej przeszło.

GALA: Mieszkacie blisko siebie?

AGNIESZKA HOLLAND: W Bretanii każda ma swój dom, dzieli nas tylko ulica. Stałyśmy się sąsiadkami. Dopóki Kasia nie stworzyła swojego domu, bo przerabiała starą stodołę, miała swój pokój na strychu mojego domu. Jest w trakcie wyprowadzki.

KATARZYNA ADAMIK: Tak, powolutku mi to idzie. Myślę, że jeszcze z rok będę przenosić te rzeczy od ciebie.

GALA: Co wynika z tego sąsiedztwa?

KATARZYNA ADAMIK: Jest bardzo praktyczne.

GALA: Pożyczacie sobie cukier?

KATARZYNA ADAMIK: Również. I można się pilnować wzajemnie. Jak jestem poza domem i nie mam jakiegoś ważnego dokumentu, żeby np. zapłacić podatki, bo zapomniałam, wtedy proszę mamę, żeby się tym zajęła. Fajnie mieć kogoś, kto może przejść przez ulicę i rozwiązać problem.

GALA: Żałujesz, że czegoś od swojej mamy nie dostałaś?

KATARZYNA ADAMIK: Mama jest dla mnie totalnym autorytetem i mam nadzieję, że będę żyła w taki sposób, z taką integralnością i siłą charakteru jak ona. Podoba mi się jej bezkompromisowość i tolerancja. Mam nadzieję, że będę miała dzieci i też im przekażę takie otwarcie na świat, które ona mi przekazała. Jedyne, czego żałuję, to że mama nie zmusiła mnie do nauki tych języków, którymi sama włada: rosyjskiego, słowackiego i czeskiego. Zawsze chciałam też umieć grać na jakimś instrumencie. Szkoda, że nie przykuła mnie np. do fortepianu, bo fajnie byłoby na czymś czasami pograć (śmiech).

GALA: Jak Wam się ze sobą pracuje? Jesteście zgodnymi partnerkami na planie?

AGNIESZKA HOLLAND: Zdarzają się między nami różnice, ale rzadko i są drobne.

GALA: Która z Was jest bardziej skłonna do kompromisów?

KATARZYNA ADAMIK: Rzadko kiedy ulegam pierwsza. Ty, mamo, zresztą również. Ale nie ma takiej sytuacji, że dyskutujemy godzinami, narażając ekipę i producenta filmowego na opóźnienia.

AGNIESZKA HOLLAND: Jeżeli mamy rzeczywiście dwa różne pomysły na scenę, to staramy się wtedy zrealizować jedną i drugą wersję.

GALA: „Prawdziwa historie Janosika” kręciłyście siedem lat. Czego się dowiedziałyście o sobie?

AGNIESZKA HOLLAND: Moje doświadczenia po tym filmie aż tak dramatycznie się nie zwiększyły, ale Kasi na pewno, bo dużo rzeczy robiła po raz pierwszy.

KATARZYNA ADAMIK: Przy Agnieszce nauczyłam się fachu. Zresztą już od dzieciństwa była dla mnie głównym wzorcem. Uważałam, że tak się robi kino, jak ona to realizuje.

GALA: Masz taki sam styl pracy jak Twoja mama?

KATARZYNA ADAMIK: Na pewno inaczej zachowujemy się na planie. Innych rzeczy wymagamy od siebie i od ekipy. Zauważyłam np., co może odziedziczyłam po moim tacie, który przecież też jest reżyserem, że zawsze mi się wszystko bardziej podoba. Ale to nie oznacza, że robię mniej dubli (śmiech). Agnieszka natomiast podchodzi do wszystkiego krytycznie.

AGNIESZKA HOLLAND: I jestem też bardziej niecierpliwa. Z wyjątkiem aktorów. Dla nich mam niemal bezgraniczną wyrozumiałość. Kasia ma jej trochę mniej.

GALA: Aktorzy tęsknią za Panią. Mówią, tak jak Michał Żebrowski, że mogliby zagrać w Pani filmie nawet klamkę.

AGNIESZKA HOLLAND: Nie wiem, czy mam rolę klamki dla kogokolwiek. A Żebrowski dostał ciupagę zamiast klamki i świetnie zagrał w „Prawdziwej historii Janosika”.

GALA: Historia o Janosiku kosztowała Was dużo nerwów: zabrakło pieniędzy na skończenie filmu i przerwano zdjęcia.

Polecamy
Komentarze