AGNIESZKA RADWAŃSKA Nie mam czasu na miłość

Ma 19 lat, a już jest wielką gwiazdą światowego tenisa. Wygrała cztery duże turnieje, w czerwcu dotarła do ćwierćfinału słynnego Wimbledonu. Uwielbia markowe stroje, inwestuje w nieruchomości. Stać ją na wszystko, ale – jak sama mówi – miliony jej nie zepsuły. Jaka jest na co dzień najbogatsza nastolatka w Polsce?

Spotkaliśmy Agnieszkę w dniu jej wielkiego sukcesu – wreszcie zdała egzamin na prawo jazdy. Isia cieszyła się, jakby wygrała z Szarapową w finale igrzysk. Sympatyczna, bezpośrednia, rozgadana. Zwykła 19-latka. Byłaby zwykła, gdyby nie to, że dzięki potwornie ciężkiej pracy jest już gwiazdą tenisa światowego formatu. Jako jedyna Polka w historii znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych tenisistek globu, w ciągu dwóch lat kariery zarobiła blisko półtora miliona dolarów.

Umówiliśmy się na krakowskich kortach, gdzie ma pierwszy poranny trening. Środek lata, blisko 40 stopni. Ona biega, a ja pocę się od samego patrzenia na serwy, bekhendy i forhendy. Isia ma migdałowe oczy, piękne rzęsy i włosy, ale na co dzień rzadko się maluje. Taka jest. Pięknie opalona, ale „w kratkę” – to od pasków w sportowych topach krzyżujących się na plecach i obuwia do kostek. Szczególnie stopy kontrastują ze złotą opalenizną łydek. „W życiu ich nie opalę” – mówi. Jednak najbardziej przejmuje się prostowaniem mocno kręcących się włosów. „Dziś rano straciłam na to godzinę” – mówi. Przy tym za każdym razem musi się tłumaczyć fryzjerkom, że w życiu nie robiła sobie trwałej, balejażu, pasemek. Bo pasemka też ma naturalne – od słońca na kortach.

GALA: Jesteś młoda, piękna, utalentowana i bogata. Możesz mieć wszystko, czego dusza zapragnie. Miliony cię nie zepsuły?

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Czuję się normalną dziewczyną. Owszem, jest satysfakcja, że mam własne pieniądze, mogę pójść do sklepu i kupić sobie nawet coś drogiego. Wiadomo, to są moje pieniądze, ale też nie szastam nimi, nie wyrzucam w błoto, szanuję je. Przy większych inwestycjach radzę się rodziców, inwestycje są wspólne. Mam nadzieję, że za rok na koncie będzie drugie tyle.

GALA: W co inwestujesz?

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Kupiłam na przykład duże mieszkanie w centrum Krakowa.

GALA: Słyszałam, że wydajesz majątek na ubrania?

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Oj, tak! Dużo wydaję na ciuchy. Może nie od razu majątek, ale lubię zakupy, markowe rzeczy. Patrzę na metki, na jakość, ale i na cenę. Mam ulubione sklepy: Armani Exchange, Tommy Hilfiger, Calvin Klein...

GALA: Masz w szafie małą czarną?

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Jasne, niejedną, ale rzadko wkładam do niej buty na obcasie. Moje zmęczone nogi muszą odpoczywać. Wolę elegancki, sportowy styl.

GALA: Czy w ogóle masz czas na zakupy?

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Jak się przegra pierwszy mecz w turnieju, to już następnego dnia jest czas na zwiedzanie albo zakupy. Niestety, turnieje co roku są wciąż w tych samych miejscach. A jak raz zwiedzę miasto, już tam nie wracam. Wystarczy. Gdy zwiedziło się cały świat, chce się jak najszybciej wracać do domu.

GALA: Zastanawiam się, jak zdołałaś skończyć szkołę?

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Przez ostatnie dwie klasy liceum miałam indywidualny tok nauczania, zdałam maturę w ubiegłym roku.

GALA: Ciężko było?

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Potworny wysiłek. Musiałam uczyć się do późna. Wstawać nawet o 5 rano. Jeden trening przed zajęciami, potem szkoła, a potem spałam po pięć godzin, żeby wieczorem móc się uczyć. Było mi ciężko, denerwowałam się, bo grałam tyle co zawsze i miałam 90 procent nieobecności w szkole. Nie wiem jak, ale jednak zdałam maturę. Powinnam ją zdać dopiero w tym roku, ale poszłam do szkoły rok wcześniej, jako sześciolatka, w momencie gdy wróciliśmy z rodzicami z Niemiec w 1995 roku. Moja siostra też ma indywidualny tok nauki, a maturę będzie zdawać w przyszłym roku. W zawodowym tenisie osoby, które mają maturę, można policzyć na palcach jednej reki, zazwyczaj kończą zawodówkę, gimnazjum.

GALA: Robert Kubica odpuścił szkołę. Ty – nie. Gratuluję. Teraz masz więcej czasu na treningi.

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Tak. Mam trzy treningi dziennie, dwa tenisowe i trzeci ogólnorozwojowy, czyli bieganie w terenie, basen, siłownia, aerobik.

GALA: Po sylwetce taty, który jest też twoim trenerem, nie widać, żeby z tobą biegał.

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Nie, pewnie że nie. Biegi uprawiam z trenerką, tata jest tylko od tenisa. A dodatkowo do niedawna byłam zajęta – przygotowywałam się do egzaminu na prawo jazdy.

GALA: Pierwsze podejście do prawka miałaś nieudane.

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Poległam na teorii, zanim usiadłam za kierownicą. Cały dzień kręciłam reklamówkę i nie przewidziałam, że to będzie trwało tak długo, cały dzień. Nie przygotowałam się. Pomyślałam sobie: spróbuję. Poszłam na żywioł i oblałam.

GALA: Powiedz szczerze, jak myślisz o ojcu: trener, szef, kat, treser, oprawca? Przecież daje ci na korcie niezły wycisk.

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Treser (śmiech). Nie, żartuję. Myślę o nim tata- -trener. Wiadomo, że kiedyś o wszystkim decydowali rodzice, nie miałyśmy dużo do powiedzenia jako dzieci, ale teraz trochę to się zmieniło. Każdy ma swoje zdanie, szukamy kompromisu. Nie ma tak, że ktoś jest treserem i rządzi. 18 lat skończyłam 6 marca ubiegłego roku. Jestem dorosła, o wielu sprawach decyduję sama. O wszystkim właściwie.

GALA: Bardziej trener niż ojciec czy bardziej ojciec niż trener?

AGNIESZKA RADWAŃSKA: Ciężko powiedzieć. Całe życie bardziej był trenerem. Od samego początku, od pierwszego wyjazdu, pierwszego turnieju, na każdym etapie.

GALA: Nigdy nie był dla ciebie zbyt surowy?

Polecamy
Komentarze