AGYNESS DEYN Marzę i walczę

AGYNESS DEYN Marzę i walczę

W tym roku podpisała rekordową liczbę kontraktów. Nazywana jest drugą Kate Moss. Ale brytyjska modelka Agyness Deyn nie daje się tak łatwo zaszufladkować. Nagrody, wielomilionowe kampanie i pokazy najlepszych projektantów to tylko krok w stronę wymarzonego celu. Jakiego? Absolutnego topu w świecie show-biznesu.

Biała gorączka. Tytuł okładkowej sesji do czerwcowego wydania brytyjskiego „Vogue’a” nie był przypadkowy. W redakcji już kilka miesięcy wcześniej opracowano cały scenariusz. Producenci zatrudnili Patricka Demarcheliera, jednego z najlepszych fotografów mody. Zarezerwowali też najlepszych stylistów. Wszystko dla Agyness Deyn, nowej gwiazdy wybiegów. To była druga sesja modelki dla „Vogue’a”. Pierwsza odbyła się dokładnie rok temu. „Chcieliśmy uczcić tę rocznicę w specjalny sposób. Stąd specjalne przygotowania” – tłumaczyła Miranda Almond, redaktor działu mody. Agyness wystąpiła w białych szortach i beżowej kamizelce. Stylistki dobrały jej też gigantyczne szpilki Givenchy Gladiator i wieniec z kolorowych kwiatów na szyję. Wyglądała olśniewająco.

BRZYDKIE KACZĄTKO

Jako nastolatka zwracała uwagę tylko wzrostem. „Miała powyżej 170 cm. I wyglądała jak skrzyżowanie stracha na wróble z punkiem” – śmieje się po latach jej szkolna koleżanka. Agyness, a właściwie Laura Hollins, dorastała w niewielkim Littleborough niedaleko Manchesteru. W szkole średniej All Saints RC w Rossendale jako główne przedmioty wybrała matematykę, biznes i teatr. Mimo że uchodziła za zbuntowaną, dobrze się uczyła. Nauczyciele wspominali, że Agyness nie była typowym klasowym outsiderem. „Zachowywała się raczej jak znudzona primadonna. Nie odpowiadała niepytana, ale kiedy przyszła jej kolej, zawsze była przygotowana”.

Agyness chciała za wszelką cenę wyrwać się z szarego angielskiego miasteczka. To właśnie na nudę i brak perspektyw skarżyła się najczęściej przyjaciółkom i znajomym. Po lekcjach biegła do baru z frytkami Village Chippy, gdzie pracowała na pół etatu. Po latach przyznała, że nigdy nie przypuszczała, że to miejsce otworzy jej drzwi do kariery. Najpierw wzięła udział w konkursie na twarz roku ’99. I jednogłośnie go wygrała. Później zaprzyjaźniła się z Henrym Hollandem, przyszłym projektantem mody, który często wpadał do Village Chippy. Namawiał Agyness do wyjazdu z „tej małej prowincjonalnej dziury”, jak nazywał Rossendale. Skutecznie.

W 2003 roku Agyness wprowadziła się do Henry’ego, który już od dwóch lat mieszkał w Londynie. Pracowała w nocnym klubie jako barmanka, a Henry próbował swoich sił jako dziennikarz mody. Wszystkie pieniądze wydawali na kolorowe magazyny. Kiedy było naprawdę krucho z finansami, szukali coraz tańszych mieszkań. Żyli z dniana dzień. Raz w suterenie, innym razem na strychu. Oboje byli marzycielami. Jej współlokator już wtedy tworzył swoje pierwsze kreacje. I wszystkie szył na wymiar Agyness. Często ich jedynym posiłkiem były tosty z fasolą z puszki. „Dzielił mnie tylko krok od depresji. Wciąż nie mogłam nauczyć się, jak zrobić dobry koktajl w barze. Bałam się, że w końcu mnie zwolnią” – wspominała.

SZCZĘŚCIE

Po kilku miesiącach jej życie wreszcie nabrało rozpędu. Wszystko za sprawą zbiegu okoliczności. Agyness jechała na rowerze po Kentish Town High Street, kiedy nagle ktoś zaczął za nią wołać. Przyspieszyła. Ale natręt nie dawał za wygraną. Dogonił ją na przejściu dla pieszych. I wręczył swoją wizytówkę. Był łowcą talentów.

Już pierwsze sesje pozwoliły Agyness rzucić pracę w barze. Choć nie były to prestiżowe produkcje, twarz debiutantki stawała się coraz bardziej rozpoznawalna. Agyness potrafiła zadbać o siebie i szybko odnalazła się w kręgach londyńskiej bohemy artystycznej. Bycie modelką jeszcze nie zapewniało jej utrzymania, więc pracowała także jako didżejka w modnych klubach dzielnicy Lower East Side. To właśnie tam poznała gwiazdy: muzyka Pete’a Doherty’ego, który wtedy spotykał się z Kate Moss, aktorkę Siennę Miller czy projektankę Sadie Frost, byłą żonę Jude’a Law. Nowi znajomi zaczęli zabierać efektowną didżejkę na przyjęcia. „Agyness świetnie się ubierała i umiała się dobrze bawić. Była idealnym kompanem” – wspominają koleżanki z agencji Models 1. Przekonał się o tym też młody rockman Josh Hubbard z kapeli Paddingtons, którego poznała na przyjęciu po koncercie grupy w Paryżu. Kiedy zobaczył ją po raz pierwszy, myślał, że jest Francuzką. „Dopiero jak zaczęliśmy rozmawiać, dotarło do mnie, że przyjechała z Londynu. To miłe, kiedy za granicą spotykasz kogoś ze znajomym akcentem” – wspominał. „To była bardzo romantyczna chwila, mimo że nie robiliśmy nic nadzwyczajnego. Wydawało mi się, że też jest mną zainteresowana”. Tak jednak nie było. Przez długi czas próbował ją zdobyć. Bez rezultatu. Agyness tłumaczyła, że musi jeszcze zakończyć kilka „spraw”.

DO ZAKOCHANIA JEDEN KROK

W 2005 roku zdecydowała się na wyjazd do Nowego Jorku, mekki świata mody. Przez kilka pierwszych dni bezskutecznie próbowała dostać się na castingi. Miała pokaźne portfolio, jednak wciąż odbijała się od drzwi. Zdesperowana spróbowała bardziej radykalnych metod. Weszła do biura agencji DNA i zażądała rozmowy z kimś z szefostwa. Agyness podpatrzyła to w serialu „Gia” o pierwszej top modelce, którą zagrała Angelina Jolie. Louie Chaban, łowca twarzy, od pierwszej chwili wyczuł, że ma do czynienia z przyszłą gwiazdą. Ale jak sam wspomina, musiał zachować się profesjonalnie. „To nie bar, gdzie wszyscy mogą wejść i zamówić, co chcą” – powiedział natarczywej Angielce. Poradził jej, by pokazała się na kolejnych castingach organizowanych przez agencję. „To było jak w tanim filmie. Siedziała w recepcji i kiedy otworzyłem drzwi, już wiedziałem, że nie powinniśmy pozwolić jej wyjść bez podpisanego kontraktu” – mówił.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze