ALEKSANDRA NIEŚPIELAK Kocham całą sobą

Jedna z najpiękniejszych polskich aktorek wraca do gry. Pracuje nad nową płytą i przedstawieniem w teatrze. Aleksandra Nieśpielak marzy o głównej roli w fabule. Dwa lata temu straciła dziecko. „Postawiłam na życie, dla mnie każdy nowy dzień niesie nadzieję” – mówi. Rok temu urodziła Antosia. „Teraz najważniejsze to dać sygnał, że znów jestem do wzięcia”.

GALA: Przez ponad dwa lata byłaś kobietą domową, teraz chcesz wrócić do pracy. To trudne?

ALEKSANDRA NIEŚPIELAK: Nigdy nie siedziałam z założonymi rękami. Niedawno zaczęłam próby w teatrze, jeżdżę z recitalem po Polsce i chodzę na zdjęcia próbne. Mam nadzieje, że zaowocują ciekawą rolą. Najważniejsze to zasygnalizować wszystkim, że znowu jestem do wzięcia (śmiech).

GALA: O jakiej roli marzysz? Co byłoby dla ciebie wyzwaniem?

ALEKSANDRA NIEŚPIELAK: Chciałabym się zmierzyć z główną rolą w dobrej fabule albo ciekawym nowym serialu. Pokazać się jako aktorka. Zrealizować się na sto procent.

GALA: Jesteś przebojowa? Potrafiłabyś zadzwonić do reżysera i powiedzieć: „Ja w tej roli będę najlepsza”?

ALEKSANDRA NIEŚPIELAK: Raczej nie. Potrafiłabym powiedzieć reżyserowi, że chciałabym przyjść na zdjęcia próbne i niech sam się przekona. Może to błąd, że nie jestem bardziej przebojowa, ale uważam, że nie należy robić niczego na siłę. Wolę być tam, gdzie mnie chcą, niż usłyszeć: „Zadzwonimy do pani”.

GALA: Myślisz też o wydaniu płyty.

ALEKSANDRA NIEŚPIELAK: Muzyka jest ze mną od dzieciństwa. W domu zawsze stało pianino, wspólnie śpiewaliśmy. Chodziłam do szkół muzycznych, grałam na fortepianie. W najtrudniejszych momentach życiowych słucham muzyki. Bardzo mi pomaga. Często po koncertach ludzie pytali mnie o płytę. Właśnie nad nią pracuję. Nie chcę jednak mówić nic więcej, żeby nie zapeszyć.

GALA: Edyta Górniak powiedziała, że masz piękną barwę głosu. Liczyłaś, że „JOŚ” pomoże ci w karierze?

ALEKSANDRA NIEŚPIELAK: Nie. A komuś pomógł? Może dzięki „JOŚ” przypomniałam się publiczności, która pamięta mnie z filmów i seriali. Od wielu nieznanych mi ludzi usłyszałam, że jestem ciepłą osobą z poczuciem humoru. Koledzy aktorzy byli zaskoczeni, że tak śpiewam. Nie dowiedziałabym się tego wszystkiego, gdybym nie spróbowała. Nie żałuję, że wystąpiłam, chociaż po programie czułam się, jakby przejechał po mnie czołg. To było jak pójście na wojnę (śmiech).

GALA: Jedna ze znanych aktorek powiedziała mi: „Ola Nieśpielak jest do »JOŚ« za bardzo glamour”.

ALEKSANDRA NIEŚPIELAK: Bardzo się cieszę, choć nie jestem do końca pewna, czy dobrze rozumiem to słowo. Na co dzień chodzę w dżinsach i bez makijażu. No właśnie, czy to znaczy, że jestem glamour? Dla mnie jako aktorki nie ma nic lepszego, niż spróbować być kimś innym i przełamać swój wizerunek. Kiedy grałam w filmie „Przebacz”, gdzie byłam zmarnowana, brzydka, źle ubrana, to wiele osób dziwiło się, że pozwoliłam się tak oszpecić.

GALA: W „Przebacz” zagrałaś brawurowo zgwałconą kobietę. Film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Było ci przykro, że po nim nie pojawiła się żadna interesująca propozycja dużej roli?

ALEKSANDRA NIEŚPIELAK: Film szedł tylko w kinach studyjnych, nie doczekał się dystrybucji DVD, ale nie to jest najważniejsze. Byłam z „Przebacz” na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Karlovych Varach. Pani dyrektor, która jest tam prawie od pięćdziesięciu lat i ze wszystkimi wielkimi nazwiskami światowego kina jest po imieniu, pogratulowała mi roli i powiedziała, że nie wiedziała, że jestem taka wysoka (śmiech). Wielu polskich producentów i reżyserów pamięta film. Wierzę, że jeszcze będę grała ważne role.

GALA: Czujesz się niedoceniona jako aktorka?

ALEKSANDRA NIEŚPIELAK: Ależ skąd, nigdy tak nie myślę. Zawsze w mojej pracy spotykałam się z największymi polskimi aktorami, począwszy od „Demonów wojny”, mojego debiutu. Teraz mam próby do czarnej komedii, w której gram z Krzysztofem Kowalewskim i Henrykiem Talarem. Sztukę reżyseruje Wojtek Malajkat. Czy można czuć się niedocenianą, spotykając codziennie w pracy takie osobowości?

GALA: Dziesięć lat temu pojechałaś w nagrodę na festiwal filmowy do Cannes. Zwyciężyłaś w konkursie dla młodych, obiecujących aktorek miesięcznika „Cinema”. Jak wtedy wyobrażałaś sobie swoją karierę?

ALEKSANDRA NIEŚPIELAK: Wcale nie myślałam, co ze mną będzie za ileś lat. Podobało mi się, że jestem na światowym festiwalu, czuję oddech wielkiego świata. Choć ten wielki świat trochę mnie też rozczarował. Był blichtr, hollywoodzkie gwiazdy, ale pamiętam, że pomyślałam: „No, tak to wygląda z bliska, wcale nie jakieś wielkie halo”. Kręciło się dużo modelek, nie wiadomo po co (śmiech), które za wszelką cenę chciały zaistnieć. O mnie też ktoś mógł tak pomyśleć, że kolejna młoda dziewczyna i co ona tu robi?

GALA: Masz cudowną rodzinę – męża, dwóch synów. To ważniejsze niż nawet najlepsze role?

ALEKSANDRA NIEŚPIELAK: Był taki czas, że rodzina była dla mnie najważniejsza, ale teraz potrzebuję równowagi. Kiedy nie mam satysfakcjonującej pracy, nie czuję się dobrze. Muszę wyjść z domu, spotkać się z kolegami, porozmyślać nad sensem życia i losami fikcyjnych bohaterów, odnaleźć w nich siebie. Nie wyobrażam sobie, że jestem tylko kobietą domową. Byłabym nieszczęśliwa. Ale praca bez dzieci też nie miałaby dla mnie sensu. Nie chciałabym wracać do pustego domu.

GALA: Młodszy synek Antoni skończył rok. Wiele kobiet podziwia cię, że zdecydowałaś się na dziecko po wielkiej traumie. Brat Mateusza i Antoniego zmarł ponad dwa lata temu, kilka godzin po porodzie.

Polecamy
Komentarze