ALEKSANDRA SZWED Nie ulegnę niemoralnej propozycji

Zgodnie z metryką dopiero przekroczyła próg dorosłości, ale w niektórych kwestiach czuje się już jak dinozaur. Dziewięć lat w „Rodzinie zastępczej” nauczyło ją odpowiedzialności i… nieufności. Jest szczęśliwa. „Ale tylko ja wiem, ile mnie to kosztowało pracy i wyrzeczeń. Niczego nie dostałam za darmo” – mówi.

Wiosną wygrała show „Gwiazdy tańczą na lodzie” i wszystko wskazuje na to, że również jesień będzie należeć do niej. Ola występuje w „Jak oni śpiewają” w Polsacie i polskiej edycji programu „Fort Boyard” w TVP 2. „Czytałam komentarze w internecie, że robię to tylko dla kasy. Przecież na zarabianie pieniędzy mam jeszcze czas. Zdecydowałam się na te programy, nie po to, żeby wygrać, bo na przykład ze śpiewaniem miałam do tej pory tyle wspólnego co z mongolskim baletem, ale dlatego, że chcę się życiem bawić” – tłumaczy. A chwilę później dodaje, że trzeba robić też to, co się kocha. Dlatego właśnie zamierza zdawać na wydział aktorski. A jak się nie uda? „Jeżeli ktoś czegoś bardzo chce, zawsze może znaleźć rozwiązanie. Jeśli wiatr wieje w oczy, można się schować gdzieś za róg. I przeczekać” – mówi.

GALA: Jak to jest dorastać publicznie, na oczach tłumu?

ALEKSANDRA SZWED: Na początku było to bardzo trudne, bo gdy zaczęłam grać w „Rodzinie zastępczej”, miałam zaledwie dziewięć lat. Wielu ludzi traktowało mnie jak gadżet, którym można się pochwalić, a potem wyrzucić do kosza. Tych fałszywych przyjaciół trudno było odróżnić od prawdziwych. Zresztą do tej pory mam z tym problem. Przez to stałam się nieufna. I choć uchodzę za osobę otwartą i ludziom się wydaje, że wszystko o mnie wiedzą, tak naprawdę jestem introwertyczna, mówię tylko tyle, ile chcę powiedzieć. Poza tym jest jeszcze jedna ważna rzecz – naprawdę uwielbiam grać. Bardzo długo traktowałam to jak zabawę. Dopiero mniej więcej trzy lata temu, gdy szłam na plan, zaczęłam mówić, że idę do pracy. Ale z drugiej strony prawie nigdy nie mogłam sobie pozwolić na to, żeby pobawić się z innymi dziećmi, bo gdy nie grałam, to musiałam nadrabiać zaległości w szkole. Na początku nie radziłam sobie z tym, że nagle stałam się rozpoznawalna. Na szczęście zawsze była przy mnie mama, która wiele rzeczy mi wyjaśniła i pomogła zrozumieć.

GALA: Na przykład co?

ALEKSANDRA SZWED: Gdy grasz w serialu, ludzie na ulicy cię rozpoznają. Niby jest to oczywiste, ale nie dla dziewięciolatki. Dlatego na początku byłam dla wszystkich wredna i opryskliwa. Bałam się po prostu, nie wiedziałam, czego oni ode mnie chcą. Ale mama wytłumaczyła mi, że takie rzeczy jak danie autografu, zrobienie sobie wspólnego zdjęcia czy krótka rozmowa z fanami serialu to część mojej pracy. Zawsze też pilnowała, żeby to, co robię, nie przesłoniło mi nauki i szkoły.

GALA: A jak to się w ogóle stało, że trafiłaś na plan filmowy?

ALEKSANDRA SZWED: To był przypadek.

GALA: No tak…

ALEKSANDRA SZWED: Naprawdę! Dziadkowie zabrali mnie do Wytwórni Filmów Fabularnych, bo były dni otwarte. I los chciał, że akurat odbywał się tam casting do „Rodziny zastępczej”. Szczerze mówiąc, niewiele z tego rozumiałam. Wydawało mi się absurdem, że ktoś nagle wymaga ode mnie, żebym kłóciła się ze ścianą albo udawała, że koleżanka zabrała mi piórnik. Ale dwa dni później okazało się, że dostałam się do finału castingu. Ta wycieczka zmieniła całe moje życie.

GALA: Ale show-biznes nie jest dla małych dziewczynek.

ALEKSANDRA SZWED: Nie jest.

GALA: Właściwie to show-biznes nie jest dla ludzi. Tak przynajmniej stwierdził kiedyś Robert De Niro…

ALEKSANDRA SZWED: Praca w tym środowisku może być wspaniałą przygodą. Gdybym tu nie trafiła, nigdy na przykład nie poznałabym takich cudownych ludzi jak pani Gabrysia Kownacka czy pan Piotr Fronczewski. Ale trzeba uważać, bo show-biznes potrafi być jak wilk. A mi nie uśmiecha się rola Czerwonego Kapturka. Nie chcę dać się pożreć. Nie podoba mi się, że ludzie kopią tu pod sobą dołki, aby pójść wyżej, nie lubię tego wyścigu szczurów. Przerażają mnie też media. One potrafią w jednej chwili wynieść człowieka na wyżyny, a zaraz potem go zgnoić, zniszczyć. To jest toksyczne!

GALA: Płakałaś już przez media?

ALEKSANDRA SZWED: Nie, ale się śmiałam, choć był to gorzki śmiech. Bo nagle zrobiła się afera z tego, że ojciec się do mnie nie odzywa.

GALA: Sama przecież zaczęłaś o tym mówić.

ALEKSANDRA SZWED: Owszem. Chciałam w ten sposób uciąć dywagacje na temat tego, czy jestem adoptowana i kim tak naprawdę są moi rodzice. Mój ojciec z Nigerii nie jest dla mnie tematem tabu. Ale nie spodobało mi się robienie ze mnie biednej, nieszczęśliwej dziewczynki, która została przez niego porzucona. Bo to była manipulacja. Nie jestem biedna! Nie tęsknię za ojcem. Nawet go nie pamiętam, bo odszedł, gdy miałam zaledwie rok. Nie czuję potrzeby, żeby się z nim widywać, bo moja mama spotkała wyjątkowego człowieka, który pokochał nie tylko ją, ale i mnie, i dzięki temu mam pełną, wspaniałą, kochającą się rodzinę. Nie zależy mi też na tym, żeby odwiedzić Nigerię, bo choć wielu to się może nie podobać, czuję się Polką. Mam obywatelstwo polskie od urodzenia i żadnego innego. I zawsze będę mówić o Polsce jako o swojej ojczyźnie. A że mam też nigeryjskie geny, no to co z tego? Tak wyszło. Po prostu.

GALA: Spotkałaś się kiedykolwiek z nietolerancją?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze