ALICJA BACHLEDA-CURUŚ Piszę wiersze o miłości

Wyjechała za ocean, by się sprawdzić. Nie żałuje tych sześciu lat. Sprawdziła się, zmieniła, usamodzielniła. Gra ważne role w prestiżowych produkcjach. Ma szansę zdobyć Hollywood jak niegdyś Pola Negri. Na plaży w Cancún zwierza się „Gali”, co łączy ją z Meksykiem i Colinem Farrellem.

GALA: Meksyk to dla ciebie miejsce szczególne – tu się urodziłaś. Z jakimi uczuciami tu wracasz?

ALICJA BACHLEDA- CURUŚ: Rozmawiamy w Cancún, które jest miejscem turystycznym i z prawdziwym Meksykiem niewiele ma wspólnego. A ten jest niezwykły. Barwny, energetyczny. A ludzie wspaniali: ciepli i otwarci. Moje dzieciństwo było pełne meksykańskich akcentów – na komodzie w domu rodziców stały kolorowe figurki, na ścianach wisiały barwne obrazki, a tata uczył mnie meksykańskich piosenek i kolęd, które śpiewałam w czasie świąt Bożego Narodzenia. Pamiętam też zabawną płytę zespołu Los Pitufos, co po hiszpańsku oznacza „smerfy”, i kolędy śpiewane głosami smerfów. W odróżnieniu od polskich kolęd, które są piękne, ale przeważnie smutne, te meksykańskie są radosne. Teraz do Meksyku jeżdżę przeważnie w związku z pracą. Zdjęcia do „Trade” powstawaływ Mexico City, film pokazywano na festiwalu w Puerto Vallarta…

GALA: Gdzie dostałaś nagrodę dla najlepszej aktorki. A potem mieszkańcy twojego rodzinnego Tampico uczynili cię honorową obywatelką miasta. „To nasza Salma Hayek” – mówili…

ALICJA BACHLEDA-CURUŚ: To było cudowne! W Puerto Vallarta przyznałam, że urodziłam się w Meksyku i czuję więź z tym krajem. Myślę, że zachęciło to władze miasta Tampico do nawiązania ze mną kontaktu. A kiedy się do mnie zgłosili, zaproponowali mi nie tylko klucz do miasta, ale również postanowili uhonorować moje 25. urodziny! I tak po raz pierwszy po latach, w maju ubiegłego roku odbyłam z rodzicami romantyczną podróż śladami ich młodości. W Tampico spędzili parę lat życia. Odwiedziliśmy miejsce, gdzie mieszkali, a także szpital, w którym się urodziłam. Jest już zamknięty, ale wpuszczono nas do środka. Chodziliśmy pustymi korytarzami, które we wspomnieniach mamy tętniły życiem. Dziwne doznanie.

GALA: Masz też meksykańskie obywatelstwo. Co ono ci daje?

ALICJA BACHLEDA-CURUŚ: Dostałam je w chwili narodzin, a w wieku 18 lat musiałam zadecydować o jego przedłużeniu, co też zrobiłam. Daje mi ono wszelkie prawa: mogę tu kupić ziemię, studiować za darmo, a w czasie nauki dostawać dofinansowanie od państwa. Co roku, do chwili osiągnięcia pełnoletności, regularnie pytano moich rodziców o to, w jakich warunkach żyję. A ambasada meksykańska w Polsce śledzi moje poczynania i czasami przysyła mi e-mail z gratulacjami. To bardzo przyjemne! Kiedy dorastałam, towarzyszyło mi poczucie, że jest jakiś egzotyczny kraj, którego nie znam, ale który się o mnie troszczy. I że może kiedyś tam pojadę. Ale skłamałabym, mówiąc, że tu jest moje miejsce. To jednak inna rzeczywistość, inna kultura. Jeśli mówimy o przynależności do kraju, mam takie uczucia w stosunku do Polski. Ale przynależę również do miejsca, w którym teraz mieszkam, gdzie otaczają mnie ludzie, którzy są mi bliscy. I tam też się dobrze czuję.

GALA: Kiedy wyjeżdżałaś z domu, miałaś 19 lat. Zostawiałaś w Krakowie dobry dom, przyjaciół i indeks studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak dzisiaj, z perspektywy sześcioletniego pobytu za granicą, oceniasz swoją decyzję?

ALICJA BACHLEDA-CURUŚ: Nie oceniam. Kierowały mną ambicje i chęć sprawdzenia siebie. Czyste i mocne pobudki. Czułam, że trzeba opuścić stare kąty, żeby stać się kimś innym. Chciałam zobaczyć inny świat, kulturę. Pociągał mnie Nowy Jork, miasto wielkich możliwości, z jego bogactwem artystycznym, wielokulturowością. I ludzie pełni pasji oraz nadziei na przetrwanie. Wyjeżdżają tam ci, którzy wierzą, że mogą coś w życiu osiągnąć.

GALA: Ty wierzyłaś.

ALICJA BACHLEDA-CURUŚ: Jak wielu młodych ludzi. Nowy Jork jest trudnym chrztem, ale daje dużą satysfakcję, jeśli człowiek zdoła utrzymać się na powierzchni. Rodzice nie mogli mi tam pomóc. Zresztą nie potrzebowałam oparcia. Wiedziałam, że muszę spróbować własnych sił.

GALA: Nie bałaś się?

ALICJA BACHLEDA-CURUŚ: Nie. Może w tej chwili bym się bała. Ale wtedy byłam pewna swojej decyzji, zdeterminowana. Oczywiście, były trudne momenty. Wielokrotnie przeżywałam chwile zwątpienia. Ale ciekawość świata i mnie samej była silniejsza. Wierzyłam, że to moja droga. Nie popełniłam żadnych błędów. W żadnej z sytuacji nie postąpiłabym inaczej. Tyle że teraz już by mi się nie chciało tak walczyć. Ale to nigdy nie była desperacja. Cieszę się, że nie poszłam na żadne kompromisy, nie zaprzepaściłam swoich ideałów. Nie dążyłam do sukcesu za wszelką cenę. Miałam szczęście do ludzi, którzy chcieli mi pomóc. A dzisiaj cieszę się, że mogłam się przyczynić do dobrych rzeczy, np. film „Trade” trochę zmienił w Nowym Jorku prawo dotyczące handlu ludźmi. To dowód na to, że warto wierzyć, marzyć i walczyć. Czasem się poświęcić, ale iść do przodu.

GALA: Najbardziej zaskakująca propozycja w twojej karierze?

ALICJA BACHLEDA-CURUŚ: Kiedy miałam 15 lat, zaproponowano mi wystąpienie w magazynie „Playboy”. Czy w Polsce jest to legalne? Uważam, że grubo nie w porządku jest proponować 15-letniej dziewczynce rozbieraną sesję… Oferowano mi nawet dość intratne honorarium. Trudno mi jest sobie wyobrazić, co miałoby mnie skłonić do takiej sesji. Kto wie, może za parę lat to się zmieni, ale na razie nie widzę siebie w takiej roli.

GALA: Mama nadal dzwoni codziennie?

Polecamy
Komentarze