ALICJA REISCH-MODLIŃSKA Wywiad to metafizyka

Praca jest dla niej terapią, czasami – iluminacją. A przy tym, nierzadko, zapewnia jej doznania niemal metafizyczne. Kiedy przygotowuje się do wywiadów, lubi spojrzeć na swojego bohatera jak na mapę. Zamienia się wtedy w psychologa i próbuje zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. I ma nadzieję, że ludzie będą ją wspominać z sympatią.

GALA: Ludzie sztuki namawiają do bojkotu telewizji publicznej. Czuje się pani jak w oku cyklonu?

 ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Odkąd pamiętam, w telewizji publicznej istniały dwa światy. Ten na górze i ten na dole. Ci na dole to dziennikarze, realizatorzy, twórcy, producenci, technicy, wkładający w swoją pracę serce, emocje, czas, całych siebie. Ich szefem jest „widz”. Ci na górze to wiecznie zmieniająca się ekipa, która nim się czegoś poduczy, to już zostaje wymieciona w politycznej zawierusze. To byty meteoryczne i w swojej nietrwałości absurdalne. Wszystkie zarządy urzędowały zawsze na 9. piętrze. W nowym budynku też tak jest. Bez specjalnej przepustki nikt nie przekroczy wiecznie zamkniętych drzwi na tym piętrze. Jest pełna separacja. I właśnie tak to odczuwamy: żyjemy w dwóch różnych światach. „Ci z dziewiątego” robią swoje, a my swoje.

GALA: Potwierdza pani tylko opinię, że telewizja publiczna to bezwładny moloch, gdzie królują tzw. wieczni redaktorzy.

 ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: I całe szczęście, że są! Dlatego to wszystko funkcjonuje! Tu, im niższe piętro, tym wyższy profesjonalizm. Najwyższy jest w położonym na parterze studiu, gdzie spotykają się realizatorzy programu, od gwiazd prowadzących po maszynistów, charakteryzatorów, inspicjentów. Prawdziwy skarb tej instytucji.

GALA: We wszystkich mediach króluje teraz wywiad. Wszyscy o sobie bez przerwy wszystko opowiadają. Dlaczego?

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Chcemy porównywać swoje losy z losem innych. Podejrzewamy, że ktoś jest lepszy albo gorszy od nas, i chcemy zrozumieć dlaczego. Podglądanie innych to naturalny popęd człowieka.

GALA: Lubi pani to podglądanie?

 ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Jestem kolekcjonerką dobrych biografii. Uwielbiam tę fazę przygotowań do wywiadu, kiedy po przeczytaniu kilkudziesięciu rozmów, tekstów, książek, filmów unoszę się w „stan meta” i widzę życie mojego bohatera jak mapę. Wtedy zamieniam się w psychologa i staram się zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

GALA: Każdy rozmówca – pani zdaniem – jest interesujący?

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Każdy, pod warunkiem że jest szczery. I kooperatywny.

GALA: I nikt nigdy pani nie znudził?

 ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Przyznaję, że z czasem zaczynają mnie niecierpliwić niektórzy młodzi aktorzy. Bo są zbyt przewidywalni. Dominuje w nich schemat życia narcystycznego. To tacy młodzi PR-owcy, którzy realizują założenia wcześniej opracowanego profesjonalnie image’u.

GALA: A pani nie jest narcystyczna?

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Ja powielam inny często spotykany schemat wśród artystów, którzy traktują swoją pracę jako wyzwanie dla dziecięcej nieśmiałości. Jako dziecko byłam nieśmiała.

GALA: Więc całe życie robi pani coś wbrew swojej naturze!

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: I tak, i nie. Walczę. Wszystko, co robię zawodowo, jest próbą pokonania tej mojej słabości.

GALA: Inne kompleksy?

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Mam ciągłe poczucie, że mało wiem. To wrażenie się pogłębia, im więcej czytam.

GALA: Jest teoria mówiąca, że dziennikarzami zostają ci, którym się nie udało, że to często niespełnieni artyści.

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Coś w tym jest. Nadrabiamy jakieś niespełnienie. Ale nie uogólniałabym. Znam wielu dziennikarzy całkowicie spełnionych.

GALA: Piotr Bratkowski we „Wprost” krytykuje dziennikarzy za to, że są zajęci tylko sobą.

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Artyści też są zajęci tylko sobą. Szczególnie ci niespełnieni.

GALA: Co w polskim dziennikarstwie się pani nie podoba?

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Pogoń za nasyceniem potwora zwanego „oglądalnością”. Choćby rozmowa Sekielskiego i Morozowskiego, dziennikarzy, których cenię, z Łyżwińskim w celi. To żerowanie na prymitywnych gustach i niezdrowej sensacji. Tomasz Lis nie musi pytać byłego polityka, czy jest impotentem, a ma kilkakrotnie większą oglądalność.

GALA: Są dziennikarze, którym pani zazdrości?

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Nikomu nie zazdroszczę. Raczej podziwiam za humor, refleks, odwagę, charyzmę. Za finezyjny dowcip uwielbiam Manna i Wasowskiego, których traktuję jak „pojedynczego osobnika”, bo obaj są najlepsi, gdy występują razem. Za to, że taki ekstremalny i pyskaty, lubię Kubę Wojewódzkiego. Czasami przekracza granicę obscenii, ale podziwiam jego „woltyżerkę mentalną”.

GALA: Pani brakuje takiej bezczelności.

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Bezczelności w ogóle mi nie brakuje, bo kompletnie nie chcę jej mieć. Wolę szermierkę na dowcip, a szczególnie pure nonsens.

GALA: A nie uważa pani, że dziennikarze ponoszą odpowiedzialność za brutalizację mediów?

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Ponoszą, ale jako narzędzia w rękach stacji, dla których pracują.

GALA: Wojewódzki, który uprawia tego rodzaju brutalne dziennikarstwo, usprawiedliwia się, że ironia i złośliwość znieczulają go na głupotę i zło świata.

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Tak, to dobra broń. Ale ja mam inną poetykę. Też lubię humor, ale łagodniejszy i bardziej abstrakcyjny. Emocjonalne rozmowy są teraz hitem zarówno u nas, jak i w Ameryce. Grzebanie w bebechach jest w modzie. Barbara Walters potrafi na otwarcie rozmowy z umierającym na raka Patrickiem Swayze zapytać z troską w głosie: „Czy pan boi się śmierci?”. Ja aż tak nie szarżowałabym.

GALA: Niedługo nikt nie będzie potrzebował dziennikarzy. W dobie internetu niepotrzebny jest pośrednik, medium, komentator. Czuje pani, że należy do ginącego gatunku?

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Reżyser Peter Greenaway też twierdzi, że za 30 lat nie będzie już kina klasycznego. Nie wierzę w te wizje. Interesująca rozmowa zawsze będzie ciekawić, tak jak książka czy gazeta, których internet nie zabił.

GALA: Żeby robić dobre wywiady, trzeba się wciąż dziwić.

ALICJA RESICH-MODLIŃSKA: Trzeba się dziwić i podziwiać.

GALA: Zdarzają się drażniący rozmówcy?

Polecamy
Komentarze