ALINA JANOWSKA Chcę pamiętać dobre rzeczy

Życie Aliny Janowskiej to gotowy scenariusz na film. Wątki romantyczne mieszają się z bolesnymi, komiczne z tragicznymi. Są nieoczekiwane zwroty akcji, dramatyczne epizody i sporo szczęśliwych zakończeń. Legenda polskiego kina i teatru skończyła właśnie 85 lat!

Wita mnie przed swoim domem na warszawskim Żoliborzu w piżamie i ze szczotką w ręku: „No zobacz, ile tu kurzu. Sprzątam i jeszcze nie zdążyłam się ubrać. Zawsze pilnowałam, żeby było czysto. Pewnie dlatego wybrali mnie do samorządu dzielnicy Żoliborz”– śmieje się aktorka. I zaraz dodaje: „Bo ja do czyszczenia jestem przeznaczona. Kiedy na Pawiaku zapytano, kto pójdzie »na funkcję«, od razu się zgłosiłam. Pochylona nad wiadrem z wodą, myjąc podłogi, mogłam się wiele dowiedzieć. W celi też miałam idealny porządek. Gdyby Niemcy znaleźli odrobinę kurzu, marny byłby mój los”. Potem szybko zmienia temat: „Napijesz się kawy? A umiesz obsłużyć ten ekspres? Jak umiesz, to sobie zrób, a jak nie, dzwonię do męża i on nam powie”. Kiedy kawa jest gotowa, możemy zacząć rozmowę.

GALA: Kiedy ostatnio grała pani w tenisa?

ALINA JANOWSKA: Co roku gram w Busku, gdzie leczę reumatyzm. Partneruje mi młody człowiek, świetny tenisista. Na początku zawsze na niego nakrzyczę, żeby mnie nie ganiał po korcie i podawał piłkę na rakietę. W tym roku też się tam wybieram.

GALA: Kto panią nauczył gry w tenisa?

ALINA JANOWSKA: Rodzice. Jeszcze nie chodziłam do szkoły, kiedy podawałam im piłki. Potem odbijaliśmy je z kolegami i weszło mi w krew. Lubię tenis, narty, do niedawna intensywnie pływałam. Ale teraz ze względu na chore kolano muszę się oszczędzać. Ostatnie dwa lata były dla mnie trudne, z defektami fizycznymi. Ale jestem wytrzymała na rozmaite bóle, łącznie z psychicznymi.

GALA: I pracowita. Koledzy opowiadali, że kiedy jechała pani w trasę, na uszach miała słuchawki, przez które uczyła się angielskiego, na kolanach podręcznik do nauki francuskiego, głośno powtarzała pani tekst monologu, a nogą wybijała takt piosenki i jednocześnie robiła na drutach.

ALINA JANOWSKA: Coś z tego było. Przecież gdy się jedzie kilometrami przez Amerykę, trzeba czymś wypełnić czas.

GALA: Patrząc na liczbę filmów, w których pani zagrała, spektakli teatralnych i kabaretowych, widać, że wyciskała pani z życia, ile się dało. A przecież miała pani także rodzinę, urodziła troje dzieci...

ALINA JANOWSKA: Dziećmi opiekowali się niania Halunia i mąż. Było dla mnie ważne, żeby nie marnować czasu. Wyniosłam to z domu. Mama zawsze chodziła ze ściereczką za pasem, ścierała kurz i śpiewała, gdyż była śpiewaczką, mezzosopranistką. Całymi dniami ćwiczyła głos. Ojciec, inżynier rolnik, był dyrektorem kolejnych szkół rolniczych i leśnych, więc kilka razy zmienialiśmy miejsce zamieszkania. Ale mama lubiła wieś i umiała ją pięknie interpretować. Analizowała kolory i formę. Stąd moja wrażliwość na malowanie.

GALA: Talent plastyczny pomógł pani przeżyć wojnę. W 1939 roku w Wilnie, po ucieczce przed Sowietami z rodzinnego domu, sprzedawała pani na targu malowane przez siebie wydmuszki. W obozie Hochenstein za portrety dzieci więźniarek dostawała pani chleb. Ale prawdziwą pasją był taniec. Tańczyła pani nawet na Pawiaku.

ALINA JANOWSKA: Ćwiczyłam, gdzie tylko mogłam. Tak jak mnie tego uczyła wspaniała profesor Janina Mieczyńska. To ona położyła fundamenty pod mój taniec, a i inne sztuki również. Dawała nam tematy do improwizacji, działała na wyobraźnię. Musiałam stwarzać różne typy: gruba baba, chudy mężczyzna, naśladować rozmaite zwierzęta. De facto była to też szkoła aktorska. Na Pawiaku ćwiczyłam w łaźni albo w celi, w ukryciu, żeby się nie narazić na karę.

GALA: Za co trafiła pani na Pawiak?

ALINA JANOWSKA: Za przechowywanie Żydów. Wszyscy im pomagaliśmy. Gdy teraz czytam, że Polacy mieli zły stosunek do Żydów, robi mi się niedobrze. Zabrano mnie z mieszkania, którym zarządzała siostra mamy. Schroniłam się tam po spoliczkowaniu Niemca za to, że klepnął mnie po pupie, gdy byłam robotnicą rolną u państwa Branickich w Wilanowie. U ciotki przynosiłam węgiel z piwnicy, paliłam w ośmiu piecach, sprzątałam i otwierałam drzwi według umówionych dzwonków. W jednym z pokojów mieszkali państwo Kisielewscy, rodzice Stefana. On też czasami nocował po występach w knajpach. W innym pokoju mieszkał Żyd, który przed wojną był attaché kulturalnym w Chinach. Widywałam go potem na przesłuchaniach gestapo na Szucha i na Pawiaku. Ja szorowałam podłogi, a on przynosił mi wodę.

GALA: Trzykrotnie pani ocalała.

ALINA JANOWSKA: Tych ocaleń było więcej. Wymodlili je chyba moi rodzice. Kiedy wróciłam z powstania, mama stała na stole i zawieszała firanki. Czekałam za drzwiami, aż skończy, żeby nie spadła. Zapytałam o ojca. „Na pewno jest w kaplicy u sióstr” – powiedziała. Mieszkaliśmy wtedy w Tworkach, gdzie przy szpitalu psychiatrycznym ojciec prowadził gospodarstwo rolne. Poszłam do kaplicy. Tata leżał krzyżem na ziemi i modlił się o mój powrót. Nie chciałam, żeby wiedział, że go zobaczyłam. Wróciłam do domu. Mam darowane życie, na pewno. Osobą, która wyciągała mnie z opresji, była Ilse Glinicka, pół Austriaczka, pół Estonka, przyjaciółka mamy. Znała świetnie niemiecki. Niemcy traktowali ją z szacunkiem i brali za swoją. To ona wydostała mnie z transportu, a potem z Pawiaka.

GALA: Wszystko pani pamięta? Dobre i złe rzeczy?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze