ANDRZEJ GRABOWSKI Uwielbiam tylko małe kobiety

ANDRZEJ GRABOWSKI Uwielbiam tylko małe kobiety Zdjęcia: Tatiana Jachyra/Forum, Piotr Fotek/Reporter, materiały prasowe

Znaki szczególne: dystans, błyskotliwość, dobre maniery. Nie ogląda się za kobietami mierzącymi ponad 175 cm. Obecnie zajęty budową domu. Koniecznie z basenem, bo „gimnastyka przyda się każdemu”. Jest jednak pewien problem: do tego domu nic nie czuje. „Gali” mówi o tym, jak córki zareagowały na nową kobietę w jego życiu.

GALA: Skąd pan wraca? Taki pan podekscytowany!

Andrzej GRABOWSKI: Proszę pani, dwa lata temu kupiłem grunta. Przypadkowo. Z powodu małej asertywności. Kiedyś palnąłem coś bez zobowiązań, a takich ogłoszeń wydaje się z siebie, jak pani wie, dziesiątki, że kupiłoby się samolot albo wyspę. Powiedziałem, że kupiłbym ziemię. Tak więc kupiłem dosyć dużo ziemi i zacząłem budować domek.

GALA: Mały domek?

ANDRZEJ GRABOWSKI: Drewniany, gontem kryty. Są garaże, trzy łazienki, kominek, basen. Dom na wzór dworku klasycznego. I do tego domek gospodarczy.

GALA: I co pan czuje?

ANDRZEJ GRABOWSKI: Nic, właśnie o to chodzi, że nic.

GALA: W którym domku pan zamieszka?

ANDRZEJ GRABOWSKI: Na razie w gospodarczym przespałem jedną noc i zmarzłem. I nic takiego nie czuję.

GALA: Pudzian mieszka podobno w gospodarczym, bo w mniejszym czuje się mniej samotny.

ANDRZEJ GRABOWSKI: Gdy mój znajomy polityk był we Włoszech, kręciłem tam akurat film. Mieszkał w hotelu, gdzie przydzielono mu wprost królewskie apartamenty. Nigdy w życiu wcześniej w takim nie byłem. Po kolacji mówi do mnie: „Słuchaj, w moim mieście miałem M3. Jak mnie tutaj tak rzucą w te wszystkie apartamenty, to jeszcze pół biedy, jak jestem z żoną, ale jeśli jestem sam, to łażę po tych pokojach, aż wreszcie biorę sobie krzesło i idę do łazienki posiedzieć”.

GALA: Może od razu niech pan sobie przysposobi którąś łazienkę.

ANDRZEJ GRABOWSKI: Będę miał swój gabinet i pewnie w nim będę sobie siedział.

GALA: Po co więc reszta domu? Gdzie jest granica posiadania?

ANDRZEJ GRABOWSKI: Nie wiem. To chyba granica ludzkiej głupoty. Co innego, jak to wszystko jest na etapie planów, a projektant roztacza wizję. Myślałem sobie mniej więcej tak: „Tak, a tutaj jeszcze to i tamto, a tam basen będę miał. Basen? Ładnie, ładnie, gimnastyka się przyda. A dlaczego nie trzecia łazienka?”. I tak coraz więcej, więcej, a potem nagle trzeba to zrealizować, mało tego, urządzić, mało tego – zamieszkać!

GALA: Mało tego, żyć.

ANDRZEJ GRABOWSKI: Mało tego, umrzeć. A potem już tylko wyprowadzenie zwłok nastąpi.

GALA: Przecież pan nie boi się śmierci?

ANDRZEJ GRABOWSKI: Nie. Seneka mówił, że człowiek nie boi się śmierci, tylko myśli o śmierci. I to prawda. Epikurejczycy twierdzili, że śmierci nie ma się co bać, bo żywych nie dotyczy, a umarłym już nie przeszkadza. I to też jest prawda.

GALA: Najsmutniej jest tym, którzy zostają. Na moim pogrzebie mają więc słuchać Kazika Staszewskiego, a na pańskim?

ANDRZEJ GRABOWSKI: Louisa Armstronga „What a Wonderful World”. Przyjemnie im będzie, nie? To ładna piosenka. Albo na złość dziadom można zrobić i puścić im klarneta. Niech ryczą i żałują: „Boże, a przecież mógł jeszcze pożyć. A jeszcze parę dni temu widziałem go w restauracji. Zupę jadł. Rosół zamówił, zdaje się, bo widziałem, jak mu makaron tak wisiał”...

GALA: To rosół był, bo z łyżki kapało ciurkiem...

ANDRZEJ GRABOWSKI: Jak wychodził z restauracji, to się potknął i powiedział: „przepraszam”. I ktoś mu powiedział: „nie szkodzi”.

GALA: Nie był zły. I patrz, już go nie ma.

ANDRZEJ GRABOWSKI: Czy ja pani mówiłem tę anegdotę? Chyba tak. A jeśli nie, to opowiem. Bo jest piękna i niezmiernie prawdziwa, i, jak by to powiedział Jan Peszek, dojmująca. W latach 80. ktoś ukradł mi mleko spod drzwi, co się często zdarzało, sam też innym mleko kradłem. Kupić się wtedy nie dało. Przychodzę do teatru i mówię, że nie mam mleka dla malutkiej Zuzi. Stasiu Jędrzejewski, aktor z Teatru Słowackiego, mówi wtedy do mnie: „Idź do mnie, chłopie, to ja ci dam to mleko, bo mam”. Poszedłem. I tak siedzimy. On mówi nagle: „Wiesz, zdaję sobie sprawę, że nie jestem wielkim aktorem, ale w młodości to ja naprawdę grałem. Jak Bronisław Dąbrowski, wielki polski reżyser, przyszedł do Krakowa i robił »Trzy siostry«, to tuż przed premierą wydawało mi się, że po niej cały świat się zmieni. Dla mnie to był bóg, ten Dąbrowski. Jak Zosia Jaroszewska, wielka aktorka krakowska, moja bogini, tańcząc podpita na stole w nocnym lokalu Feniks, powiedziała do mnie: »Mów mi Zosiu«, myślałem, że zwariuję ze szczęścia. To byli bogowie. I wiesz, co?”. A ja, niezmiernie zaciekawiony, dopytuję Stasia: „I co? I co?”. „No i umarli”. Na tym skończył opowiadanie. Bardzo dużo przymiotników określało stan, w który popadłem. Bo to jest prawda. Gdy co roku na Wszystkich Świętych odwiedzam groby krewnych, idę też zawsze na grób Dąbrowskiego czy Jaroszewskiej. I zastaję tam świeczkę z szarfą z ZASP-u, drugą malowaną od Ani Dymnej. I ja dołączam swoją. I to właśnie byli ci bogowie. Kochani, uwielbiani. Teraz pali im się pięć świeczek.

GALA: Gdyby została panu ostatnia doba życia, to co by pan zrobił?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze