ANDRZEJ PIASECZNY Narzucam tu mój mental

ANDRZEJ PIASECZNY Narzucam tu mój mental Zdjęcia: Jacek Poremba

„Dom podzieliłem na strefę publiczną i prywatną. Żeby wejść do części prywatnej, trzeba przejść przez ścianę z luster” – mówi Andrzej Piaseczny. Jesteśmy pierwszymi, których piosenkarz zaprosił do swojej rezydencji niedaleko Kielc, w sercu Świętokrzyskiego Parku Krajobrazowego. I jedynymi po drugiej stronie luster...

GALA: Masz tu cudowny widok. Mieszkasz na szczycie przepięknej góry. To dlatego, że osiągnąłeś top?

ANDRZEJ PIASECZNY: Wyobraź sobie: mam dwadzieścia kilka lat i odnoszę sukces. Myślałem, że wszystko musi być duże i z rozmachem. Dom miał być taki, żeby można było po nim jeździć na rowerze. Zawsze mi się marzyło, żeby mój pokój miał przynajmniej 100 metrów kwadratowych, był z otwartą łazienką, dużym łóżkiem, wyjściem na taras. Dzisiaj, kiedy o tym myślę, śmieję się z siebie. Ale kiedy, po kilku latach od powstania projektu, zacząłem się przymierzać do budowy, nagle mnie olśniło. Pomyślałem: po co mi taki duży dom? I projekt został przerobiony na znacznie mniejszy. Podzieliłem go na miejsce publiczne i prywatne. Żeby przejść do części prywatnej, trzeba przesunąć ścianę z lustrami.

GALA: Alicja po drugiej stronie lustra...

ANDRZEJ PIASECZNY: Wpuszczam cię teraz do swojej prywatności... To nie jest dom wystawowy, to jest miejsce, gdzie się mieszka. Ostatnia moja płyta „Spis rzeczy ulubionych”, tutaj została w całości napisana. Przy biurku. Zamiast krzesła miałem stary fotel fryzjerski.

GALA: W całym domu pachnie surowym drewnem.

ANDRZEJ PIASECZNY: Podobno bale, z których jest zrobiony dom, przestają pachnieć po dziesięciu latach. Tu się też pali w kominkach. Ten dom pracuje.

GALA: Co w twojej pracowni robią świece kościelne?

ANDRZEJ PIASECZNY: Są elementem wystroju. Chociaż prawdę mówiąc, myślę, że świece troszkę to miejsce uduchowiają. Już sam ich widok nieco zwalnia człowieka i wprowadza jakiś znak zapytania. Bardzo lubię światło świec. Mam na punkcie światła odjazd. Oświetlenie w tym domu jest zaprojektowane tak, żeby można było sobie tworzyć różne nastroje. Za oknem jest prawdziwe pole. Dalej jest las. To jest park krajobrazowy. I wielka, wielka cisza...

GALA: A dlaczego w salonie masz kawał nieotynkowanej ściany?

ANDRZEJ PIASECZNY: Czy to jest tak, że za każdą decyzją musi stać armia argumentów? Po prostu wydawało mi się, że tak będzie fajnie.

GALA: Wytłumacz, dlaczego obok wisi pusta złota rama?

ANDRZEJ PIASECZNY: A kto powiedział, że coś musi być w tej ramie? Obok jest cieknący komin. Trochę jestem jak ten dom.

GALA: Czyli jaki?

ANDRZEJ PIASECZNY: Pełen niedoskonałości. Idealny jest tylko wzór metra w Sèvres pod Paryżem.

GALA: Ale budując taki dom, tworzysz iluzję idealnego miejsca.

ANDRZEJ PIASECZNY: Zawsze sami decydujemy, kiedy jej ulec. Rzeczywiście, ktoś z gości wpadł tutaj i powiedział: „Ale tu się można schilloutować”. Moim zdaniem chillout kończy się gdzieś 50 kilometrów za Warszawą. Tutaj to już jest zwykły odpoczynek. Jest różnica, prawda?

GALA: Jak znalazłeś to miejsce?

ANDRZEJ PIASECZNY: Kiedyś wędrowaliśmy z moją ówczesną przyjaciółką po Górach Świętokrzyskich, które są przepiękne, chociaż górale z Tatr się z nas śmieją, że tu na najwyższym szczycie kapusta rośnie. Więc kilka lat temu wędrowaliśmy po tych górach, nagle wyszliśmy z lasu na polanę, z której rozpościerał się niewiarygodny widok. Stąd do zrealizowania tego planu było wyjątkowo blisko. Ona znalazła to miejsce. Stało się to trochę poza mną. Ale też myślę sobie, że miejsca, w których osiadamy, zawsze nas wzywają. To one nas wybierają, a nie my je.

GALA: Jest jakaś legenda związana z tym miejscem?

ANDRZEJ PIASECZNY: Nie. Uważam, że ludzie szczęśliwi nie mają potrzeby tworzenia mitów. Dwa kilometry stąd urodził się Żeromski, a wcześniej przejeżdżamy koło domu Sienkiewicza. Więc po co mi legendy?

GALA: Stefan Żeromski narzekał, że tu jest „kleryków”.

ANDRZEJ PIASECZNY: A może to miejsce czeka na uwolnienie? Od „klerykowa”, od zaściankowości? To my narzucamy geograficznej rzeczywistości nasz mental. Może jestem tu, żeby odczarować to miejsce?

GALA: Nikt ze znajomych nie krytykował twojego pomysłu, żeby tu osiąść?

ANDRZEJ PIASECZNY: Moja mama, kiedy się dowiedziała, że chcę kupić to miejsce, krzyknęła: „Synu, ale obiecałeś mi, że kupisz dom nad morzem!”. Poza tym wszyscy moi znajomi zaakceptowali mój wybór.

GALA: A dlaczego nie dom w Hiszpanii?

ANDRZEJ PIASECZNY: Jestem człowiekiem, który potrafi dużą część roku spędzać w podróżach, ale nie potrafiłbym mieszkać w innym miejscu niż Polska. Jestem Słowianinem. Ludzie zbyt często szukają pozytywów za daleko od siebie.

GALA: Myślę, że wprowadzając się tutaj, przed czymś jednak uciekasz.

ANDRZEJ PIASECZNY: Jasne, że uciekam. Przed gwarem, przed natłokiem ludzkim. Tam, gdzie natłok, tam mała możliwość wyboru. Szukam przejrzystości. A tam, gdzie jest duszno i gwarno, nie ma żadnego wyboru. Gwar działa na mnie jak źle nastawiony aparat słuchowy.

GALA: Tu jest twoja samotnia?

ANDRZEJ PIASECZNY: Ależ tu jest bardzo często gwarno. Ale tylko wtedy, gdy zaproszę znajomych. To jest mój wybór, że robię własne kanapki, a nie ścigam się po nie z gośćmi na bankietach.

GALA: Jesteś uzależniony od gadżetów kuchennych?

ANDRZEJ PIASECZNY: Nie. Ale ostatnio przywiozłem całą walizkę przypraw hinduskich z Wielkiej Brytanii. I kupiłem urządzenie do obierania skórki pomarańczowej, żeby można było dodać do zupy. Takie rzeczy mnie cieszą, a nie najnowszy model kuchenki czy palnika.

GALA: Które miejsce w twoim domu jest najważniejsze?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze