ANDRZEJ ŻUŁAWSKI Jaki ze mnie skandalista?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI Jaki ze mnie skandalista? Zdjęcia: Eric Robert/vip Production/corbis, Agencja Fenomen

Nie znosi próżni wokół siebie. Najpierw udzielił wywiadu rzeki, w którym nie zostawił suchej nitki na ludziach z branży filmowej. A niedługo po premierze kontrowersyjnej książki paparazzi przyłapali go z młodszą o 44 lata Weroniką Rosati. W sytuacji dość intymnej. Czy była to schadzka kochanków, czy sprytny zabieg marketingowy? „Nie jestem kimś, kto rzuca się w galeriach na niewinne dziewczęta” – mówi „Gali”. „Chciałem wyciągnąć dziewczynę ze spirali nonsensu” – dodaje.

GALA: Panie Andrzeju, po wydaniu pańskiego wywiadu rzeki i zdjęciach z Weroniką Rosati znów piszą o panu: „Skandalista”...

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Mamy taką narodową cechę, że najchętniej byśmy komuś przyp..., powiedzieli coś na „nie”. Skandalista w moim języku to ktoś, kto chce wywołać skandal, żeby dzięki niemu przedrzeć się do powszechnej uwagi i coś na tym zyskać. W tym sensie nie jestem skandalistą. Przez siedem lat żyję w tym domu, który pani zna. Bardzo na boku. Właściwie stąd nie wychodzę, nie udzielam się. Jeżeli coś robię, to za granicą, bo tam wychodzą moje filmy na DVD, tam organizowane są retrospektywy. Pierwsza w Polsce odbyła się w lipcu na festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Więc jaki ze mnie skandalista?! Siedzę w swoim życiu, które pani nieraz opisywała i dobrze wie, jak ono wygląda. Ale są ludzie, którzy żerują na życiu innych, skoro prawo u nas tego nie zabrania. Jeżeli człowiek cokolwiek zrobi w miejscu publicznym i zostanie sfotografowany, trudno. Mój wywiad ma 525 stron, ale większość tych, którzy go recenzują, zachowuje się jak gawrony dziubiące w wielkim cieście – zajęli się wyłapywaniem robaczków. To są marginałki. Słowom towarzyszyły różne gesty, czasem śmiech, a tekst tego nie oddaje. Wolałbym, żeby np. o biuście wspaniałej Beaty Tyszkiewicz mówiono z uśmiechem, a nie serio...

GALA: Że zastępuje jej talent?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Właśnie. Wszystko w tej książce jest szczere. Jako człowiek, który mówi to, co myśli, bez ogródek, czuję się dobrze. Natomiast żałuję, że dziennikarze, najczęściej młodzi ludzie, nie chcą niczego się dowiedzieć, nauczyć od kogoś starszego, kto dużo przeżył. Wolą wydłubywać te „smaczki”.

GALA: Również te z życia...

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Dotknęło mnie, że osoby zainteresowane sprawą Weroniki zaczęły mówić nieprawdę. Kłamać. I wtedy sobie pozwoliłem na coś, czego nigdy nie robię: gdy przeczytałem oficjalne oświadczenie rodziny młodej aktorki podpisane przez tę młodą aktorkę, co mnie zresztą mocno zaskoczyło, jedyny raz się odezwałem.

GALA: Oświadczenie było iście prezydenckie. Czy o tak intymnych sprawach jak zakończenie znajomości między dwojgiem dorosłych osób jedna z nich musi aż informować publicznie?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Nie jestem w stanie tego pojąć. Zadziwia mnie, gdzie się to deklaruje, z kim rozmawia i dlaczego. I że się uważa, że to jest właściwa trybuna, gdzie będzie się deklarowało różne rzeczy. To mnie rzeczywiście bardzo ubodło, sprawiło wielką przykrość. Ale ponieważ uczucie nienawiści jest mi obce, nawet się nie gniewam. Staram się zrozumieć wszystkich, więc coś tam rozumiem. Ale to akurat źle świadczy o tych ludziach.

GALA: Mówi pan o rodzicach Weroniki? Uważa pan, że matka niszczy Weronikę?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Nie chcę się wdawać w detale. Dziennikarza, który po jej oświadczeniu zadzwonił do mnie, zapytałem tylko, czy widział włoski film „Bellissima”? Nic więcej. Anna Magnani w roli matki z obłędnej miłości do córki pcha ją do kariery i chce, żeby cały świat uznał, że jest najpiękniejsza. W ten sposób totalnie demoluje córkę. Bo „wkłada” ją w sytuacje, miejsca, ręce, które są nieczyste. Ale nie jest tego świadoma, myśli, że robi dobrze.

GALA: Już wcześniej miał pan do czynienia z przypadkiem matki dbającej o karierę córki. Magda Schneider, jak pan mówi w wywiadzie rzece, „wpychała swoją córkę Romy do łóżek producentów filmowych od 13. roku życia

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Może nawet wcześniej. Różnica jest taka, że kariera nigdy nie była celem Romki. Może dlatego właśnie, że miała przed oczami przykład matki i może dlatego, że matka ją wykorzystywała. Romkę chcieli w filmach, bo była zdolna, miała piękną twarz i wspaniałe oczy. Była szalenie, w najfajniejszy sposób kobieca. I dlatego myśmy się ogromnie przyjaźnili. W czasie kręcenia „Najważniejsze to kochać” wolała mieszkać u nas, z Małgosią Braunek i naszym synkiem, w małym mieszkaniu, i spać w przedpokoju na polowym łóżku, a nie w swoim pałacu na drugim końcu Paryża. To był fajny człowiek. I tym się różni od wielu naszych karierowiczów, że rozmowa o karierze była dla niej pustosłowiem. Jestem dobra, chcą mnie, to gram. Ale nie mitologizuję tego, nie kłamię ani nie opowiadam bzdur. Po prostu jestem.

GALA: Matka pana przyjaciółki pcha córkę do kariery?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze