ANDRZEJ ŻUŁAWSKI Tęsknię za synami

Dopiero co odwiózł najmłodszego syna Wincentego na lotnisko, a już sam szykuje się do podróży. Prowadzi rozmowy na temat dużej europejskiej koprodukcji. Czy zagra w niej Weronika Rosati? Filmy Andrzeja Żuławskiego przeżywają drugą młodość: ukazują się na DVD we Francji, Włoszech, w Anglii, Stanach Zjednoczonych. Nas reżyser zaprosił do domu w Starej Miłosnej, pełnego rodzinnych portretów i fotografii trzech synów. Każdy mieszka dziś w innym kraju. Wincenty i Sophie Marceau nadal mają tu swoje pokoje.

Jest koneserem. Pięknych kobiet i pięknych przedmiotów, których pełen jest jego podwarszawski dom. Oprowadza mnie po wszystkich zakamarkach. Wszędzie panuje idealny porządek, każdy przedmiot ma swoje miejsce: rodzinne pamiątki, fotografie dzieci, byłych żon, rodziców, braci. Na ostatnim piętrze zachwyca widok z okna: dom jest tak wysoki, że widać wierzchołki sosen. Kiedy tu byłam przed siedmioma laty, mały Wincenty miał odrę. Sophie Marceau, jego matka, akurat wyjechała na kilka dni do Paryża. W życiu Andrzeja Żuławskiego wiele się od tego czasu zmieniło.

GALA: Czy nadal ma pan wielki apetyt na życie? Zawsze dużo pan o nim mówił.

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Oj tak! Upływ czasu odbieram pozytywnie, dobrze się z nim czuję. Reżyserów, którzy kręcili filmy niezupełnie komercyjne, ale jednak oglądane przez dużą liczbę ludzi, zostało już niewielu. Więc jako jeden z tych niedobitków kilka razy w roku jeżdżę po świecie i przewodniczę festiwalowym jury od Moskwy po Szanghaj. Dni są dla mnie wciąż za krótkie. Bo prócz pracy jest jeszcze życie prywatne, mam trzech synów. Wczoraj odwiozłem na lotnisko najmłodszego. Był tu krótko, tylko tydzień. Leciał z Nowego Jorku, dokąd na kilka dni zabrała go mama. Ładnie zrobiła, stać ją! Ale z Warszawy wyjeżdżał smutny. Mówił: „Jak tu fajnie! Chcę zostać”.

GALA: Spędzał z panem dużo czasu.

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Tak. A teraz jeżdżę do niego albo on mnie odwiedza w czasie swoich wakacji, cztery razu w roku. Jest zżyty z dziećmi z sąsiedztwa, po polsku mówi lepiej ode mnie. Chciałbym, żeby był ze mną na stałe. Ale tak dobrej szkoły, jaką ma w Paryżu, tutaj mu nie znajdę. Wincenty jest trójjęzyczny, dodatkowo uczy się hiszpańskiego. Wie więcej niż przeciętne dziecko. Jeździ z matką po świecie, a ona teraz gra wszędzie. Oboje z Zośką czuwamy nad tym, żeby mu się we łbie nie przewróciło. Nie ma głupkowatych przywilejów, na zachcianki musi zasłużyć. Prowadzimy z jego mamą po nocach tysiące rozmów. Kiedy on jest tutaj, ona dzwoni codziennie, kiedy jest w Paryżu, ja dzwonię co dwa–trzy dni.

GALA: Czy Wincenty nadal ma pokój u pana w domu? Czy coś pan zmienił?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Oczywiście ma. Gdy dochodzę do wniosku, że zbyt długo jest tak samo, wpadam w amok i przestawiam meble. Jego pokój jest całkowicie przestawiony, bo wyrósł. Urządziłem mu salonik, gdzie przyjmuje gości. Ma 12 i pół roku, jeszcze wciąż dziecko, ale już coś więcej. Wąsik mu się sypie… Z niepokojem patrzę, kiedy zacznie wchodzić w pierwszą dorosłość.

GALA: A co z pokojem jego matki Sophie Marceau, który był na górze?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Pozostał. Niczego tam od jej wyjazdu nie zmieniłem.

GALA: Mieszka w nim, gdy przyjeżdża do Warszawy?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Nie, zatrzymuje się w hotelu.

GALA: Ile pan miał domów?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Sporo. Często się przeprowadzałem. Kiedyś z Zosią obliczyliśmy, że w samym Paryżu aż 13 razy.

GALA: Zaczęło się od farmy we Fromont pod Paryżem?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Tak. Kiedy za robienie niesłusznych politycznie filmów wywalono mnie z Polski, zamieszkałem we Francji. Miałem polski paszport, wizę i pięć dolarów w kieszeni. Poszedłem do bankiera i poprosiłem o kredyt. Jak nie kupię domu, popełnię samobójstwo, powiedziałem. I ten zwariowany bank dał mi pieniądze. Spłacałem pożyczkę przez 10 lat. Kiedy później okazało się, że Wincenty ma alergię i trzeba go wywieźć nad morze, kupiłem też dom w Normandii. By go wyremontować, znów musiałem się na wiele lat zadłużyć. Z kolei Zosia kupiła posiadłość na południowym zachodzie Francji. Kręciliśmy tam film o Chopinie. Należały do nas dwa wzgórza, trzy budynki i krajobraz bezkresny. No i teraz: mój ostatni dom w Starej Miłosnej. Do niego przywiązałem się szczególnie. Nie ma tu wielkomiejskiego bajzlu, który opanował Konstancin czy Milanówek. Nie ma bogaczy rozpierających się w willach. Mieszkają zwykli ludzie. Czuję tu Polskę bardziej niż gdziekolwiek indziej.

GALA: Jak pan dziś wspomina te trzy najważniejsze domy, które założył z matkami swoich synów?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Z dwoma pierwszymi synami kojarzy mi się Fromont. Miałem szczęście żyć tam z kobietami, które kochały kwiaty. Pamiętam krzewy bzu, pnącza passiflory, malwy, irysy, róże. Wokół pachniało trawami, zbożami, ziołami, które też zbieraliśmy. Obserwowaliśmy piękne zachody słońca, a wieczorami było oglądanie z leżaków gwiazd. Z Wincentym wiążę dom w Starej Miłosnej.

GALA: A jak pan wspomina mieszkanie na Gwardzistów z czasów małżeństwa z Małgorzatą Braunek?

ANDRZEJ ŻUŁAWSKI: Po urodzeniu podchował się tam trochę Xawery. Miłe było tam to, że przed oknami mieliśmy park. Po jego drugiej stronie mieszkał Andrzej Wajda z żoną Beatą Tyszkiewicz. Ponieważ nikt z nas nie miał telefonu, dawaliśmy sobie znaki chorągiewkami: „Jestem w domu, można wpaść”.

GALA: Któregoś dnia spotkał pan mistrza w jesionce, kaszkiecie i kapciach… Szedł z opuszczoną głową i walizką w ręku. Żona kazała mu się spakować. Opisał pan tę scenę w „Bilecie miesięcznym”.

Polecamy
Komentarze