ANNA BOSAK Czasem robię huragan

Kiedyś marzyła o nauce niderlandzkiego i sprowadzaniu do Polski tulipanów. Teraz chce zostać profesjonalną aktorką. Wie, że rola w superprodukcji „Kochaj i tańcz” to dla niej kolejna wielka szansa. Jak dotąd wszystkie wykorzystywała. „W końcu zarabiam ciałem na chleb” – mówi.

GALA: Okropna ta Sylwia, którą zagrałaś w „Kochaj i tańcz”. W życiu taka nie jesteś?

ANNA BOSAK: To prawda, moja bohaterka jest wyrachowana, dąży do celu po trupach, można powiedzieć, że jest autentycznie zła. Ale cieszę się, że mogłam zagrać właśnie taki, czarny charakter.

GALA: Nie boisz się, że ludzie będą cię z Sylwią utożsamiali?

ANNA BOSAK: Mój kolega po obejrzeniu tego filmu powiedział: „Wiesz, gdybym cię nie znał, to chyba bałbym się do ciebie podejść i zagadać”. Ale mam nadzieję, że ludzie nie będą we mnie niczym rzucać. Mój brat też grywał czarne charaktery – i nadal je gra – a mimo to jest lubiany. Cieszę się z tej roli, bo jest ukoronowaniem wszystkich lat, które poświęciłam tańcowi.

GALA: Połknęłaś aktorskiego bakcyla?

ANNA BOSAK: Całe życie marzyłam o aktorstwie i zaraz po maturze chciałam zdawać do Filmówki, ale mój brat systematycznie wybijał mi to z głowy. Robił to na tyle skutecznie, że na dzień przed egzaminami „spękałam”. Byłam tak zestresowana, że rozbolało mnie gardło i dostałam wysokiej gorączki. To była ewidentnie choroba psychosomatyczna.

GALA: Żałujesz?

ANNA BOSAK: Nie, niczego w życiu nie żałuję, bo nic się nie dzieje bez powodu. I jedno wynika z drugiego. Pamiętam, jak kiedyś przyjechałam do Warszawy na casting na prezentera telewizji Viva. Na końcu zostały tylko trzy osoby, w tym ja, ale to nie mnie wybrano. Wtedy była to dla mnie największa życiowa porażka. Gdy wróciłam do Łodzi, nie wiedziałam, co mam ze sobą zrobić. Dziś wiem, że gdybym dostała tę pracę, nie wzięłabym udziału w „You Can Dance”. A gdyby nie ten program, zapewne nie pojawiłabym się w „Tańcu z gwiazdami” i nie zagrałabym w „Kochaj i tańcz”. Myślę o zdawaniu do szkoły aktorskiej, ale takiej, w której zajęcia nie trwają od rana do wieczora. Bo jestem sama w wielkim mieście i muszę się tutaj utrzymać. Nikt mi nie da pieniędzy na życie.

GALA: Jak sobie radzisz w Warszawie?

ANNA BOSAK: Wiem już, gdzie robić zakupy, jak włączyć pralkę i ugotować makaron (śmiech), więc nie jest źle. Skoro przez ten rok, odkąd tu mieszkam, nie umarłam z głodu, to chyba znaczy, że potrafię o siebie zadbać. Tym bardziej że zawody artystyczne mają to do siebie, że w jednym miesiącu się zarabia, a w drugim nie. Na pewno nie szastam pieniędzmi na lewo i prawo. Owszem, byłam na wakacjach i kupiłam sobie auto, ale nie nowe, lecz 12-letnie. A większość pieniędzy inwestuję w swój rozwój.

GALA: To znaczy?

ANNA BOSAK: Skończyłam kurs szybkiego czytania, teraz uczę się hiszpańskiego, a w planach mam kurs pamięciowy. Zaczęłam też chodzić na jogę i studiuję psychologię w prywatnej szkole.

GALA: Dużo tego…

ANNA BOSAK: Dużo, bo ja nie myślę w ten sposób, że się narobiłam, więc teraz będę leżeć i pachnieć. W moim wieku mózg jest najbardziej chłonny, więc trzeba z tego korzystać. Poza tym, gdy się jest tancerzem, trzeba mieć asa w rękawie. Bo w każdej chwili mogą wysiąść kolana, stawy. I co wtedy? Choć mam nadzieję, że mi to nie grozi, bo dbam o swoje ciało, chodzę na basen i na masaże. W końcu – cytując Beatę Kozidrak – zarabiam ciałem na chleb.

GALA: Nie lepiej skupić się na jednej rzeczy, zamiast łapać sto srok za ogon?

ANNA BOSAK: Wszystko można pogodzić. Przykładem na to jest Joasia Jabłczyńska, która gra w serialach, w filmach i właśnie kończy prawo.

GALA: Przychodzi jednak taki moment, że na coś trzeba się zdecydować. W twoim przypadku będzie to taniec, aktorstwo czy psychologia?

ANNA BOSAK: To jest dla mnie za trudne pytanie, bo na razie mam głowę pełną pomysłów. Kiedyś bardzo chciałam uczyć się niderlandzkiego i sprowadzać do Polski tulipany. Dzisiaj marzę o studiach tanecznych w Londynie, po których mogłabym tańczyć w teatrach całego świata. Jednak żeby sobie na nie pozwolić, musiałabym chyba najpierw wygrać w totka, bo rok nauki kosztuje tam 12 tysięcy funtów. Chciałabym też pojechać na stypendium do Hiszpanii i zapisać się na zajęcia z flamenco. Dlaczego mam się ograniczać, skoro świat daje tyle różnych możliwości? Realizuję swoje marzenia. Nie boję się życia. Gdy postanowiłam, że pojadę na warsztaty taneczne do Los Angeles, to pracowałam 19 godzin na dobę, żeby zarobić pieniądze na ten wyjazd. I udało się.

GALA: Nigdy nie zastanawiasz się, czy dasz sobie radę?

ANNA BOSAK: Człowiek cały czas się nad tym zastanawia, ale zabawa polega na tym, żeby stanąć przed lustrem, popatrzeć sobie w oczy i powiedzieć: „Dam radę”.

GALA: Tylko pozazdrościć wiary i poczucia własnej wartości. Wyniosłaś to z domu?

ANNA BOSAK: W domu się nie przelewało, czasami było naprawdę ciężko, ale za to rodzice dali mi i Marcinowi ogromne pokłady swojego czasu, ciepła i miłości, i to teraz procentuje. Wielkie dzięki im za to, bo gdyby oni nie zaszczepili w nas pasji i nas nie motywowali, nie wiem, co byśmy dzisiaj robili. Najfajniejsze w naszej rodzinie jest to, że stanowimy zgrany team, nie ma żadnych podziałów.

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze