ANNA CIEŚLAK Czułam, że odklejam się od życia

Znów będzie o niej głośno. Pojawi się na billboardach promujących komedię romantyczną „Jak żyć?”. Półtora roku temu, u szczytu popularności, od tego właśnie uciekła - od promocji, bankietów. Wtedy była przerażona tym, że traci swoje prawdziwe życie. Teraz umie już sobie z tym radzić. Wie już... jak żyć

Właśnie wróciła z nurkowania w Egipcie, radosna, odprężona. Z podnieceniem opowiada o swoim nowym filmie – „Jak żyć?” Szymona Jakubowskiego, który niebawem wchodzi na ekrany kin. Przyznaje, że w pewnym sensie to film o niej, o jej pokoleniu: „Zrobili go zwykli ludzie. Mówimy tym samym językiem, mamy te same problemy, co wychodziło w wieczornych rozmowach po skończonych zdjęciach. Często kłóciliśmy się na przykład, który z naszych bohaterów ma rację. To było coś wspólnego, co dawało nam poczucie, że film jest ważny i wyjątkowy, bo dzisiejszy”. Ale film Jakubowskiego jest ważny dla Ani także z innego powodu – to jej powrót do kina po półtora roku zamierzonej nieobecności.

GALA: Samotna, nieszczęśliwa, bezradna... – tak opisałaś swoją bohaterkę Ewę z filmu „Jak żyć?”. Myślałaś trochę o sobie?

ANNA CIEŚLAK: Już taka nie jestem, ale myślę, że opowiadamy typową historię o pokoleniu trzydziestolatków, żyjących tu i teraz, we współczesnej Polsce. Dookoła nas, na billboardach, w telewizji, w prasie znajdują się setki „łatwych” odpowiedzi na pytanie: jak żyć? Kup to – będziesz piękny, oglądaj tamto – będziesz mądry, pójdź tam – będziesz trendy, konsumuj – będzie ci się żyło lepiej. A ty dalej nie wiesz, jak żyć, błądzisz i szukasz po omacku. Pewnego dnia kręciliśmy sceny w Krakowie na Kazimierzu w rozpadającej się kamienicy. Chwiejąc się, podeszło do nas dwóch miejscowych pijaczków i pytają: „A co wy tu robicie?”. „Film kręcimy, »Jak żyć?«” – ja na to. Jeden z nich zawiesił się na chwilę, pomyślał i mówi: „Powiem pani, jak żyć. Trzeba tak żyć, żeby przeżyć każdy dzień od początku do końca. A rano zacząć od nowa”.

GALA: To dobra rada. Dodałabym ją do scenariusza.

ANNA CIEŚLAK: Scenariusz mieliśmy świetny, choć zaczyna się standardowo: jest chłopak – Kuba, jest dziewczyna – Ewa, spotykają się, zakochują, chcą być razem. Wszystko toczy się jak w bajce aż do chwili, gdy Ewa zachodzi w ciążę.

GALA: A Kuba ucieka.

ANNA CIEŚLAK: Kuba zostaje, cieszy się i mówi: „Zrobimy wszystko, ja zrobię wszystko, żeby było nam dobrze. Pójdę do porządnej pracy, zarobię pieniądze, urządzę nam gniazdko”. Faktycznie, idzie do pracy i pracuje, pracuje, pracuje... Ta praca tak go wciąga, że Ewa praktycznie zostaje sama. Na początku stara się tego nie dostrzegać, w końcu Kuba pracuje i poświęca się dla nich. Potem stara się go wytłumaczyć, sama przed sobą, bo jego ciągle nie ma. Potem próbuje z nim porozmawiać, zawalczyć o wspólne chwile, w końcu rozumie, że jej chłopak przestał być tym facetem, w którym się zakochała. Jest maszyną, robotem do wykonywania zadań.

GALA: Rozumiem, że widziałaś takie pary w życiu realnym.

ANNA CIEŚLAK: Mnóstwo. Moje pokolenie jest naznaczone pracą. Ciągle nam mało, ciągle chcemy coś w życiu poprawić, więc bierzemy kredyty i pracujemy. Od świtu do nocy. Szybko popadamy w pracoholizm, karierowiczostwo, sukcesomanię. Widziałam wiele rozwodów i rozstań wśród moich przyjaciół, znajomych. Co z tego, że mieli dom w ogrodzie, jak się w nim mijali? Co z tego, że mieli pieniądze na koncie, jak ze sobą nie rozmawiali? Co z tego, że mieli dzieci, skoro najczęściej widywali je śpiące? Mnie takie życie przeraża.

GALA: To dlatego półtora roku temu, po fali sukcesów, nagle zniknęłaś. Z kin, telewizorów i billboardów. Po cichutku wróciłaś z Warszawy do Krakowa. Zazdrośni szeptali – porażka. Życzliwi – musi odpocząć, nabrać dystansu.

ANNA CIEŚLAK: W gazetach pisano wtedy ze współczuciem, że wstaję o 4 nad ranem, wracam o północy, krążąc między Krakowem a Warszawą. I to była prawda, ale ta powierzchowna, widoczna. Rzeczywistość trochę mnie przerosła. Miałam 28 dni zdjęciowych do filmu „Dlaczego nie!”, a potem pół roku intensywnej promocji. W pewnym momencie poczułam się jak maszyna, jak robot. Z jednej strony uważam, że artyści powinni promować projekty, w których biorą udział. Film musi mieć dobrą reklamę, żeby ludzie poszli do kina i go zobaczyli. To jest podstawa, nie ma się czego wstydzić...

GALA: ...ale?

ANNA CIEŚLAK: Z drugiej strony budziłam się rano i nie wiedziałam, czy jestem w Warszawie, czy w Krakowie. Wieczorami wracałam do domu, bolały mnie mięśnie twarzy od nieustannego uśmiechania się i chciało mi się płakać. Nie można mówić przez pół roku jedno i to samo! Nie możesz codziennie przyjmować zaproszeń na bankiety, rauty, wernisaże, premiery, kolacje, bo nawet nie zauważysz, kiedy przekroczysz granicę. Mówisz sobie: „Idę, bo muszę promować film”, wpadasz w rytm i biegniesz – nie wiedząc tak naprawdę, dokąd – z masą obcych ludzi obok. Byłam tak nakręcona, na takiej adrenalinie, że nie potrafiłam wyhamować. Trzęsły mi się ręce, miałam jakieś drgawki. Świat przewijał się przed moimi oczami jak kadry z filmu. Ciągle miałam wrażenie, że tę scenę już widziałam, tu byłam. Pewnego dnia pomyślałam, że zaraz zwariuję.

GALA: Sama podjęłaś tę decyzję?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze