ANNA DERESZOWSKA Przyjaźnię się raczej z mężczyznami, niż z kobietami [WYWIAD]

Jej życie mogłoby być kanwą melodramatu. Porzuciła narzeczonego, związała się z żonatym mężczyzną, wkrótce urodzi dziecko. Gdyby mogła cofnąć czas, zrobiłaby to samo. Bo Piotr jest miłością jej życia. Do kin właśnie wchodzi film „Lejdis” z pierwszą dużą rolą Ani. Aktorka opowiada, jaki dramat łączy ją z jej filmową bohaterką.

Anna jest bardzo podekscytowana swoim debiutem na wielkim ekranie w komedii „Lejdis”. Podobnie jak faktem, że już wiosną zostanie mamą. Ale w jej oczach widzę też smutek. Aby zawalczyć o miłość i szczęście, musiała po drodze zranić innych, przede wszystkim wieloletniego narzeczonego i rodzinę ukochanego Piotra. Ania wierzy jednak, że w życiu nic nie dzieje się bez przyczyny i że z czasem wszystko się ułoży.

GALA: To prawda, że w filmie „Lejdis” mężczyźni są tylko tłem?

ANNA DERESZOWSKA: Nie. Choć prawdą jest, że kobiety grają tu pierwsze skrzypce. Mężczyźni lubią rywalizować i mieli na to chrapkę, ale myślę, że role koleżanek przymknęły im usta, bo zagrały fantastycznie.

GALA: A ty?

ANNA DERESZOWSKA: Ja jestem krytyczna wobec siebie. Korba, którą gram, to moja pierwsza duża rola w fi lmie, więc byłam zestresowana i spięta. Dlatego, gdy oglądaliśmy fi lm, przez cały pokaz zakrywałam twarz rękoma i na ekran patrzyłam przez palce, zupełnie nieświadomie. Gdy widziałam swoją twarz, przeżywałam mękę. Wciąż się ze sobą nie oswoiłam, ale robię postępy. Z podziwem i zazdrością patrzyłam na Borysa Szyca czy Roberta Więckiewicza, którzy potrafi ą docenić swoją pracę, mają dla siebie dużo więcej akceptacji i zrozumienia. Taka jest też Korba. Przynajmniej na pierwszy rzut oka.

GALA: Chyba tylko na pierwszy, bo ludzie, którzy siebie akceptują, zazwyczaj nie depczą innych. A ona uwielbia sprawiać ból, zwłaszcza mężczyznom.

ANNA DERESZOWSKA: Ona nie traktuje mężczyzn poważnie i zmienia ich jak rękawiczki, żeby do żadnego się nie przywiązać, ani – broń Boże – zakochać, bo w dzieciństwie została zraniona. Gdy umarła jej mama, ojciec założył drugą rodzinę, a ją wysłał do internatu. Poczuła się zdradzona, oszukana. I to w niej siedzi.

GALA: Jak bardzo dzieciństwo wpływa na naszą przyszłość?

ANNA DERESZOWSKA: Ogromnie. Wydaje mi się, że to, jaka dzisiaj jestem, że nie potrafi ę być sama i potrzebuję bliskości drugiego człowieka, wynika z faktu, że w dzieciństwie straciłam mamę. Na szczęście miałam oparcie w rodzinie. Dziadkowie się do nas przeprowadzili, babcia się nami opiekowała. Ale mój brat i tak bardzo przeżył śmierć mamy, dochodził do siebie kilka lat. Może dlatego, że był starszy i bardziej świadomy. A może po prostu mieliśmy inny system obrony przed tym, co nas spotkało. Ja zapomniałam. Nie pamiętam mamy prawie w ogóle, mimo że gdy umarła, miałam dziewięć lat, a więc byłam dosyć duża. Pamiętam tylko jakieś urywki z dzieciństwa, reszta jest białą plamą.

 

GALA: I ty, i twoja bohaterka z „Lejdis” straciłyście mamy. Co jeszcze was łączy?

 

ANNA DERESZOWSKA: Myślę, że Korba też potrzebuje bliskości ludzi. I odnajduje ją wśród trzech przyjaciółek. Te kobiety są w różnym wieku, w różnych momentach życia, a mimo to świetnie się dogadują.

GALA: Czy przyjaźń między kobietami to rzadkość?

ANNA DERESZOWSKA: Ja całe życie przyjaźniłam się z mężczyznami. Mam jedną przyjaciółkę, jeszcze ze szkoły podstawowej. Mieszkamy daleko od siebie i rzadko się widujemy, ale jak już do tego dochodzi, jest tak, jakbyśmy się widziały dzień wcześniej. Z własnej winy straciłam za to przyjaciółkę z liceum. Nie mogłam pojechać na jej ślub, a potem po prostu było mi wstyd zadzwonić i przeprosić. Coraz częściej myślę, żeby zrobić to teraz. Bo brak mi Asi.

GALA: Będziesz miała jej co opowiadać. W twoim życiu wiele się wydarzyło. Rzuciłaś licealnego narzeczonego, jesteś z Piotrem, który dla ciebie zostawił rodzinę, za chwilę będziecie mieli dziecko.

ANNA DERESZOWSKA: Po prostu ogromnie się zakochałam.

GALA: Wchodząc w ten związek, nie czułaś strachu ani poczucia winy?

A.D.: Oczywiście, że tak. Nie jestem osobą, która nie zastanawia się nad tym, co robi. Bałam się, ale z drugiej strony bycie z Piotrem daje mi ogromne szczęście.

GALA: Wybrałaś trudną miłość, okupioną cierpieniem innych.

ANNA DERESZOWSKA: To prawda, ale chyba nigdy bym sobie nie darowała, gdybym obok tej miłości przeszła obojętnie.

GALA: Decyzję o tym, że będziecie razem, podjęliście bardzo szybko.

ANNA DERESZOWSKA: Myślę, że tak było lepiej dla wszystkich.

GALA: Skąd wiesz?

ANNA DERESZOWSKA: Obserwowałam to we własnym domu. Mojemu tacie trudno przychodzi podejmowanie poważnych życiowych decyzji oraz mówienie o tym, co mu leży na sercu. Ja niestety dziedziczę po nim tę cechę. Myślę, że między innymi dlatego rozpadł się mój poprzedni związek.

GALA: Słyszałaś o teorii, że wszystko, co robimy, do nas wraca. Zarówno dobre uczynki, jak i złe?

ANNA DERESZOWSKA: Tak, ale wiem też, że żyjąc w związku, z którego nie czerpie się miłości i radości, człowiek w pewnym momencie sam nie potrafi już nic z siebie dać. Teraz, gdy minęło trochę czasu, myślę, że znajomi i rodzina łatwiej nas zrozumieją.

GALA: Rodzina była w szoku, gdy powiedziałaś im o swojej decyzji?

ANNA DERESZOWSKA: Bałam się ich reakcji. I jestem wdzięczna za ich akceptację. Szczególnie tata mnie rozumiał.

GALA: Jesteś z ojcem mocno związana?

Polecamy
Komentarze