ANNA MUCHA Mała, jesteś doskonała!

„Popełniłam w życiu jeden z najważniejszych grzechów, grzech zaniechania. Nie dbałam o swoje życie i o siebie samą tak, jak powinnam” – wyznała szczerze Anna Mucha. Teraz przeszłość przekreśliła grubą kreską. Zmieniła się nie do poznania. Schudła, wypiękniała, nabrała pewności siebie. Czy to miłość? „Dotąd nie wymyślono pigułki na udany związek, ale ja wierzę, że fantastycznym partnerem można być nawet bez obrączki na palcu”. Nowa Ania rozpoczyna nowe życie.

GALA: Jakiej cechy najbardziej potrzebuje młoda, piękna kobieta, żeby dziś zrobić karierę w Warszawie?

ANNA MUCHA: Cechy uniwersalnej – wiary w siebie. My, Polki, jesteśmy błyskotliwe, dowcipne, piękne, zmysłowe, zadbane, a mamy masę kompleksów. Powinnyśmy być dużo bardziej odważne. W sięganiu po marzenia i w walce o swoje miejsce w świecie.

GALA: Ale skąd brać tę wiarę w siebie?

ANNA MUCHA: Mnie dała ją moja mama, która budziła mnie każdego ranka, okazując mi ciepło, czułość, miłość i zapewniając, że każdy dzień przyniesie mi jakieś nowe doświadczenie, radość. Niekoniecznie miały to być fajerwerki i lukrowane gadżety, ale wiedziałam, że zawsze będzie to coś, co mnie rozwinie. Mama mówiła: „Nie bój się przeszkód, są po to, żeby dodać smaku zwycięstwom”.

GALA: A jeśli ktoś nie ma takiej mamy?

ANNA MUCHA: Nie wiem... Może wystarczy wiara, że jeśli się czegoś bardzo chce, to tak się stanie?

GALA: Lepiej zejdźmy na ziemię i powiedzmy, że wystarczy trochę sprytu i cwaniactwa.

ANNA MUCHA: Chłopski rozum być może przydaje się do czegoś, ale na krótko. Spryt nie zakłada ciągu dalszego. Można bardzo szybko osiągnąć coś tu i teraz, ale pamięć ludzka jest niezniszczalna.

GALA: Czasami potrzebna jest refleksja, spojrzenie w głąb siebie. Ciekawa jestem, co ty byś zobaczyła?

ANNA MUCHA: Że popełniłam jeden z największych grzechów, jaki mogłam popełnić.

GALA: Pychy?

ANNA MUCHA: Zaniechania. W porównaniu z tym pycha to wcale nie jest taki wielki grzech. Przez lata pracowałam trzydzieści godzin na dobę: miałam radio, swój program w telewizji, teatr, serial, ale... nie chodziłam na ŻADNE castingi. Samodzielnie i samowolnie zrezygnowałam z szansy rozwoju. To tak, jakbyś szukała pracy, ale nigdzie nie rozesłała swojego CV. W Nowym Jorku zrozumiałam, że castingi nie są po to, żeby zdobyć kontrakt, konkretną rolę, tylko żeby pokazać swoje umiejętności. Być może reżyser nie zaangażuje mnie teraz do swojego filmu, ale zapamięta mnie i po roku, dwóch, trzech zaproponuje mi coś innego. Nie boję się też kryzysu. Wiem, że kiedy ludzie nie mają na chleb, trzeba dać im igrzyska. A ja jestem aktorką. Z drugiej strony Stany nauczyły mnie pokory i szacunku dla własnej pracy. Zrozumiałam, że o tym, czy jestem aktorką, nie świadczy to, że grałam u pana X lub Z ani że mam takie, a nie inne wykształcenie, ale to, że ta praca, którą wykonuję od dwudziestu lat, dała mi pieniądze, za które mogłam – chociażby – utrzymać się przez rok w Nowym Jorku i pójść tam do szkoły. I właśnie wtedy pojawił się w moim życiu Filip.

GALA: Dodaj od razu, żeby nie było niedomówień, że Filip to twój menedżer.

ANNA MUCHA: Jest świetny. Odciąża mnie od rzeczy, z którymi nie do końca dawałam sobie radę. Zajmuje się organizacją mojego życia zawodowego, kontaktami z dziennikarzami, sesjami. Jest moim buforem, chroni mnie przed sytuacjami, które mnie dotykały, poruszały. Poza tym Filip pomaga mi znowu zaistnieć w świecie aktorskim, przekonując producentów, że wracam do gry. Ułatwia mi dotarcie do pewnych osób, a z drugiej strony pozwala mi się skupić na tym, co najważniejsze, czyli na pracy.

GALA: Już widać efekty. W serialu „Teraz albo nigdy” grasz Olgę.

ANNA MUCHA: Z nią jest trochę tak, jak z dziewczyną z piosenki Ewy Bem: „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”. Olga wyjechała do Londynu, wróciła i myśli, że na miejscu nic się nie zmieniło. Tymczasem u boku jej byłego chłopaka Andrzeja pojawiła się Basia, z którą bohater planuje ułożyć sobie życie. I Olga – ze zdziwieniem – śpiewa piosenkę The Smokie, parafrazując: ,,Who the fuck is Basia?”. Bliscy Andrzeja chcieliby, aby Olga na zawsze zniknęła, zanim go ponownie skrzywdzi. Ona się tym nie przejmuje. Szalenie lubię tę postać. Jest bardzo zdeterminowana, silna i cwana...

GALA: A jednak znowu pojawia się motyw cwaniactwa.

ANNA MUCHA: Ale Olga nie jest przy tym jednoznaczna. Jest też błyskotliwa, inteligentna, wykształcona. Pewnie jakiejś prymitywnej dziewusze sam spryt czy cwaniactwo do czegoś się w życiu przydają, ale jesteśmy społeczeństwem ludzi cywilizowanych.

GALA: Rozmowę o zakamarkach duszy chciałabym niepostrzeżenie skierować na walory ciała. Wyglądasz oszałamiająco! Eksperymentujesz? Robisz remanent, porządki przed trzydziestką?

ANNA MUCHA: W Polsce coś jest nie tak z kulturą fizyczną. U nas jest albo fizycznie, albo kulturalnie. A ja uznałam, że pozowanie na tzw. intelektualistkę, która omija z daleka siłownię, skończy się dla mnie zadyszką wcale nie intelektualną. W końcu postanowiłam się za siebie wziąć. Ale priorytetem nie było to, by się odchudzić. Fakt, że schudłam i lepiej wyglądam, jest – choć brzmi to zabawnie – tylko efektem ubocznym. Chciałam, jak sama zauważyłaś, po prostu zrobić ze sobą porządek przed trzydziestką, i skorzystałam z porad specjalistów. Ruszyłam dupsko.

GALA: A twoje wcześniejsze rozpasanie brało się z łakomstwa, zaniedbania?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze