ANNA NOWAK-IBISZ Miłość jest jak oddech

Wyjechała do Niemiec na początku aktorskiej kariery i grała tam w serialu przez 18 lat. W Polsce znaliśmy ją głównie jako żonę Krzysztofa Ibisza i matkę ich synka Vincenta. O tym czasie mówi: „Po co ktoś miał o mnie wiedzieć? Miałam rodzinę i nic innego nie było mi potrzebne”. Ale to przeszłość. Teraz próbuje zacząć nowe życie. Anna Nowak-Ibisz opowiada „Gali” o swoich doświadczeniach, ale i nadziejach.

GALA: Odważna jesteś.

ANNA NOWAK-IBISZ: Ha... Boże święty. Codziennie rano muszę sobie wmawiać, że właśnie taka jestem. Wstawać z łóżka, zbierać się i mówić: ,,Dobra, jestem odważna”.

GALA: Skąd czerpiesz siłę?

ANNA NOWAK-IBISZ: Daje mi ją dziecko. Tak strasznie długo na nie czekałam. Kiedy okazało się, że jestem w ciąży, to zapytałam siebie: ,,Czego my, kobiety, bardziej żałujemy? Tego, co zrobiłyśmy, czy tego, czego nie zrobiłyśmy? Tych miłości, które przeżyłyśmy, czy tych, z których zrezygnowałyśmy?”. A z jakiej miłości można najłatwiej zrezygnować?

GALA: Z jakiej?

ANNA NOWAK-IBISZ: Do siebie samej. Uważam, że kobiety tak się spalają, kochając innych, że zapominają o sobie. Kompletnie.

GALA: Teraz już o tym wiesz?

ANNA NOWAK-IBISZ: Wychowałam się bez matki. Nikt mi nie powiedział, że miłość do siebie jest ważna. Tak, dopiero teraz o tym wiem, bo teraz sama mam dziecko. Jak zostałam trzy lata temu matką, to wszystko się we mnie przewartościowało. Wtedy pomyślałam, że ja też jestem ważna. Dla Vincenta jestem w stanie usunąć się w cień, zmienić wszystkie priorytety, ale ja też jestem ważna. Dlaczego? Bo on będzie na mnie patrzył, będzie patrzył, co w swoim życiu robię.

GALA: Dla niego po 18 latach odeszłaś z niemieckiego serialu ,,Lindenstrasse”?

ANNA NOWAK-IBISZ: Decyzja była taka (Anna pstryka palcami). Nagle przestały być ważne Niemcy, kariera, wyjazdy, to, że ktoś mi tam bardzo dobrze płacił, szanował, że praca była cudowna i w zasadzie mogłabym to robić do sześćdziesiątki. I wtedy zapytałam siebie: „Czy warto? Jaką cenę zapłaci za to dziecko, jaką cenę zapłacę za to ja?”.

GALA: ,,Lindenstrasse” to taki niemiecki ,,Klan”. Grałaś w nim Urszulę Winnicki, jedną z głównych bohaterek...

ANNA NOWAK-IBISZ: ...a moją serialową mamę Maja Wachowiak, pierwsza żona Gustawa Holoubka. Ula to Polka, która mieszka w Niemczech, ale nie traci kontaktu z krajem urodzenia. Kiedy zaszłam w ciążę, zaczęły się pytania producentów: ,,Co zamierzasz dalej?”. Na początku mówiłam: „Zobaczymy”. Ale kiedy pierwszy raz wzięłam Vincenta na ręce, nie było żadnego ,,zobaczymy”. Wtedy wszystko stało się dla mnie jasne. Wiedziałam, że kończę pracę na planie w Niemczech. Kontrakt wygasł w grudniu 2008 roku.

GALA: Osiemnaście lat żyłaś na walizkach, między Warszawą a Kolonią.

ANNA NOWAK- IBISZ: Prawdziwy dom był zawsze tu, w Warszawie. Raz na trzy dni, raz na cztery brałam walizkę i jechałam do Niemiec. I powrót. A jak miałam dłuższą przerwę, to pakowałam więcej walizek i leciałam na moją ukochaną Kretę. Byłam tam 17 razy.

GALA: Dlaczego nie próbowałaś grać w Polsce?

ANNA NOWAK-IBISZ: Próbowałam, ale myślę, że dla filmu byłam wtedy zbyt niepolska. Mam czarne włosy, piegi. Studiowali ze mną m.in. Paweł Wilczak i Małgosia Foremniak. Paweł czekał latami, zanim zaczął grać. Małgosi po studiach kazali przefarbować piękne, ciemne włosy na blond. I dopiero wtedy zaczęli ją porządnie obsadzać. A ja się nie przefarbuję, bo będę wyglądać jak Wojciech Pokora w filmie ,,Poszukiwany, poszukiwana”. Moja uroda niespecjalnie pobudza w Polsce wyobraźnię reżyserów. Jedyny Jerzy Grzegorzewski przyjmował do swojego teatru takie typy o niekonwencjonalnej urodzie. Jestem jak dobre wino – dla konesera.

GALA: Do Kolonii pojechałaś niemal od razu po dyplomie.

ANNA NOWAK- IBISZ: Skończyłam łódzką Filmówkę i trafiłam do warszawskiego Teatru Studio. Wtedy, za czasów Jerzego Grzegorzewskiego, tam był teatralny top. Do Studia przyjechał szef castingu serialu ,,Lindenstrasse” poszukać młodych aktorek. Wszedł i powiedział: „Pokażcie mi 25-letnią dziewczynę, która zna język niemiecki”. Garderobiane wskazały na mnie: „To Ania, gra Maszę w »Sześciu postaciach z czajką w tle«”. Znałam język i wcześniej pracowałam w Niemczech. Pojechałam na casting i udało się.

GALA: Grałaś wcześniej w Niemczech?

ANNA NOWAK-IBISZ: Nie. Dorabiałam do teatralnej pensji. Na studiach w Łodzi, podczas wymiany studentów, poznałam Niemców z Berlina. To oni pomogli mi później znaleźć tam pracę. Jeździłam na saksy, bo nie mogłam się tutaj utrzymać.

GALA: Nikt ci wtedy nie mógł pomóc?

ANNA NOWAK-IBISZ: Przeciwnie. To ja nie chciałam wsparcia. Odkąd pamiętam, byłam samodzielna. Jako nastolatka zwisałam z drzewa i zrywałam czereśnie albo jeździłam po okolicznych gospodarstwach i wyrywałam marchewki. Zarabiałam sama na siebie. Nie przychodziłam do ojca, nie wyciągałam ręki i nie mówiłam: ,,Tato, daj na rajstopy, tato, daj na perfumy”.

GALA: Co robiłaś w Berlinie?

ANNA NOWAK-IBISZ: Słałam łóżka. Pewnego dnia byłam tak zmęczona, że wysiadł mi błędnik. Nie wiedziałam, w którym kierunku mam iść. Gdzie jest hotel, w którym będę sprzątać. Na ulicy myśleli, że idzie pijana baba.

GALA: Po studiach mieszkałaś w Warszawie. Byłaś wtedy z kimś?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze