ARTUR BORUC Oddałbym wszystko, żeby mama zobaczyła jak gram

ARTUR BORUC Oddałbym wszystko, żeby mama zobaczyła jak gram Zdjęcia: Krzysztof Dubiel

Czołowy bramkarz świata. Piłkarskie potęgi gotowe są zapłacić za niego wielkie pieniądze. Jedyny nasz bohater na Euro 2008. Przystojny, błyskotliwy, bardziej niż odrobinę krnąbrny. Wybaczamy mu, bo jest rozbrajająco szczery, ma poczucie humoru, dystans do siebie i umie mówić o emocjach. Powiedzcie, czy można nie kochać tego faceta?

Restauracja w centrum Glasgow. Wchodzi punktualnie co do sekundy. Gwar milknie. Nie sądziłam, że jest aż tak wysoki. Czarna koszula i błyszczące lakierki z wężowej skóry, popielata marynarka. Zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że we wczesnej młodości miał pseudonim „Lala”. Natychmiast otacza go tłum wielbicieli. Dzwoni jego komórka. To Ewa Drzyzga. Artur łączy się na żywo ze studiem, gdzie trwa zbiórka pieniędzy dla chorej dziewczynki. „Daj mi minutkę na dojście do siebie” – prosi, a ja już wiem, że pytanie, czy sportowcy zawsze są twardymi facetami, nie ma sensu. Bo Artur to kotłujące się emocje. To pomieszanie twardziela z delikatnym chłopakiem. I fantastyczny humor. Spodziewałam się nieokrzesanego mruka, a spotkałam wrażliwego mężczyznę. Na wszelki wypadek rozmowę zaczynam od prowokacji.

GALA: Przychodzi baba do sportowca i się dziwi. Artur, wytłumacz mi, co może być pociągającego w piłce nożnej?

ARTUR BORUC: Nie mam pojęcia! Zdaję sobie sprawę, że jak widzisz 22 facetów ganiających po boisku, to może ci się wydawać to dziwne. Szczerze mówiąc, ja też uważam, że mam głupią pracę.

GALA: Ależ ja tego nie powiedziałam!

ARTUR BORUC: Wyobraź sobie taką sytuację: mój syn dorasta i przychodzi umorusany do domu. Przecież nie zwrócę mu uwagi, że jest brudny! Bo mi natychmiast odparuje: „Co ty, tata. Przecież ty sam codziennie tarzasz się w błocie”.

GALA: To co jest w tym sporcie fajnego?

ARTUR BORUC: Fajne jest to, że wielu chciałoby być na moim miejscu, ale nie każdemu się udaje. Mój zawód polega na rzucaniu się na trawę. Jest to zarówno głupie, jak i fajne. Upadam i podnoszę się. Ważne, żeby się podnosić.

GALA: Masz kompleksy związane z byciem piłkarzem?

ARTUR BORUC: Absolutnie nie! Bo tylko w Polsce piłkarz kojarzony jest z kimś, kto nie skończył żadnej szkoły. Uważam, że jesteśmy okropnym narodem, który uwielbia się katować. Zamiast mówić: „On coś osiągnął”, staramy się znaleźć dziurę w całym.

GALA: Jaka jest cena bycia wciąż ocenianym? Kibice raz cię wychwalają pod niebiosa, raz – gdy puścisz gola – przeklinają.

ARTUR BORUC: Uodporniłem się na to. Najszybciej, jak tylko mogę, zapominam o porażkach. Nie ma sensu rozpamiętywać tego, co było złe, i katować się. Mam za mało czasu w życiu, żeby się przejmować tym, co mi nie wyszło.

GALA: Co poza piłką zachwyca Artura Boruca?

ARTUR BORUC: Zwykłe rzeczy. Wyjście z dzieckiem na spacer, wspólny posiłek z najbliższymi. Nawet picie piwka może być zachwycające. Może nie jest to zbyt romantyczne, ale to właśnie mnie zachwyca.

GALA: Być może nie jesteś zbyt romantyczny, bo musisz być twardy, uprawiając ten zawód.

ARTUR BORUC: Nie trzeba być twardym. Odrobina charakteru wystarczy. Choć czasem własne zdanie doprowadza przed komisję dyscyplinarną. Właśnie dlatego jestem tak ubrany, bo wracam ze spotkania z panami z komisji.

GALA: Szary kolor twojej marynarki to ma być symbol „wora pokutnego”?

ARTUR BORUC: Pomyślałem, że szary kolor mnie troszkę wyciszy, a komisja popatrzy na mnie życzliwszym okiem i nie wlepi mi zbyt dużej kary.

GALA: Czemu ty, Artur, tak rozrabiasz?

ARTUR BORUC: Ciągle chodzi o jakieś pierdoły. Wszystko, co teraz robię, media rozdmuchują. Bo pokazanie środkowego palca Rangersom nie jest chyba czymś strasznym?

GALA: To nie jest sportowe zachowanie...

ARTUR BORUC: A sportowe były wyzwiska, które krzyczeli pod adresem mojej rodziny? Każdy próbowałby coś zrobić

GALA: Dlaczego piłeś na Ukrainie?

ARTUR BORUC: Każdy po pracy ma prawo robić, co mu się podoba... Poza tym nie będę się z tego tłumaczył, bo już to zrobiłem przed trenerem Beenhakkerem.

GALA: Czy ty jako sportowiec masz więcej testosteronu niż przeciętny facet?

ARTUR BORUC: Czasami tak, muszę przecież mocno żyć! Muszę się nakręcić, żeby walczyć. Czasami czuję, że mnie rozsadza. Może przesadzam, ale jest mi z tym dobrze...

GALA: I wtedy bywasz niegrzeczny...

ARTUR BORUC: Co robić, takie życie. Czasami człowiek robi takie rzeczy, po których jest mu głupio, źle. Czasami działam pod wpływem emocji i sam tego później nie rozumiem. Ale jestem wdzięczny Beenhakkerowi i innym osobom, że potrafią to zauważyć i postawić mnie do pionu. Leo ma niesamowity autorytet. Jest fachowcem i zawsze będę go szanował. Jestem tylko zły, że roztrąbiono to na wszystkie strony. Ale widocznie komuś musiało na tym zależeć...

GALA: Duży, niegrzeczny chłopiec...

ARTUR BORUC: Czasami zachowujemy się jak dzieciaki. Grunt, żeby nie przegiąć.

GALA: Czasem robicie sobie w drużynie jakieś dowcipy?

ARTUR BORUC: Typowe numery dużych chłopaków: ktoś przybijał koledze buty do podłogi. Ktoś inny skarpety. Albo błotnik przypinał łańcuchem do ogrodzenia na parkingu. Kolega odjeżdżał bez połowy samochodu.

GALA: Piłka nożna to twoja namiętność?

Słowa kluczowe
Polecamy
Komentarze